Reklama

Niedziela Częstochowska

Majestat i skromność. Wspólnie podziękujmy za ukończenie rewitalizacji archikatedry

W najbliższą niedzielę 21 listopada o godz. 12 abp Wacław Depo będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. za dzieło jej renowacji.

2021-11-19 11:06

[ TEMATY ]

Częstochowa

dziękczynienie

rewitalizacja

bazylika archikatedralna

ks. Włodzimierz Kowalik

Tomasz Matkowski/Technolight

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

Największe wrażenie robi podświetlona archikatedra

– Bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę dziękczynienia Panu Bogu i ludziom, na to wielkie Te Deum Laudamus – mówi ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Wykaz prac wykonanych w budynku bazyliki archikatedralnej:

Reklama

I etap

Generalne sprzątanie piwnic i poddaszy; remont elewacji (oczyszczenie i uzupełnienie ubytków); remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie; wykonanie powietrznej instalacji grzewczej; remont niezbędnych pomieszczeń technicznych; zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu; wykonanie stalowych pomostów na poddaszu; remont i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek i konfesjonałów; remont instalacji elektrycznych; wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry; wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru i włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej; zaopatrzenie budynku w podręczny sprzęt gaśniczy; zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian; wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii; remont kaplic (naprawa tynków i malowanie ścian oraz sklepień); wykonanie dźwigu osobowego w wieży zachodniej; remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowa (wykonanie pod schodami toalet i montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym); wykonanie zewnętrznej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu; budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej.

II etap

Reklama

Generalne sprzątanie bloku wieżowego; remont podpiwniczenia prezbiterium (nowy układ funkcjonalny) – ściany działowe, posadzki, tynki, malowanie ścian i sufitów, drzwi i okna; instalacja centralnego ogrzewania w zakrystii i pomieszczeniu dla ministrantów w piwnicach; remont toalet przy zakrystii obejmujący posadzki, okładziny ścian, sufity, drzwi, instalację wodno-kanalizacyjną i armaturę; nowe przejście z zakrystii do transeptu wraz niezbędnym przesunięciem balasek; cokoliki kamienne przy posadzce w głównej kruchcie i przy wszystkich filarach nawy; nowe pomieszczenia dla organisty w wieży wschodniej; zamknięcie wszystkich zagrażających bezpieczeństwu otworów w stropach żelbetowych, pozostałych po nadbudowie wież; remont stalowych okien na najwyższym poziomie wież i drewnianych żaluzji na poziomie pomieszczenia dzwonów; remont drewnianej podłogi w pomieszczeniu dzwonów; remont posadzek betonowych w masywie wieżowym na poziomie chóru oraz na najwyższym poziomie wieży zachodniej; zabezpieczenie przeciwkorozyjne w masywie wieżowym wszystkich stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów; remont wszystkich drzwi zewnętrznych; nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne; wypusty instalacyjne dla infomatu w kruchcie i ekranów na filarach w nawie głównej.

Generalnym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Termobud z Częstochowy.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Re-welacyjne zmiany w Kościele

2021-11-30 08:34

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 21

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Chodzi o nową szatę Kościoła, bo ta stara straciła swoją siłę oddziaływania i przemiany.

Często sobie uświadamiam, że Kościół jest rewelacyjny. To, co w nim najistotniejsze, jest w środku, jakby pod welonem zewnętrznych form, instytucji, zwyczajów. Czasem ten welon Kościoła jest już brudny, pognieciony i wypłowiały, ale w sercu Kościoła jest Bóg, obecny w Słowie i sakramentach. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdecydowana większość naszych kłótni i podziałów dotyczy zewnętrznej szaty Kościoła. Również wszelkie grzechy i zaniedbania w Kościele dotyczą tego zewnętrznego welonu, który zamiast być przeźroczysty splamił się brudem nadużyć i grzechów. Dzieje Kościoła to także ciągłe odnawianie tego welonu, żeby nie zasłaniał Jezusa, żeby swoją sędziwością, zmęczeniem i zabrudzeniem nie skupiał uwagi na sobie zamiast zachęcać do odkrywania tego, co jest ukryte we wnętrzu Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: uczniowie „Katolika” pomagają 5-miesięcznej chorej Idze

2021-12-06 20:26

[ TEMATY ]

pomoc

uczniowie

bp Krzysztof Nitkiewicz

Paczuszka dla maluszka

Adober Stock

„Katolik” – Liceum Katolickiego i Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu włączył się m.in. w akcję charytatywną na rzecz 5-miesięcznej Igi Kaczmarczyk z Opatowa, cierpiącej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

Uczniowie w tym celu zorganizowali mikołajkowy kiermasz ozdób świątecznych, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wierni wychodzący z katedry i kościoła św. Pawła bardzo chętnie kupowali ich prace plastyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję