Reklama

Wiadomości

ONZ: 45 mln osób na świecie znajduje się na skraju głodu, to 3 mln więcej niż w 2020 r.

Ponad 45 mln mieszkańcom 43 państw grozi głód. Według danych agencji ONZ Światowego Programu Żywnościowego (WFP) opublikowanych w poniedziałek liczba osób, które znalazły się na skraju głodu drastycznie wzrasta. Jest ich o 3 mln więcej niż w roku 2020.

[ TEMATY ]

głód

Adobe Stock

Agenda ONZ zwróciła uwagę, że 3 mln osób, które w ciągu roku znalazły się w trudnej sytuacji pochodzą z Afganistanu.

"Dziesiątki milionów ludzi są w fatalnej sytuacji. Konflikty, zmiany klimatyczne i pandemia koronawirusa sprawiają, że liczba osób zagrożonych skrajnym głodem gwałtownie wzrasta" - powiedział dyrektor wykonawczy WFP David Beasley po powrocie z Afganistanu, gdzie ONZ zamierza dostarczyć środki pomocy dla 23 mln mieszkańców.

"

Ceny paliwa, żywności i nawozów drastycznie rosną, co napędza nowe kryzysy. Jak ten, który obecnie rozwija się w Afganistanie. Pogłębia to też sytuacje kryzysowe trwające od lat między innymi w Syrii czy Jemenie" - zaznaczył Beasley.

Podziel się cytatem

Zdaniem WFP należy przeznaczyć 7 mld dolarów, żeby rozwiązać światowy problem głodu. Jeszcze przed kilkoma miesiącami kwotę tę szacowano na 6,6 mld dolarów. W raporcie ostrzeżono, że tradycyjne sposoby finansowania są już bardzo nadwerężone.

Reklama

Rodziny, podkreślono w dokumencie, które są na skraju głodu są "zmuszone do dokonywania bolesnych wyborów", sprzedają dzieci, zabierają je ze szkół, karmią szarańczami, liśćmi lub kaktusami.

Liczne susze w Afganistanie oraz załamanie tamtejszej gospodarki, sprawiają, że rodziny znajdują się "na skraju wytrzymałości", zauważyła WFP. W Syrii ok. 12,4 mln mieszkańców nie wie, kiedy dostanie kolejny posiłek.

Według agencji ONZ z powodu głodu cierpi również więcej niż w ubiegłym roku mieszkańców Etiopii, Haiti, Somalii, Angoli, Kenii i Burundi. (PAP)

skib/ tebe/

2021-11-08 18:43

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co 45 sekund umiera z głodu jeden człowiek w Afryce Wschodniej

[ TEMATY ]

głód

Afryka

Adobe Stock

Dzieło pomocy Oxfam wezwało społeczność międzynarodową o większe zaangażowanie w walkę z głodem w Afryce Wschodniej. Nadal można zapobiec wielu zgonom w okresie letnim – stwierdziła na konferencji prasowej w Berlinie przedstawicielka organizacji zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się.

Według Oxfam już 24 miliony ludzi w Kenii, Etiopii, Somalii i Sudanie Południowym żyje w sytuacji skrajnego zagrożenia braku bezpieczeństwa żywnościowego, a 44 miliony są zależne od pomocy humanitarnej. Dwie z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy, to poważne powodzie w Sudanie Południowym w ostatnich latach oraz ekstremalna susza w Kenii, Somalii i Etiopii. Pora deszczowa również w tym roku spóźnia się już o dwa miesiące, powiedziała Margret Müller, menedżer ds. kontaktów z Afryką Wschodnią w Oxfam International.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję