Reklama

Niedziela Częstochowska

Zespół Czeremcha ma 10 lat

Działający w filii bibliotecznej w Rudzie Zespół Śpiewaczy Czeremcha świętował 10 października 10 lat działalności.

[ TEMATY ]

Wieluń

Ruda

zespół Czeremcha

Zofia Białas

Obchody jubileuszu rozpoczęły koncert pieśni maryjnych w wykonaniu członków zespołu i Eucharystia w kościele św. Wojciecha w Rudzie pod przewodnictwem ks. Wojciecha Drobca, proboszcza parafii.

Zofia Białas

– Ilu z nas zachowa się tak jak ewangeliczny młodzieniec, który nie potrafi zrezygnować ze swojego bogactwa, jedynej przeszkody na drodze do królestwa Bożego? Jaką lekcję powinniśmy odrobić, aby stać się ludźmi ubogimi w duchu, czyli ludźmi pokornymi, głodnymi Bożej łaski, gotowych wsłuchać się w swoje sumienie? – pytał kaznodzieja.

Reklama

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do Kryształowego Pałacu. – Czeremcha od dziesięciu lat kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu i uświetnia swoimi występami wiele przeglądów folklorystycznych, uroczystości regionalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych – powiedziała Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Zofia Białas

Podkreśliła, że zespół swoje powołanie realizuje z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Na co dzień kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu wieluńskiego oraz promuje region wieluński na terenie całego kraju.

Zofia Białas

Zespół działa przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu Filia w Rudzie od lipca 2011 r. W jego skład wchodzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie, a także przedstawiciele lokalnej społeczności. Obecnie Czeremcha liczy 17 osób. Opiekunem muzycznym od 2015 r. jest Tomasz Majtyka. W latach 2011-14 instruktorem Czeremchy był Marek Dera, muzyk, kompozytor, folklorysta, ojciec sukcesów wieluńskiego folkloru.

Reklama

W 2013 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w ramach projektu „Nasz region – nasza tradycja. Aktywizacja środowiska wiejskiego” zakupiła dla wszystkich członków zespołu strój wieluński.

Historię zespołu i jego sukcesy przedstawił film przygotowany z okazji jubileuszu przez pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Kolejny fragment uroczystości to życzenia i kwiaty składane przez zaproszonych gości na ręce członków zespołu i dyrektor Iwony Podeszwy oraz występ jubilatów i zaprzyjaźnionego Zespołu Śpiewaczego Jankowskie Wolanki pod kierunkiem Kamila Kokota.

Zofia Białas

Najważniejsze sukcesy Czeremchy:

I miejsce na II Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie, II miejsce na XVII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Brzeskie Kolędowanie” w Brzegu, III miejsce na XV Przeglądzie Twórczości Seniorów w Sieradzu, II miejsce pań i III miejsce panów na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ostrówek 2019, wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zebrzydowicach, udział w XLIX Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Srebrny Biskupicki Złoty Kłos na VII Przeglądzie Zespołów Ludowych w Biskupicach Oławskich.

Zespół Śpiewaczy Czeremcha w 2016 i 2017 r. był nominowany do nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w kategorii kultura. W 2019 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

2021-10-12 14:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrócenie – twoja decyzja

2021-12-06 08:21

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Wychowałam się w katolickiej rodzinie. Istnienie Boga było dla mnie wiadome od samego początku, jednakże nie praktykowałam wiary. Raczej kończyła się ona na samej świadomości, że On jest. Rzadko chodziłam do Kościoła, praktycznie w ogóle. Tylko wtedy, kiedy naprawdę musiałam. A spowiedź? Nawet nie było o tym mowy... Zapraszamy do przeczytania 2 świadectw nawrócenia!

Nawrócenie – twoja decyzja

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

2021-12-03 16:39

[ TEMATY ]

Rzeszów

kolęda

T.D.

Takiej kolędy w tym roku nie ma

Takiej kolędy w tym roku nie ma

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian - wynika z zaleceń przedstawionych przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie, a dotyczących organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W komunikatach rzeszowskiej Kurii przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję