Ks. Stanisław Kowalczyk, autor książki pt. Naród, państwo, Europa, podejmuje problematykę filozofii narodu w perspektywie nauczania papieży Pawła VI oraz Jana Pawła II. Istotną wartością prezentowanej
pracy jest pogłębiona analiza pojęcia narodu, jego ontologicznej struktury, genezy powstania narodów, relacji narodu do państwa, prawa narodu i obowiązków wobec niego, a także redukcjonistyczne ujęcie
pojęcia narodu - z jednej strony totalitarne i z drugiej zbyt liberalne.
Cennym walorem tej publikacji jest ukazanie roli i znaczenia narodu we współczesnym procesie integracji europejskiej i światowej. Uważne odczytywanie znaków czasu oraz mądra interpretacja dawnej i
współczesnej historii pozwalają na rozwinięcie filozofii narodu. W budowaniu wolnego, solidarnego i pojednanego kontynentu nie chodzi o Europę rynków, ale o wspólnotę obywateli - mężczyzn i kobiet
tworzących „Europę ducha”. Taka Europa i wszyscy jej mieszkańcy pilnie potrzebują nowego spotkania z Chrystusem i Jego Ewangelią. To właśnie jest przesłaniem prezentowanej książki.
Ks. Stanisław Kowalczyk. Naród, Państwo, Europa - z problematyki filozofii narodu, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne S.C., Radom 2003, ss. 262. Książkę można zamówić pod adresem: ul. Wiejska
21, 26-606 Radom.
Ksiądz Edward Pleń przebywa wraz z olimpijczykami na igrzyskach we Włoszech i służy sportowcom duchowym wsparciem. Dzień przed konkursem na skoczni normalnej odprawił w Predazzo Mszę świętą, w której uczestniczył Kacper Tomasiak. Duchownego urzekło zachowanie młodego sportowca oraz jego podejście do najbliższych. "To rodzina zdobyła ten medal" - przekonuje.
Polski Komitet Olimpijski do Włoch zabrał, wraz z 60-osobową kadrą olimpijczyków, także dwóch księży: Andrzeja Wasia oraz Edwarda Plenia. Obaj służą sportowcom wsparciem duchowym oraz błogosławieństwem. Pierwszy pełni posługę głównie w Mediolanie, drugi w Predazzo i Cortinie d'Ampezzo. Na miejscu odprawiają Msze święte, a w jednej z nich, tuż przed swoim medalowym startem, uczestniczył Kacper Tomasiak. W poniedziałek w mediach ks. Edward Pleń opublikował zdjęcia i wpis z kolejnej Mszy św. z uczestnictwem Kacpra Tomasiaka.
Brak zaufania, krótkowzroczna polityka i dramat ludności Gazy to zdaniem kardynała Pierbattisty Pizzaballi najpoważniejsze przeszkody na drodze do pokoju w Ziemi Świętej. Łaciński patriarcha Jerozolimy mówił o tym podczas spotkania „Sprawiedliwość i pokój w Ziemi Świętej” w Arezzo. Hierarcha podkreślił, że bez odbudowy fundamentów społecznych i kulturowych nie można myśleć o trwałym rozwiązaniu konfliktu.
Podziel się cytatem
- powiedział kard. Pizzaballa. Jak zaznaczył, trzeba „budować i podtrzymywać naszą narrację” - narrację ludzi, którzy stanowią większość, którzy chcą żyć spokojnie w pokoju, „uznani w swoich prawach i uznający prawa innych”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.