Reklama

Polska

Rusza 9. edycja akcji Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

4 listopada 2021 r. rusza 9 edycja inicjatywy AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów). We wspomnienie św. Karola Boromeusza, który na Soborze Trydenckim (1545-1563) był postulatorem organizowania seminariów duchownych, Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapraszają do wsparcia modlitewnego i materialnego seminariów duchownych na terenach misyjnych.

[ TEMATY ]

misjonarze

seminarzyści

duchowa adopcja

Bożena Sztajner/Niedziela

AdoMiS – co to takiego?

Akcję AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapoczątkowały 1 października 2013 roku. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Jest ona wyrazem troski o powołania w tych krajach. W akcję tę można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej. Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.

Dlaczego zajmujemy się klerykami na misjach?

Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) zostało założone w XIX w. przez francuską arystokratkę Joannę Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i Indiach.

Kogo wspiera AdoMiS?

Program AdoMiS polega na wspieraniu całego seminarium. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.

Obecnie na świecie jest 80 tys. kleryków.

Liczba seminariów i formatorów w świecie:

Niższe seminaria – 46 280

Seminaria propedeutyczne – 3970

Wyższe seminaria – 25 115

Formatorzy seminarzystów – 2201

Kwota zebrana przez Sekretariat Generalny PDPA w 2020 r. i przekazana na wsparcie Kościoła w 2021 r. – 19 690 000 USD.

Poszczególne kontynenty otrzymały:

Afryka – 12 mln USD

Azja – 5 700 000 USD

Ameryka – 141 000 USD

Oceania – 75 000 USD

Pomoc roczna na jednego kleryka przekazywana z Rzymu to 480 USD.

Jak na tym tle wygląda polska pomoc?

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce do tej pory na stałe utrzymywały dwa seminaria duchowne (Madagaskar i Peru), a od 9 edycji dołącza seminarium propedeutyczne św. Jana Vianneya w Chabua, obejmujące 15 diecezji w północnych Indiach. To pokazuje, że PDPA w Polsce finansuje seminaria na trzech kontynentach:

Reklama

Moramanga (Madagaskar) – 100 kleryków, 6 formatorów

Iquitos (Peru) – 20 kleryków, 2 formatorów

Chabua (Indie) – 20 kleryków, 3 formatorów

W ostatnich latach z Polski przekazano do Sekretariatu Generalnego PDPA kwotę (w dolarach):

74 323,00 USD – 2021

76 603,69 USD – 2020

78 903,90 USD – 2019

76 506,39 USD – 2018

57 852,12 USD – 2017

60 988,76 USD – 2016

W Polsce fundusz dla seminarzystów misyjnych tworzą ofiary z następujących inicjatyw (rok 2020):

- Adoptuj Misyjnych Seminarzystów – 250 tys. zł

- Misyjny Bukiet (ofiary od neoprezbiterów, księży i nowożeńców) – 10 tys. zł

- od bierzmowanych – 2,5 tys. zł

- inne wpłaty wraz z intencjami Mszy św. (ofiary przekazywane od parafii i osób indywidualnych) – 40 tys. zł

Kwota zebrana w 2020 r. i wpłacona do Sekretariatu Generalnego PDPA w 2021 r. – 393 454,34 zł (76 603,69 USD).

Świadectwa kleryków z seminariów wspieranych przez PDM w Polsce

Wszystko zaczęło się, kiedy miałem dziewięć lat i zacząłem mieszkać przy parafii w Santa Clara w Iquitos (absolutnie nie myślałem wtedy, aby być kapłanem), aby kontynuować naukę: szkołę podstawową, średnią oraz wyższą. Kiedy ukończyłem studia, postanowiłem wrócić do mojego rodzinnego miasta, gdzie miałem pracę mechanika samochodowego, bez zamiaru wracania kiedykolwiek do Iquitos. Przed wyjazdem, przy pożegnaniu, ksiądz proboszcz zapytał mnie: „Synu, nigdy nie myślałeś o tym, aby zostać kapłanem?”. Odpowiedziałem mu: „Nie, księże, naprawdę nigdy nie przyszło mi to do głowy”. I pamiętam bardzo dobrze to, co wtedy mi powiedział: „Jeśli nie zaryzykujesz, nigdy nie dowiesz się, co straciłeś i jeśli któregoś dnia poczujesz pragnienie zostania księdzem, to śmiało. Już nie będziesz naprawiał samochodów, ale będziesz naprawiał dusze ludzi”. I tak porzuciłem zawód mechanika samochodowego i wstąpiłem do seminarium duchownego.

Reklama

Juan Carlos Mego Alvarado, Wyższe Seminarium Duchowne w Iquitos, Peru

Jestem na piątym roku w seminarium. Życie tu ma cztery wymiary: duchowy, społeczny, intelektualny i duszpasterski. Jako seminarzysta diecezji Ambatondrazaka jestem wspierany przez diecezję za pośrednictwem seminarium w wymiarze materialnym koniecznym dla formacji – mamy opłacone zeszyty do nauki, mieszkanie, koszty nauki… Każda diecezja robi tak samo.

Problemem, który dotyka seminarium, są fundusze, dzięki którym wychowawcy mogliby organizować lepsze życie naukowo-dydaktyczne. Niedostateczne środki pociągają za sobą brak materiałów związanych ze studiami i życiem w seminarium.

Fabrice Rabearisoa Solohery, seminarzysta trzeciego roku w Wyższym Seminarium Duchownym św. Jana Marii Vianneya w Moramanga na Madagaskarze

Wydarzenia związane z PDPA w Polsce

- 5 października 2021 r. sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Guy Bognon PSS złożył wizytę w Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Na spotkaniu z pracownikami PDM mówił o priorytetach PDPA, akcentując potrzebę formacji seminarzystów w krajach misyjnych, których obecnie jest w świecie ok. 80 tysięcy. „Mówimy, że Kościół przechodzi kryzys, na szczęście panorama światowych powołań pokazuje, że w Afryce i Azji powołania kwitną. Liczby są imponujące, dlatego na tych terenach powstają kolejne seminaria. Otrzymujemy w Sekretariacie Generalnym PDPA w Rzymie bardzo wiele próśb o pomoc przy ich zakładaniu. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za pomoc z Polski” – zachęcał do dalszego wspierania misyjnych seminarzystów gość z Rzymu. Z powodu pandemii za rok 2020 do Sekretariatu Generalnego PDPA wpłynęło o 5 mln dolarów mniej niż w poprzednim roku – podał ks. Bagnon.

Reklama

- Nową inicjatywą podjętą przez PDPA w Polsce w 2021 r. jest akcja „Powołanie utkane na miarę”. Jest to wspólny projekt Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Siostry będą przekazywać 1% zysku ze sprzedaży koszul kapłańskich i komeż na formację misyjnych kleryków. Akcja, która została zainicjowana w Niedzielę Dobrego Pasterza (Światowy Dzień Modlitw o Powołania), będzie trwała przez rok.

- W 2022 r. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła będzie obchodzić jubileusz stulecia nadania mu papieskiego statusu.

Ofiary można składać przez zakładkę ‘wspieraj’ na stronie https://missio.org.pl/wspieraj/.

Adres do korespondencji:

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9

01-015 Warszawa

tel. 22 536 90 30

www.missio.org.pl

pdpa@missio.org.pl

Konto bankowe: PKO BP SA I/0 Warszawa 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169

2021-10-29 17:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję