Reklama

Kościół

Bp Galbas: Mamy więcej czasu na konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach

Do połowy maja 2022 r. mogą trwać konsultacje synodalne na poziomie parafialnym oraz w ruchach apostolskich – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Episkopatu.

[ TEMATY ]

synod

Bp Adrian Galbas

Adobe Stock

Następnie w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane syntezy na poziomie diecezji, które do końca czerwca winny trafić do Sekretariatu Episkopatu Polski, aby mogła zostać sporządzona synteza krajowa. Zmiany te wynikają stąd, że pierwszy etap prac synodu polegający na konsultacji całego Ludu Bożego, został przedłużony przez Stolicę Apostolską do połowy sierpnia 2022 r.

Obecnie realizowany etap Synodu nt: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, polega na konsultacji całego Ludu Bożego w ramach Kościołów lokalnych. Pierwotnie etap ten trwać miał do kwietnia 2022 r., ale przed kilkoma tygodniami został przedłużony przez Sekretariat Synodu Biskupów do połowy sierpnia przyszłego roku. W związku z tym jest znacznie więcej czasu na pracę zespołów synodalnych w parafiach, wspólnotach czy ruchach apostolskich.

Reklama

Pytany przez KAI o konkretne terminy, bp Adrian Galbas, który jako przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich koordynuje w pewien sposób prace synodu w Polsce, wyjaśnia, że w połowie maja 2022 r. winny zakończyć się konsultacje na poziomie parafialnym. Tak więc w ramach wspólnej drogi, jaką jest synod, może więc odbyć się więcej spotkań i bardziej pogłębiona refleksja, mające na celu wzajemne wysłuchanie się, wspólną modlitwę i otwarcie się na to, co Duch Święty chce powiedzieć dziś Kościołowi.

Biskup dodaje, że w kwietniu 2022 r. odbędą się spotkania osób odpowiedzialnych za synod ze wszystkich polskich diecezji.

Podziel się cytatem

Następnie, do końca czerwca przyszłego roku powinny zostać sporządzone syntezy (z konsultacji parafialnych oraz przeprowadzonych w innych gremiach) na poziomie diecezji. Powinny one zostać wysłane do Sekretariatu Episkopatu Polski. W oparciu o nie zostanie przygotowana synteza krajowa, w opracowaniu której pomoże pallotyński Instytut Statystyki Kościoła w Polsce (ISKK), który ma duże doświadczenie w tego typu profesjonalnej pracy.

Reklama

Jeśli chodzi o liczne w Polsce ruchy apostolskie, to – jak informuje bp Galbas - konsultacje synodalne w ich ramach mogą trwać również do połowy maja. A ich wyniki ruchy apostolskie mogą przekazać za pośrednictwem biskupa, który za dany ruch odpowiada w ramach Konferencji Episkopatu, poprzez Kurie w swojej diecezji, albo bezpośrednio do Sekretariatu Episkopatu.

- Cały czas przypominam, że nie o dokumenty tu chodzi przede wszystkim, ale o oddolne spotkania w duchu synodalności, wzajemne wysłuchanie się i szczery dialog, o modlitwę oraz wspólną adorację, tak aby można było usłyszeć głos Ducha Bożego. Musimy uczyć się Kościoła bardziej wspólnotowego, bardziej otwartego na głos każdego z wiernych, a nawet ludzi stojących dalej, słowem Kościoła synodalnego, co proponuje nam papież Franciszek. Podejmijmy więc wspólną drogę właśnie w tym duchu – wyjaśnia biskup.

Bp Galbas dzieli się również doświadczeniem z początków prasy synodalnej w Polsce. Informuje, że odwiedzając poszczególne ośrodki kościelne, obserwuje silny oddolny odzew związany z synodem, w wielu parafiach czy ruchach apostolskich spotkania przebiegają intensywnie.

Przyznaje, że warto też zwrócić uwagę na możliwości, jakie stwarza synod w sferze wirtualnej. Pojawiają się tam interesujące oddolne inicjatywy np. poświęcona synodowi strona: synod.org.pl Została ona stworzona przez świeckich z Wrocławia, zaangażowanych w swojej parafii. Ich marzeniem było stworzenie miejsca wymiany informacji pomiędzy tymi, którzy spotkania synodalne już przeprowadzili a tymi, którzy się do tego dopiero przygotowują. Wskazuje również na kanał Daniela Wojdy na youtube.

A przede wszystkim bp Galbas zachęca do korzystania ze stron diecezjalnych, gdzie zazwyczaj znajduje się zakładka „Synod”, gdzie można znaleźć niezbędne dokumenty, materiały do organizacji spotkań zespołów synodalnych, ankiety oraz adresy, gdzie można bez skrępowania przesyłać swoje opinie, świadectwa, postulaty bądź marzenia dotyczące działania Kościoła.

Podziel się cytatem

- Generalnie w synodzie chodzi o to, aby było jak najmniej odgórnego instruktażu a jak najwięcej oddolnej kreatywności – pointuje bp Galbas.

2021-11-24 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Inwazja na Ukrainę [NA ŻYWO]

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

PAP/Alena Solomonova

Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Odessie

Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Odessie

16.05.2022, 07:47
Ukraina/ Sztab Generalny: główne działania Rosjan w Donbasie; pod Charkowem są w defensywie

CZYTAJ DALEJ

Zniesienie stanu epidemii nie wprowadza większych zmian w przepisach prawa pracy

2022-05-16 07:09

[ TEMATY ]

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe.Stock

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w głównych przepisach prawa pracy. Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop i na okresowe badania lekarskie.

16 maja stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję