Reklama

Niedziela Wrocławska

Święty, który rozdaje nadzieję

Patronalne święto przeżywała dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

Marzena Cyfert

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Kramarski przypomniał życiorys św. Mikołaja i podkreślił, że święty odegrał bardzo istotną rolę w historii Kościoła. – Św. Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzkości i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinność wobec Boga. Jego rodzice zmarli podczas zarazy, która wówczas panowała, kiedy Mikołaj był jeszcze młodzieńcem. Zostawili swojemu synowi pokaźny majątek, dlatego Mikołaj mógł do końca swoich dni wieść dostatnie i beztroskie życie. Ale był bardzo wrażliwy na ludzką biedę i dzielił się wszystkim, co miał, zwłaszcza bogactwem, z osobami cierpiącymi niedostatek – przypomniał o. Kramarski.

Zauważył, że święty za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął rozgłosu, robił to w cichości. – Starał się, aby jego miłosierne uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na ich radość – mówił o. Radosław.

Reklama

Mikołaj chciał jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga i doszedł do wniosku, że najlepiej zrobi to w klasztorze. Dołączył do zakonników, ale wewnętrzny głos kazał mu wrócić między ludzi. Przybył do Miry, gdzie został biskupem.

– Stał się dla Kościoła i dla tamtej ludności wielkim znakiem nadziei, wielkim znakiem lepszego jutra. Ukazywał ewangeliczną drogę miłowania Chrystusa ubogiego i pokornego w postawie służby wobec potrzebujących. Bardzo sobie cenił cnotę chrześcijańskiej nadziei – podkreślał o. Kramarski.

Przypomniał, że w sakramencie chrztu św. otrzymujemy cnoty wiary, nadziei i miłości – są to tzw. cnoty wlane, które są również cnotami zadanymi, ponieważ wiarę należy rozwijać, miłość praktykować, nadzieję wzbudzać. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie cierpią z powodu braku nadziei.

Reklama

– Dlatego trzeba tę nadzieję budzić. I dlatego należy patrzeć na postać patrona dnia dzisiejszego, który budził nadzieję w ludzie biednym, często cierpiącym, odrzuconym. Do tych ludzi trafiał. Kiedy dzisiaj wspominamy św. Mikołaja, biskupa, patrzymy na niego jako na tego, który niesie pomoc, który obdarowuje dobrem, ale przede wszystkim przywraca nadzieję. Stawajmy się również we współczesnym świecie takimi apostołami nadziei. Każde dobro słowo, dobry czyn zrobiony z serca jest tym światłem nadziei, które zapalamy. Potrzebna nam jest taka postawa i taka forma wyrażania naszej religijności. A przykładem niech będzie dla nas św. Mikołaj, biskup – zachęcał o. Kramarski i zakończył: – Módlmy się, abyśmy byli ludźmi nadziei na dzisiejsze czasy, abyśmy byli światłem nadziei w naszych rodzinach, miejscach pracy, wszędzie tam, gdzie żyjemy.

Po Eucharystii obecne dzieci otrzymały błogosławieństwo relikwiami św. Mikołaja i słodkie upominki.

2021-12-06 22:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prośba o modlitwę

2022-01-21 14:56

FB ks. Franciszka Głoda

Na oficjalnym profilu facebookowym ks. prof. dr. hab. Franciszka Głoda pojawiła się prośba o modlitwę. 

Były proboszcz parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej od dłuższego czasu przebywa w szpitalu w Wałbrzychu

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: wesprzyjmy Ukrainę w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej

2022-01-21 13:46

[ TEMATY ]

Ukraina

CCEE

Adobe Stock

Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej wezwało wspólnotę międzynarodową Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący – abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii. Zaapelowali oni do chrześcijan o modlitwę o to, aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu.

Oto polskie tłumaczenie treści dzisiejszego apelu Prezydium CCEE:

CZYTAJ DALEJ

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka Kicińskiego

2022-01-21 23:30

[ TEMATY ]

bp Kiciński Jacek

Magdalena Lewandowska

Nie milkną echa po wczorajszym otwarciu Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu. Głos w tej sprawie zabrała firma HENKEL. - To pokłosie i – jak komentuje rzecznik archidiecezji wrocławskiej – miejmy nadzieję ostatni akt przykrej sytuacji, która miała miejsce podczas otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

W czwartek, 20 stycznia, podczas uroczystości otwarcia pralni przy ul. Małachowskiego zaproszony był bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej i asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia dowiedział się, że w programie nie przewidziano modlitwy ani poświęcenia obiektu i sprzętów, który ma służyć ludziom potrzebującym. W takiej sytuacji uznał, że jego obecność jest bezzasadna. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczył, że bp Jacek nie reprezentował siebie, a jego udział w uroczystości nie miał ograniczać się jedynie do przecięcia wstęgi i wystąpienia na kilku fotografiach. – Ksiądz biskup przybył na to wydarzenie jako reprezentant Episkopatu, który współpracuje z Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz jako osoba duchowna, który wierzy w moc modlitwy i błogosławieństwa – wyjaśnił ks. Rafał Kowalski,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję