Reklama

Kościół

Jasna Góra: Forum Świeckich o Kościele "IMPULS" - dziś początek

Trzydniowe Forum Świeckich w Kościele „IMPULS” rozpocznie się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie ma być próbą odpowiedzi na wezwanie papieża do odpowiedzialnego zaangażowania w trwający w Kościele proces synodalny.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

Karol Porwich/Niedziela

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. celebrowaną przez bp. Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

- Wierzę, że będzie to czas debaty, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim czas wzajemnego słuchania się i budowania relacji w duchu synodalnej wizji drogi, do której zaprasza nas papież Franciszek - podkreśla prof. Aleksander Bańka, jeden z inicjatorów spotkania.

W debacie zostaną podjęte tematy dotyczące m.in. tego kim są świeccy w Kościele, nadziei i zagrożeń związanych z „polską drogą eklezjalną”, ewangelizacji, roli kobiet w Kościele, ekologicznego nawrócenia czy edukacji z wartościami.

Reklama

Spotkanie ma być próbą odpowiedzi na wezwanie papieża do odpowiedzialnego zaangażowania w trwający w Kościele proces synodalny.

Dziś, w pierwszym dniu Forum, o świeckich w Kościele mówić będzie teolog ks. Grzegorz Strzelczyk (godz. 14.00), natomiast ks. Przemysław Sawa podejmie temat „Świeccy a ewangelizacja” (godz. 16.00).

O godz. 18.00 zaplanowano panel dyskusyjny: „Polska droga eklezjalna - prognozy, zagrożenia, nadzieje”, który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: Tomasz Terlikowski, Zbigniew Nosowski, Judyta Syrek. Wieczorną sesję zakończy o godz. 19.00 świadectwo Karola Sobczyka: „Moja droga do ekumenizmu”.

Spotkanie odbywać się będzie zarówno w wersji stacjonarnej, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze, jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową - www.forum-impuls.pl i transmisję na jasnogórskim YouTube a także w Radiu Jasna Góra.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, choć organizatorzy szczególnie zapraszają osoby aktywnie włączające się w życie Kościoła, związane z ruchami czy wspólnotami religijnymi.

Forum organizuje Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

2021-11-05 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję