Reklama

Niedziela Częstochowska

Zespół Czeremcha ma 10 lat

Działający w filii bibliotecznej w Rudzie Zespół Śpiewaczy Czeremcha świętował 10 października 10 lat działalności.

2021-10-12 14:03

[ TEMATY ]

Wieluń

Ruda

zespół Czeremcha

Zofia Białas

Obchody jubileuszu rozpoczęły koncert pieśni maryjnych w wykonaniu członków zespołu i Eucharystia w kościele św. Wojciecha w Rudzie pod przewodnictwem ks. Wojciecha Drobca, proboszcza parafii.

Zofia Białas

– Ilu z nas zachowa się tak jak ewangeliczny młodzieniec, który nie potrafi zrezygnować ze swojego bogactwa, jedynej przeszkody na drodze do królestwa Bożego? Jaką lekcję powinniśmy odrobić, aby stać się ludźmi ubogimi w duchu, czyli ludźmi pokornymi, głodnymi Bożej łaski, gotowych wsłuchać się w swoje sumienie? – pytał kaznodzieja.

Reklama

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do Kryształowego Pałacu. – Czeremcha od dziesięciu lat kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu i uświetnia swoimi występami wiele przeglądów folklorystycznych, uroczystości regionalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych – powiedziała Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Zofia Białas

Podkreśliła, że zespół swoje powołanie realizuje z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Na co dzień kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu wieluńskiego oraz promuje region wieluński na terenie całego kraju.

Zofia Białas

Zespół działa przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu Filia w Rudzie od lipca 2011 r. W jego skład wchodzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie, a także przedstawiciele lokalnej społeczności. Obecnie Czeremcha liczy 17 osób. Opiekunem muzycznym od 2015 r. jest Tomasz Majtyka. W latach 2011-14 instruktorem Czeremchy był Marek Dera, muzyk, kompozytor, folklorysta, ojciec sukcesów wieluńskiego folkloru.

Reklama

W 2013 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w ramach projektu „Nasz region – nasza tradycja. Aktywizacja środowiska wiejskiego” zakupiła dla wszystkich członków zespołu strój wieluński.

Historię zespołu i jego sukcesy przedstawił film przygotowany z okazji jubileuszu przez pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Kolejny fragment uroczystości to życzenia i kwiaty składane przez zaproszonych gości na ręce członków zespołu i dyrektor Iwony Podeszwy oraz występ jubilatów i zaprzyjaźnionego Zespołu Śpiewaczego Jankowskie Wolanki pod kierunkiem Kamila Kokota.

Zofia Białas

Najważniejsze sukcesy Czeremchy:

I miejsce na II Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie, II miejsce na XVII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Brzeskie Kolędowanie” w Brzegu, III miejsce na XV Przeglądzie Twórczości Seniorów w Sieradzu, II miejsce pań i III miejsce panów na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ostrówek 2019, wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zebrzydowicach, udział w XLIX Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Srebrny Biskupicki Złoty Kłos na VII Przeglądzie Zespołów Ludowych w Biskupicach Oławskich.

Zespół Śpiewaczy Czeremcha w 2016 i 2017 r. był nominowany do nagrody Wieluńska Wieża Sukcesu w kategorii kultura. W 2019 r. został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogień żywioł udomowiony

[ TEMATY ]

Wieluń

Zofia Białas

Kolejny wakacyjny czwartek w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i kolejne wyzwania dla dzieci. W czwartek 1 sierpnia przybyły na zajęcia poświęcone ogniowi. Ogień w greckiej filozofii występował obok wody, powietrza i ziemi, był czwartym żywiołem wszechświata. Ten czwarty żywioł został przez człowieka oswojony, udomowiony.

Człowiek, mówił prowadzący zajęcia archeolog Waldemar Golec, był i jest jedyną żywą istotą na Ziemi, która nauczyła się rozniecać i użytkować ogień. Ogień w oczach ludzi, dodał, zawsze miał specjalne znaczenie. Był czymś niezbędnym i zarazem tajemniczym. Dlatego dla wielu stał się boskim albo świętym, szczególnie dla ludów uprawiających kult słońca. Dla nich był jego ziemskim przedstawicielem. Przypomniał też mit o Prometeuszu, który nauczył ludzi użytkować ogień.

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy wykazali, że czasem im cieńszy nanomateriał, tym bardziej miękki

2021-10-15 20:20

[ TEMATY ]

Polacy

naukowcy

grafen

Wikipedia

Grafen

Grafen

Na przykładzie grafenu powszechnie uznaje się, że im mniej warstw atomowych, tym materiał twardszy i wytrzymalszy. Badacze z Polski i Hiszpanii udowodnili, że nie jest to regułą, a niektóre nanomateriały w miarę zmniejszania grubości stają się bardziej miękkie. To zaleta przy projektowaniu elastycznej elektroniki - mówią.

Badaniami kierował dr hab. Bartłomiej Graczykowski, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest również stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

O czym rozmawiała druga grupa polskich biskupów w Watykanie?

2021-10-16 13:37

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Włodzimierz Rędzioch

Synod Biskupów na temat synodalności, nowa ewangelizacja, problem uchodźców i imigrantów, formacja kapłanów, kłopoty doktrynalne, kryzys rodziny, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, posługa lektoratu i akolitatu, ochrona stworzenia, przestępstwa seksualne wobec małoletnich to najważniejsze tematy, które zostały poruszone podczas zakończonej wczoraj wizyty ad limina Apostolorum drugiej grupy biskupów polskich w Watykanie. W dniach 11-15 października 20 biskupów z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. odwiedziło 22 watykańskie dykasterie. Kulminacją wizyty było osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem 15 października.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję