Reklama

Świat

Kard. Grech broni synodu: nie mamy gotowych wniosków końcowych

Nie bójcie się powiedzieć nam szczerze tego, co zrozumieliście słuchając waszych ludzi na temat tego, co Duch Święty mówi do Kościoła – apeluje sekretarz generalny Synodu Biskupów w wideoprzesłaniu do amerykańskich biskupów, zdecydowanie broniąc autentyzmu procesu synodalnego.

[ TEMATY ]

synod

Stany Zjednoczone

Vatican News

Kard. Grech

Kard. Grech

Kard. Mario Grech zapewnia, że wbrew temu, co wielu myśli, wnioski końcowego tego procesu nie zostały już z góry napisane. Nie ma też woli narzucenia jednej linii myślenia. Hierarcha deklaruje, że istnieje gotowość do słuchania Ducha poprzez wsłuchiwanie się jedni w drugich. Zapewnia, że w punkcie wyjścia żadne ze stanowisk nie jest ważniejsze od innych.

Reklama

Maltański kardynał zapewnia też amerykańskich biskupów, że Synod jest procesem duchowym, zainspirowanym i kierowanym przez Ducha Świętego. Jego zdaniem potwierdzeniem tego jest kreatywność z jaką episkopaty, diecezje, parafie i stowarzyszenia organizują konsultacje Ludu Bożego.

- Synodalność pomaga nam zyskać głęboką świadomość, że w każdym momencie dialogu, podejmowania decyzji i rozeznawania to wola Boża jest tą, którą staramy się rozeznać i odkryć, a nie nasza własna lub naszego ugrupowania. Słuchamy siebie nawzajem, aby lepiej słyszeć głos Ducha Świętego, który przemawia w naszym dzisiejszym świecie. Nie słuchać siebie nawzajem to okaleczać Kościół od środka, a zatem i na zewnątrz. To wzajemne słuchanie w żaden sposób nie podważa szczególnej odpowiedzialności biskupów za kierowanie i potwierdzanie tego rozeznania; jest ono raczej niezbędnym warunkiem owocnego jego wykonywania - wskazał kard. Grech.

2021-11-18 16:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu

[ TEMATY ]

USA

wizyta

Donald Trump

Andrzej Duda

Stany Zjednoczone

Waszyngton

źródło: Prezydent.pl

Spotkanie Prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie Prezydentów – to główne punkty środowej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Prezydent tuż przed wylotem do Waszyngtonu mówił, że z Prezydentem USA będzie rozmawiał o bezpieczeństwie militarnym; o jego wzmocnieniu w Polsce i o bezpieczeństwie energetycznym; można się spodziewać kolejnych inwestycji w sektorze nowoczesnych technologii.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Żółkwi

2022-05-15 09:45

[ TEMATY ]

Ukraina

maj

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Z Zachodniego Podola, po odwiedzinach Zarwanicy przybywamy dziś Żółkwi koło Lwowa. Jest to miejscowość założona przez słynnego hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Z jego osobą łączą się też dzieje wizerunku Maryi, przed którym się dziś chcemy zatrzymać.

Słynny kaznodzieja i wielki czciciel Maryi, o. Konstanty Zukiewicz, nazwał obraz Matki Bożej Żółkiewskiej „Królewską pociech”. Określenie to związane jest z listem, który król Jan Kazimierz wysłał do prowincji ruskiej dominikanów, do o. Jacka Klońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Camino drogą do Boga

2022-05-15 23:17

Podczas ubiegłorocznej Archidiecezjalnej Pielgrzymki do Grobu Świętego Jakuba grupie przewodził Krzysztof Jaxa Kwiatkowski. Dziś podczas spotkania Miłośników Dróg św. Jakuba w parafii św. Maurycego we Wrocławiu podzielił się on swoim świadectwem i doświadczeniem drogi Jakubowej z Krakowa.

Najpierw przedstawiona została ogólna historia pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Ta idea przetrwała do dziś i daje możliwości pokuty, modlitwy i spotkania Pana Boga. - Pielgrzymowanie jest czasem, który z perspektywy człowieka jest odpowiedzią na Boże wezwanie - mówił przewodnik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję