Reklama

Kościół

Abp Polak: podstawowe w formacji są relacje personalne, a nie same programy i struktury

Pierwszą waszą troską jako formatorów musi być podążanie własną drogą wiary i nawracania się – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. na zakończenie IX edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. W trwających dwa lata zajęcia uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni z Polski i zagranicy.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

W homilii Prymas Polski odwołał się do nowego dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce”. Przypomniał, że „podstawowe w każdej formacji są relacje personalne, a nie same programy i struktury formacyjne”. - To przecież osoby uczą więzi, wychowują i prowadzą do Boga. Owszem, konieczne są programy i struktury, ale tylko na tyle i o tyle, gdy służą celom formacji – podkreślał.

Abp Polak wskazywał, że wszystkie etapy formacji wychowują do „ciągłego bycia w drodze za Jezusem w postawach wiary i nawracania się, także w doświadczeniach słabości, strat, niemocy czy bezradności”. - Z tego też powodu potrzeba dynamicznego i spersonalizowanego modelu formacji – dodał.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa mówił, że potrzeba osób „kompetentnych i przygotowanych”, ale także „rozumiejących i akceptujących”, respektujących podstawową zasadę pedagogiczną: od formacji własnej do formacji innych. - Zasada ta oznacza, że pierwszą waszą troską jako formatorów musi być podążanie własną drogą wiary i nawracania się – zaznaczył abp Polak.

Reklama

Zakończona edycja szkoły dla formatorów odbywała się w cieniu pandemii, co wydłużyło jej trwanie, a także zmusiło organizatorów do prowadzenia zajęć hybrydowo. W 2019 roku zajęcia rozpoczęło 80 uczestników (37 księży diecezjalnych oraz 43 zakonnych). Uczestniczyli w 11 sesjach pięciodniowych oraz dwóch seriach dziewięciodniowych rekolekcji lectio divina. Dyplomy odebrało 70 uczestników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu. Brali oni udział w wykładach, zajęciach warsztatowych oraz konwersatoriach z zakresu teologii, psychologii, psychopedagogiki. Uczestnicy korzystali systematycznie z rozmów formacyjnych oraz kierownictwa duchowego.

W przemówieniu kończącym dwuletnie zajęcia dyrektor Szkoły ks. Krzysztof Wons SDS wymienił trzy wartości najcenniejsze w tych spotkaniach. - Po pierwsze: doświadczenie silnych i głębokich relacji braterskich pośród bogactwa środowisk kościelnych, duchowości, charyzmatów. Po drugie: rozmiłowanie w słowie Bożym i uczenie się kultury formacji w dynamice wielowiekowej praktyki lectio divina. Po trzecie: formacja integralna, polegająca nie tylko na poznaniu narzędzi formacyjnych, ale przede wszystkich na osobistej formacji formatora – mówił. Jak dodał, na wszystkich zajęciach kluczem do pogłębionej formacji była zasada: od formacji własnej osoby do formacji innych.

W przeprowadzonych w krakowskim CFD dziewięciu edycjach Szkoły od 2001 do 2021 roku zajęcia formacyjne ukończyło łącznie 644 absolwentów. We wrześniu 2022 r. rozpocznie się jubileuszowa, X edycja zajęć. Inauguracja będzie miała miejsce w 25 roku działalności Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

2021-10-29 13:08

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: owoce wysiłku bp. Jordana musiały dojrzewać przez lata

[ TEMATY ]

Poznań

abp Wojciech Polak

biskupstwo

Radomil/pl.wikipedia.org

Bp Jordan – pierwszy biskup Polski. Epitafium w poznańskiej katedrze

Bp Jordan – pierwszy biskup Polski. Epitafium w poznańskiej katedrze

Działalności biskupa Jordana towarzyszył bardzo poważny wysiłek ewangelizacyjny i zmaganie o wiarę. Wiemy, że owoce tego pierwszego biskupiego wysiłku musiały przez lata dojrzewać i nie od razu, i nie we wszystkim ukazały swoją prawdziwą żywotność – mówił w Poznaniu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył inauguracji centralnych uroczystości jubileuszu pierwszego biskupstwa w Polsce.

Mszę św. w poznańskiej bazylice farnej poprzedziła procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, koronowanym 50 lat temu. Abp Polak przypomniał wypowiedziane wówczas przez prymasa Stefana Wyszyńskiego słowa, że „nie było nic bardziej stosownego, jak rozpocząć uroczystość tysiąclecia od koronacji obrazu Matki Bożej”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

RPD: rodzice znacznie gorzej oceniają sytuację swoich dzieci w szkole niż one same

2022-10-04 11:18

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Na niezadowolenie ze środowiska szkolnego wskazuje ok. 20 proc. uczniów. Połowie rodziców wydaje się, że ich dzieci odczuwają niechęć do szkoły. Jedną z przyczyn może być to, że szkoła kontaktuje się z rodzicami dopiero w sytuacjach kryzysowych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Rok temu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zlecił ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży. Zapytano uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych o ich stosunek m.in. do szkoły, rodziny, kolegów, a także ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. W tym roku powtórzono badanie, ale tym razem zapytano rodziców, co sądzą ich dzieci o środowisku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję