Reklama

Włochy

Papież: potrzebujemy odwagi by budować lepszy świat po pandemii

[ TEMATY ]

festiwal

Włochy

przesłanie

papież Franciszek

pixabay

Papieskim przesłaniem rozpoczął się wczoraj Festiwal Nauki Społecznej Kościoła w Weronie. Wydarzenie potrwa do niedzieli i skupia się na podstawowych kwestiach, takich jak: edukacja, kultura, praca, rodzina, zdrowie, a także problemy geopolityczne w Afganistanie, Iraku, Syrii i Libanie oraz na kontynencie afrykańskim. Festiwal odbywa się pod hasłem „Odważni w nadziei, kreatywni z odwagą”. W wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników Papież Franciszek przypomniał o heroizmie zwykłych ludzi: personelu medycznego, pracowników supermarketów, sprzątaczek, wolontariuszy, transportowców i opiekunów osób starszych, którzy podczas pandemii dali świadectwo odwagi oraz poświęcenia dla innych, starając się zaspokoić podstawowe potrzeby bliźnich. „Ich postawa przypomina nam, że nie możemy uratować się w pojedynkę, potrzebujemy do tego sióstr i braci” – powiedział Ojciec Święty, przywołując przypowieść o talentach z Ewangelii św. Mateusza. „To ostatnia przypowieść przed fragmentem, z którego dowiadujemy się, że będziemy sądzeni z miłości (Mt 25, 31-46). Jezus przypomina, że aby być chrześcijaninem konieczna jest odwaga. Zaprasza tłumy do odważnego wykorzystania swoich talentów, do podjęcia ryzyka. Kiedy pozostajemy zamknięci w sobie, a naszym jedynym celem jest zachowanie status quo, w oczach Ewangelii jesteśmy przegrani. Śmiałość, nadzieja, kreatywność i odwaga – to słowa, które nakreślają duchowość chrześcijanina – powiedział Papież. – Pandemia pozwoliła nam docenić tych wokół nas, którzy pomimo lęku narażali własne życie. Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że nasze życie jest splecione i podtrzymywane przez zwykłych ludzi. To są talenty wykorzystane. Dlatego ponawiam swoje zaproszenie do odważnego podążania z nadzieją, która potrafi spojrzeć poza osobistą wygodę, drobne zabezpieczenia, ograniczające nasz horyzont, i potrafi otworzyć nas na wielkie ideały, które czynią życie piękniejszym i bardziej wartościowym.“
2021-11-26 20:48

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaśpiewali dla Niepodległej

[ TEMATY ]

festiwal

KSM

Archiwum KSM

Mszą świętą w bazylice katedralnej rozpoczął się IV Festiwal Piosenki Patriotyczno – Religijnej w Sandomierzu. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po Mszy św. młodzi wykonawcy zgromadzili się w Domu Katolickim, gdzie na scenie prezentowali swoje umiejętności wokalne. Festiwal choć ma krótką historię, na stałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Artyści mogli występować w kilku grupach: soliści młodsi, starsi, duet oraz zespół. Młodzi prezentowali utwory patriotyczne w oryginalnej aranżacji oraz w mocno uwspółcześnionej adaptacji. Każdy mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej. Uczestników oceniało jury biorąc pod uwagę wartość wokalną i ekspresyjną wykonania utworu. Jak powiedział ks. Damian Zieliński asystent diecezjalny KSM: – Czwarty Festiwal Piosenki Patriotyczno – Religijnej gromadzi nas, abyśmy wspólnie wychwalali Pana Boga oraz dbali o te wartości, które powinny być bliskie nie tylko młodemu człowiekowi ale każdemu wierzącemu. Są to: miłość do Boga i do Ojczyzny. Tą właśnie miłość chcemy okazywać dziś poprzez śpiew. Jako KSM promujemy te wartości, które zawsze były, są i będą bliskie każdemu wierzącemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję