Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętość, która inspiruje

– Trzeba nam prosić Ducha Świętego przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Jana Pawła II, którego relikwię mamy dzisiaj na ołtarzu, i bł. o. Honorata, abyśmy mogli dochować wierności łasce swoich powołań – powiedział abp Wacław Depo 13 października w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku podczas uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

2021-10-13 20:57

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

Przypominają o realnej obecności świętych wśród nas i o tajemnicy świętych obcowania. Z wiarą w nich orędownictwo w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku w znaku relikwii cześć odbierają św. Joanna Beretta Molla (w każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest sprawowana Msza św. w intencji małżeństw i rodzin) oraz święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus (przed ich wspomnieniem jest odmawiana nowenna, będąca zachętą rodziców do modlitwy za swoje dzieci), a od 13 października również św. Jan Paweł II.

– Chcemy mieć kolejnego orędownika przed Panem Bogiem – wyjaśnił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku. Raduje go to, że wprowadzenie relikwii jest inicjatywą kręgu Domowego Kościoła. Ma też nadzieję, że pamięć o Papieżu Rodziny porwie do modlitwy za małżonków i rodziny wszystkich wiernych, a w sposób szczególny grupy działające w parafii: Żywy Różaniec, dwa kręgi Domowego Kościoła, wspólnotę fatimską, wspólnotą różańcową, która zawiązała się na początku pandemii i codziennie odmawia Różaniec w intencjach Kościoła, parafii, kapłanów, Liturgiczną Służbę Ołtarza z silną grupą dorosłych.

Reklama

Na początku uroczystości ks. Hernoga przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” i powiedział: – W tym czasie, kiedy mówi się: róbcie, co chcecie, te słowa muszą być programem dla nas. Dlatego chcemy się wpatrywać w Papieża Polaka i odkrywać go na nowo. Chcemy, by wypraszał wszelkie dary dla nas, by jego świętość była inspiracją dla nas i umocnieniem na drodze życia.

Beata Pieczykura/Niedziela

Relikwie św. Jana Pawła II 13 października wprowadzone do parafii są osobistym darem abp. Wacława Depo dla tej wspólnoty. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił w niej o zaufaniu Bogu i wypełnieniu wezwania Maryi m.in. z Fatimy zachęcającej do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Te zobowiązującego słowa Papieża Polaka pozostawił wiernym jako zadanie: „Rozważajcie Słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w sakramentach pokuty i Eucharystii. Zgłębiajcie problemy życia wewnętrznego i apostolstwa wobec innych dla uzasadnienia tej nadziei, która jest w was, a która jest z Boga. Nie ma bowiem spotkania z Chrystusem poza Kościołem i nie ma prawdziwego Kościoła bez Chrystusa”.

Po liturgii miało miejsce nabożeństwo fatimskie, które w tej wspólnocie odbywa się ponad 20 lat, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Reklama

W ramach przygotowania do uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny w Dzień Papieski słowo Boże głosił ks. Jan Koclęga, który w czasie pontyfikatu Jana Pawła II studiował w Rzymie.

Od13 października parafianie zostali obdarowani i wezwani do podążania śladami św. Jana Pawła II. To pragnienie zaprowadzi ich do samego Chrystusa – źródła świętości i miłości, aby w wieczności mogli cieszyć się chwałą nieba.
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie w klasztorze

Niedziela podlaska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

relikwie św. Jana Pawła II

Monika Kanabrodzka

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszenie bp. Piotra Sawczuka i ks. proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym, u boku którego przez ostatnich 10 lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. Jak zauważył abp Mokrzycki: „Św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”. Metropolita podkreślił, że święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mówiliśmy papieżowi o korytarzach humanitarnych

2021-10-15 18:27

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

ad limina Apostolorum

Vatican Media

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Kwestia korytarzy humanitarnych, o których uruchomienie polski Episkopat od dawna upomina się u władz, była jednym z tematów poruszonych podczas dzisiejszej rozmowy grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem. "Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu" - ujawnił po spotkaniu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego Przewodniczący KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Katakumb: Katakumby są jak Twitter

2021-10-16 16:18

[ TEMATY ]

Rzym

katakumby

Donna_Rutherford / Foter.com / CC BY-ND

Z okazji przypadającego dziś Dnia Katakumb można w Rzymie zwiedzić 7 katakumb znajdujących się w różnych miejscach miasta. „Katakumby to korzenie naszego chrześcijaństwa” – powiedział ks. Pasquale Iacobone z Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. Jego zdaniem katakumby są trochę jak Twitter.

Inicjatywa obejmuje ścieżki edukacyjne, warsztaty dla dzieci oraz oprowadzanie z przewodnikiem (również w języku migowym). Dziś wieczorem w kościele św. Agnieszki sprawowana będzie Eucharystia przez kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury. W niedzielę otwarte dla turystów będą także starożytne podziemia chrześcijańskie w innych częściach Lacjum, takie jak Nepi, Bolsen, Grottaferrata czy Rignano Flaminio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję