Reklama

Niedziela w Warszawie

Zakończenie Roku św. Józefa w Józefosławiu

To jest zakończenie roku, ale nie zamykamy rozdziału św. Józefa, bo to jest przepiękny Święty, który powinien nam towarzyszyć każdego dnia w naszym życiu – powiedział w bp Rafał Markowski.

Biskup Markowski przewodniczył Eucharystii w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Józefa Opiekuna Pracy w podwarszawskim Józefosławiu.

Kościół ten był jednym z trzech jubileuszowych kościołów stacyjnych archidiecezji warszawskiej w Roku św. Józefa, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Specjalnym Listem „Patris Corde” 8 grudnia 2020 r.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła nowenna do patrona parafii, w której oprócz próśb dużo było podziękowań za cudowną interwencje św. Józefa - uzdrowienia, pomoc w rozwiązywaniu spraw finansowych, rodzinnych, w znalezieniu pracy.

Reklama

W trakcie Eucharystii został odmówiony Akt Zawierzenia św. Józefowi oraz odśpiewany przez scholę parafialną Hymn „Do św. Józefa – Opiekuna pracy”, którego słowa, jak i muzykę napisał proboszcz parafii- ks. Marek Przybylski.

W kazaniu bp Markowski nawiązał do Ewangelii o Zwiastowaniu (Łk 1, 26-38). Wskazując na Maryję i Józefa, mówił o przyjmowaniu woli Boga, które jest nieustannym mówieniem tak, rezygnacją ze swoich planów, marzeń, wielką odwagą i ufnością wobec Niego. Mówił o ich wielkiej wierze, o tym, że dojrzewała ona przez całe ich życie oraz o tym, że potrafili zawierzyć. Dzięki temu nastąpiła najważniejsza chwila na ziemi.

Hierarcha podjął również temat naszej wiary i wolności. - Mówiąc o wierze mówimy o swoim życiu. Nie o słowa chodzi, ale o nasze życie oparte o Ewangelię, o Dekalog, o najważniejsze przykazanie miłości Boga i człowieka - powiedział. - Tylko i wyłącznie życiem możemy potwierdzić naszą wiarę- podkreślił bp Markowski, uzupełniając, że będąc ludźmi wolnymi możemy Bogu powiedzieć tak, ale i możemy Bogu powiedzieć również nie.

Na zakończenie homilii hierarcha skierował do wiernych przesłanie: - Obchodząc tę uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP prośmy Maryję i Józefa aby wypraszali nam łaskę żywej i prawdziwej wiary, która oznacza życie oparte o Ewangelię, Modlitwę, sakramenty. Prośmy o tę żywą obecność Boga w naszym życiu, o tę wielką umiejętność, którą posiadali Józef i Maryja mówiąc Bogu codziennie „niech się dzieje Twoja Wola”.

2021-12-10 07:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: powstańcy z getta symbolem walki o wolność

[ TEMATY ]

bp Rafał Markowski

judaizm

Mateusz Wywrich/Muzeum Powstania Warszawskiego

Rocznica powstania w getcie warszawskim jest wołaniem o miłość bliźniego, o szacunek i uznanie godności każdego człowieka. W świetle Ewangelii wszelki przejaw nienawiści i agresji, w tym antysemityzm, jest grzechem – podkreśla przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem, bp Rafał Markowski, zaznaczając, że powstańcy z getta są symbolem walki o wolność.

Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem dodał, że powstanie w getcie warszawskim było heroiczną próbą przeciwstawienia się „demonicznemu planowi zagłady całego narodu żydowskiego”. „Niemieccy okupanci rozpoczęli mordowanie mieszkańców getta warszawskiego dwa dni przed najważniejszym świętem żydowskim – Paschą, a symbolicznym zakończeniem zagłady Żydów w stolicy było zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję