Reklama

Niedziela Częstochowska

10. rocznica śmierci ks. prał. Grzegorza Ślęzaka

W nocy z 17 na 18 listopada 2011 r. zmarł ks. prał. Grzegorz Ślęzak, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wychowawca wielu pokoleń kapłanów, ojciec duchowny.

Ks. prał. Grzegorz Ślęzak urodził się 7 kwietnia 1938 r. we Włodowicach, w archidiecezji częstochowskiej. Uczęszczał do szkoły podstawowej we Włodowicach. Maturę zdał w 1954 r. w Zawierciu. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk drugiego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej Zdzisława Golińskiego w dniu 16 października 1960 r. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Jako motto swojej służby kapłańskiej wybrał słowa: „Ojcze nasz... bądź wola twoja”.

Pracował jako wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Będzinie, w Kamienicy i w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w latach 1959-1962 i 1964-1967.

Był rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie (1971-1980), następnie w latach 1980-81 był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Brał czynny udział w pracach II Synodu Diecezji Częstochowskiej (1975-1987). W ramach Synodu był najpierw sekretarzem, a od 26 sierpnia 1977 r. przewodniczącym Komisji Apostolstwa i Współodpowiedzialności Świeckich.

Przez wiele lat ks. Ślęzak był ojcem duchownym i wykładowcą w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie i w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej (1981-1998). Z nominacji abp. Nowaka był odpowiedzialny w archidiecezji za stałą formację kapłanów. Pełnił funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów. Był dyrektorem Wydziału ds. Duchowieństwa Kurii Metropolitalnej.

Był cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Przez wiele lat był również spowiednikiem i kierownikiem duchowym m.in. w Domu Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie. Ks. prałat Grzegorz Ślęzak był kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, członkiem Rady Kapłańskiej, sędzią diecezjalnym w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie. Był też delegatem biskupa w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej i Sługi Bożej Hilarii Główczyńskiej.

Reklama

W 2008 r. został mianowany wikariuszem biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego archidiecezji częstochowskiej. Był współautorem książki „Poznać człowieka w Chrystusie. Jan Paweł II o godności ludzkiej” (1983 r.).

10 lat temu, podczas Mszy św. 20 listopada 2011 r. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w homilii bp Antoni Długosz podkreślił, że „ks. Grzegorz Ślęzak był dobrym pasterzem”. - On przeszedł przez życie w wielkiej pokorze, dobrze czyniąc - mówił bp Długosz. „Ksiądz Grzegorz był zatroskany o owce, do których posyłała go biskup” - kontynuował bp Długosz. Podkreślił, ze jako ojciec duchowny „ksiądz Grzegorz pomagał klerykom i kapłanom odczytywać ich powołanie”. - Ukazywał nie tylko swoją misję, ale przypominał kapłanom, aby byli zakorzenieni w Chrystusie. Doskonale realizował charyzmat ojcowski - mówił bp Długosz.

„Ks. Grzegorz Ślęzak był kapłanem, który zasłużył na imię ojca duchownego” - powiedział abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przewodniczył 21 listopada 2011 r. uroczystościom pogrzebowym w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, rodzinnej parafii zmarłego.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii abp Nowak podkreślił, że „wobec tajemnicy śmierci, trudnej tajemnicy przemijania pozostaje nam rzucić się w ramiona Ojca”. - Źródłem wszystkiego jest Bóg Ojciec. Chcemy widzieć naszego księdza Grzegorza w rękach Boga Ojca - mówił abp Nowak.

Metropolita częstochowski powiedział, że z testamentu ks. Grzegorza wypływa prawda, że „Bóg mój i wszystko moje”. - Zmarły był dobrym synem wobec Boga i dobrym uczniem Jezusa. Żył jako uczeń u stóp Jezusa. Miał swoistego rodzaju mistrzostwo duchowe - podkreślił.

„Ks. Grzegorz był ojcem duchownym nie tylko z nazwy, ale z życia. Zapatrzony w tajemnicę Ojcostwa Bożego, żyjący tą tajemnicą, rozdawał siebie” - kontynuował abp Nowak.

Hierarcha wskazał na wielki charyzmat ks. prał. Ślęzaka podkreślając, że był wierny sprawie kierownictwa duchowego. - Nigdy nie opuścił świata serca i sumienia. To był jego ulubiony świat - zauważył metropolita częstochowski.

Abp Nowak odniósł się również do testamentu zmarłego kapłana, z którego „wynika ogromna wiara i ufność w Miłosierdzie Boże”. - Wszystkich proszę o modlitwę. Boże bądź miłościw mnie grzesznemu - cytował wówczas metropolita częstochowski słowa testamentu.

Zmarły 10 lat temu ks. prał. Grzegorz Ślęzak kochał kapłaństwo. W 50. roku swojego kapłaństwa napisał na obrazku: „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś...”. W jednej ze swoich konferencji do kleryków ks. Ślęzak przypomniał: „Ofiara jest ofiarą z siebie. Nie ma innego kapłaństwa”.

Ks. prał. Grzegorz Ślęzak był człowiekiem wielkiej pokory. Najbardziej kochał bycie kapłanem. Chociaż był ojcem duchownym, wikariuszem biskupim ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, to na jego nagrobku w kształcie zamkniętej księgi, na cmentarzu we Włodowicach, zgodnie z jego wolą, zostały podane jedynie jego lata życia i lata w kapłaństwie oraz wypisane słowa zaczerpnięte z testamentu ks. Ślęzaka: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”.

2021-11-17 11:26

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas do ojców duchownych: wasza posługa ma prowadzić do kształtowania sumień

„Wasza posługa, zwłaszcza pomoc w rozeznawaniu i towarzyszenie, ma prowadzić do takiego kształtowania sumień i osobistego poznania, które prowadzić będzie seminarzystów do podjęcia dojrzałej i wolnej decyzji o wyborze prezbiteratu” - mówił abp Wojciech Polak do ojców duchownych uczestniczących w Gnieźnie w swoim dorocznym zjeździe.

W rozpoczętym w niedzielę 28 sierpnia czterodniowym spotkaniu uczestniczy blisko sześćdziesięciu ojców duchownych wyższych seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Tematem obrad jest posługa ojca duchownego w świetle nowego „Ratio pro Polonia” - dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję