Reklama

Kościół

Abp Polak: podstawowe w formacji są relacje personalne, a nie same programy i struktury

Pierwszą waszą troską jako formatorów musi być podążanie własną drogą wiary i nawracania się – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. na zakończenie IX edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. W trwających dwa lata zajęcia uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni z Polski i zagranicy.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

W homilii Prymas Polski odwołał się do nowego dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce”. Przypomniał, że „podstawowe w każdej formacji są relacje personalne, a nie same programy i struktury formacyjne”. - To przecież osoby uczą więzi, wychowują i prowadzą do Boga. Owszem, konieczne są programy i struktury, ale tylko na tyle i o tyle, gdy służą celom formacji – podkreślał.

Abp Polak wskazywał, że wszystkie etapy formacji wychowują do „ciągłego bycia w drodze za Jezusem w postawach wiary i nawracania się, także w doświadczeniach słabości, strat, niemocy czy bezradności”. - Z tego też powodu potrzeba dynamicznego i spersonalizowanego modelu formacji – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa mówił, że potrzeba osób „kompetentnych i przygotowanych”, ale także „rozumiejących i akceptujących”, respektujących podstawową zasadę pedagogiczną: od formacji własnej do formacji innych. - Zasada ta oznacza, że pierwszą waszą troską jako formatorów musi być podążanie własną drogą wiary i nawracania się – zaznaczył abp Polak.

Zakończona edycja szkoły dla formatorów odbywała się w cieniu pandemii, co wydłużyło jej trwanie, a także zmusiło organizatorów do prowadzenia zajęć hybrydowo. W 2019 roku zajęcia rozpoczęło 80 uczestników (37 księży diecezjalnych oraz 43 zakonnych). Uczestniczyli w 11 sesjach pięciodniowych oraz dwóch seriach dziewięciodniowych rekolekcji lectio divina. Dyplomy odebrało 70 uczestników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu. Brali oni udział w wykładach, zajęciach warsztatowych oraz konwersatoriach z zakresu teologii, psychologii, psychopedagogiki. Uczestnicy korzystali systematycznie z rozmów formacyjnych oraz kierownictwa duchowego.

W przemówieniu kończącym dwuletnie zajęcia dyrektor Szkoły ks. Krzysztof Wons SDS wymienił trzy wartości najcenniejsze w tych spotkaniach. - Po pierwsze: doświadczenie silnych i głębokich relacji braterskich pośród bogactwa środowisk kościelnych, duchowości, charyzmatów. Po drugie: rozmiłowanie w słowie Bożym i uczenie się kultury formacji w dynamice wielowiekowej praktyki lectio divina. Po trzecie: formacja integralna, polegająca nie tylko na poznaniu narzędzi formacyjnych, ale przede wszystkich na osobistej formacji formatora – mówił. Jak dodał, na wszystkich zajęciach kluczem do pogłębionej formacji była zasada: od formacji własnej osoby do formacji innych.

W przeprowadzonych w krakowskim CFD dziewięciu edycjach Szkoły od 2001 do 2021 roku zajęcia formacyjne ukończyło łącznie 644 absolwentów. We wrześniu 2022 r. rozpocznie się jubileuszowa, X edycja zajęć. Inauguracja będzie miała miejsce w 25 roku działalności Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

2021-10-29 13:08

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów: Nie wam mają służyć, lecz wy macie służyć innym

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Także dziś, a może bardziej jeszcze właśnie dziś wymagane jest od nas nie tylko działanie, ale bycie” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

Eucharystia celebrowana była przed południem z udziałem ograniczonej liczby księży. Zgodnie z zaleceniem abp. Wojciecha Polaka do katedry gnieźnieńskiej przyjechali jedynie księża dziekani lub – w przypadku gdy dziekan nie mógł być obecny – jeden kapłan z dekanatu w zastępstwie.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Łódź: można stać przy Jezusie, trzymać Go w rękach i nie wierzyć!

2022-01-23 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Złem nie zwycięża się zła! Jeśli zderzamy się z takim złem – takim jak to, o którym mówi dziś Ewangelia, że twoi bliscy cię nie rozumieją i wyśmiewają, a ci którzy są autorytetami mówią o tobie, żeś jest opętany – jak się zderzasz z takim złem, to wejdź w taką komunię z Bogiem, taką jedność z Tym, który jest Dobry, żeby to całe zło dobrem przezwyciężyć! – mówił do Wojowników Maryi arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję