Reklama

Niedziela Częstochowska

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

Koncert w jasnogórskiej bazylice był rodzajem artystycznej zadumy nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

Reklama

Symptomatycznym jest fakt iż kompozytor dzieła Grzegorz Majka urodził się właśnie w roku wprowadzenia stanu wojennego. Kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki należy do współczesnego pokolenia strażników pamięci. 16 listopada 2019 roku w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie miał swój koncert kompozytorski, zorganizowany w ramach programu „Niepodległa’. Słuchacze mogli uczestniczyć w prawykonaniu utworu „Testament ran” na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę do słów Tadeusza Szymy. Wydarzenie to zostało nagrodzone nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2020”.

Koncert został bardzo uważnie nie tylko wysłuchany ale i przeżyty. Forma dzieła operująca oszczędnymi efektami sonorystycznymi przemówiła do słuchaczy. Jeszcze raz, ci którzy przeżyli traumę stanu wojennego, poczuli grozę i ból tamtych czasów. Dzieło Grzegorza Majki nie miało elementów przypadkowych i efekciarskich. Oszczędna forma instrumentalno-wokalna trafnie oddała treść i ducha poezji Tadeusza Szymy.

W słowie na koniec wydarzenia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zwrócił uwagę na ważność kultury, która nie może być unieważniana w imię ideologicznych projektów. Podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie muzyczne jest ważne ze względu na miejsce i treść.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt związany z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na który składają się koncerty i wydawnictwo albumowe, został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem koncertu i wydawcą albumu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie.

Patronat medialny nad koncertem i wydawnictwem sprawują: „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna, Portal eKAI oraz Radio Jasna Góra.

Album jest dostępny pod adresem: wspolnota.gaudemater@gmail.com

2021-11-27 21:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość konsekracji

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kongres

Krzysztof Świertok

Słowa „radość konsekracji” stanowiły nie tylko hasło kongresu, ale także stan ducha jego uczestników

Słowa „radość konsekracji” stanowiły nie tylko hasło kongresu,
ale także stan ducha jego uczestników

W dniach 23-26 września br. na Jasnej Górze odbywał się II Kongres Młodych Konsekrowanych. Hasłem przewodnim spotkania były słowa: „Radość konsekracji”, a towarzyszyło mu biblijne motto: „...aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15, 11). Kongres, w którym uczestniczyło ok. 1 tys. osób, reprezentujących 106 zgromadzeń żeńskich i męskich, wpisał się w obchody Roku Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Nowe wytyczne dot. COVID-19

2022-01-21 12:41

[ TEMATY ]

test

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Adam Niedzielski

PAP/Albert Zawada

Każda osoba powyżej 60 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa, będzie mogła zostać w ciągu 48 godzin zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko proponuje przyjęcie przez Polskę 10 rodzin z obozów dla uchodźców

2022-01-21 20:09

[ TEMATY ]

uchodźcy

rodziny

bp Krzysztof Zadarko

KAI/BP KEP

Bp Krzysztof Zadarko

Bp Krzysztof Zadarko

Przedstawiciele MSWiA, Urzędu ds. Cudzoziemców i Straży Granicznej uczestniczyli w dyskusji o pomocy migrantom i uchodźcom podczas obrad Komisji Charytatywnej KEP. Podczas spotkania, które odbyło się w środę w Warszawie bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, przedstawił perspektywę przyjęcia przez Polskę 10 rodzin z obozów dla uchodźców z Cypru lub Grecji.

Ze strony Kościoła w spotkaniu wzięli udział m.in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski; bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP oraz dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję