Reklama

Niedziela Częstochowska

W nowym blasku

„Te Deum laudamus” za szczęśliwie zakończoną renowację bazyliki Świętej Rodziny w Częstochowie z głębi serc popłynęło w tej świątyni. 21 listopada, w 36. Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, uroczystości przewodniczył abp Wacław Depo.

2021-11-21 18:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

bazylika archikadralna Świętej Rodziny

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodych – uroczystej dziękczynnej Mszy św. za szczęśliwie zakończoną renowację archikatedry przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski dokonał także poświęcenia odnowionej świątyni.

W duchu wdzięczności za ukończone dzieło proboszcz ks. Włodzimierz Kowalik mówił: – Trud rewitalizacji częstochowskiej katedry traktuję jako wielką łaskę od Boga, bo wszak to Boży dom. Kiedy zamierzone dzieło dochodzi do szczęśliwego zakończenia, z serca wyrywa się „Te Deum laudamus”. Od początku podejmowanych działań towarzyszyła mi świadomość, że „jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznosili”. Co prawda to tylko rewitalizacja, jednak bez Bożej pomocy i błogosławieństwa zrealizowanie tego zamierzenia byłoby niemożliwe. Ksiądz proboszcz dziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło, a przede wszystkim abp. Depo.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

W homilii metropolita częstochowski powiedział: – W pięknie majestatu odnowionej bazyliki archikatedralnej odkrywamy to zadanie 36. Diecezjalnego Światowego Dzień Młodzieży, które Jezus skierował do Szawła z Tarsu: „Podnieś się i stań na nogi, bo ukazałem się tobie po to, aby ustanowić cię sługą i świadkiem tego, co zobaczyłeś, i tego, co ci objawię; że Mesjasz jest pierwszym zmartwychwstałym i będzie głosić światu prawdy ludom i poganom” (por. Dz 26, 16, 23). To polecenie: Stań na nogi i bądź Moim świadkiem odnosi się do każdego z nas, niezależnie od wieku. Dlatego jako umocnienie na drogach wiary przede wszystkim dla młodych abp Depo pozostawił słowa papieża Benedykta XVI: „Jeśli w budowaniu domu waszego życia napotkacie tych, którzy pogardzają fundamentem, na którym budujecie, nie zniechęcajcie się! Wiara mocna musi przejść przez próby. Nasza wiara w Jezusa musi często się konfrontować z niewiarą innych, by pozostać naszą wiarą na zawsze”. Młodym przypomniał list św. Jana Pawła II do młodzieży, który jest wciąż aktualny, i zachęcił ją do odczytania go na nowo.

W nawiązaniu do liturgii słowa abp Depo przypomniał, że „Jezus włączył nas w swoje życie przez Jego krew i staliśmy się uczestnikami Jego królestwa już dzisiaj”. Chrystus na końcu przyjdzie i będzie sędzią każdego. On jest początkiem i końcem. On jest Panem, jest wszechmogący. W Nim życie i świat mają sens. Wobec kwestionujących tę prawdę, metropolita częstochowski z mocą mówił: – Unieważnić osobę Jezusa i wszystko, co uczynił dla zbawienia ludzi – to brzmi demonicznie! Unieważnić Jezusa w dziejach człowieka i postawić się w miejsce Boga. Zwrócił także uwagę, że Kościół ma wymiar świętości Boga oraz ludzkiej słabości i grzeszności. – To pytanie o Kościół będzie powracać na drogach synodalności, naszych spotkań – stwierdził.

Karol Porwich/Niedziela

Pamiątką tej uroczystości jest książka „Archikatedra Świętej Rodziny w nowym blasku”, którą otrzymali uczestnicy dziękczynnej Mszy św.

Reklama

Tego dnia 15 kandydatów złożyło przysięgę i zdecydowało się realizować zasady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej: „Gotów”.

Diecezjalnym asystentem KSM został ks. Michał Jędrzejski, wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, który zastąpił ks. Andrzeja Witka.

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych

– Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swą dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych – powiedział abp Wacław Depo, który w 22 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom.

Msze św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała schola seminaryjna i Schola liturgiczna „Domine Jesu”.

CZYTAJ DALEJ

Radom: noc konfesjonałów w ośrodkach duszpasterskich

2021-12-06 19:10

[ TEMATY ]

konfesjonał

Artur Stelmasiak

Dwa ośrodki duszpasterskie organizują noc konfesjonałów w racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To już stała praktyka adwentowa w wielu polskich parafiach.

Noc konfesjonałów daje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty dla tych osób, którym trudno było skorzystać ze spowiedzi w czasie parafialnych rekolekcji adwentowych. 15 grudnia będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu. Będzie można to uczynić w godzinach od 19.30 do 24.00. Spowiadać będzie dwóch duszpasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Święty dający nadzieję

2021-12-06 22:08

Marzena Cyfert

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

Patronalne święto przeżywała dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

O. Kramarski przypomniał życiorys św. Mikołaja i podkreślił, że święty odegrał bardzo istotną rolę w historii Kościoła. – Św. Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzkości i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinność wobec Boga. Jego rodzice zmarli podczas zarazy, która wówczas panowała, kiedy Mikołaj był jeszcze młodzieńcem. Zostawili swojemu synowi pokaźny majątek, dlatego Mikołaj mógł do końca swoich dni wieść dostatnie i beztroskie życie. Ale był bardzo wrażliwy na ludzką biedę i dzielił się wszystkim, co miał, zwłaszcza bogactwem, z osobami cierpiącymi niedostatek – przypomniał o. Kramarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję