Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głoszenie sprawiedliwości, prawdy, wierności i miłości wobec bliźniego, we wszystkich swych praktycznych przejawach, jest nierozłączną częścią całościowego przepowiadania Ewangelii. Nauczanie to, w swej integralności i pozostające w pełnej zgodności ze społeczną nauką Kościoła, będzie znacznie skuteczniejsze, jeśli zostanie połączone z osobistym przykładem i jeśli stale będzie mu się towarzyszyło i niezmordowanie do niego zachęcało.
Jan Paweł II - papież
Z przemówienia do biskupów Kolumbii, przebywających z wizytą ad limina apostolorum - 30 września 2004 r.

Msza św. beatyfikacyjna

3 października podczas uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra Jan Paweł II ogłosił pięcioro nowych błogosławionych. Są nimi: Piotr Vigne (1670-1740), założyciel Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Sakramentu, i o. Józef-Maria Cassant (1878-1903), cysters; dwie siostry zakonne: Niemka Anna Katharina Emmerick (1774-1824), kanoniczka regularna św. Augustyna, i Włoszka Maria Ludwika de Angelis (1880-1962) ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Miłosierdzia z Sawony; oraz Karol Habsburg (1887-1922), ostatni cesarz Austrii i król Węgier.
Mszy św. przewodniczył w obecności Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martins. Nawiązując do postaci nowych błogosławionych, Papież podkreślił, że o. Piotr Vigne „stał się prawdziwym uczniem i misjonarzem wiernym Kościołowi”, o. Józef-Maria Cassant „zawsze pokładał ufność w rozważaniu tajemnicy Męki i w jedności z Chrystusem obecnym w Eucharystii”, a życie błogosławionej Ludwiki de Angelis „było całkowicie poświęcone chwale Bożej i posłudze Jemu podobnych”. Bł. Anna Katharina Emmerick „czerpała siły z Przenajświętszej Eucharystii, a jej przykład otwierał serca biednych i bogatych, ludzi prostych i wykształconych, na całkowite oddanie się w miłości Jezusowi Chrystusowi”. Natomiast cesarz Karol był „człowiekiem pokoju”, który - objąwszy rządy podczas pierwszej wojny światowej - usiłował wprowadzać w życie pokojowe inicjatywy papieża Benedykta XV. „Niech będzie dla nas wszystkich wzorem, zwłaszcza dla tych, którzy dzisiaj ponoszą odpowiedzialność polityczną w Europie!” - apelował Papież.
Jan Paweł II zachęcił wierzących do naśladowania nowych błogosławionych. „Razem z całym Kościołem wysławiamy Pana i wyrażamy Mu wdzięczność za nadzwyczajne rzeczy, jakich dokonał w tych dobrych i wiernych sługach Ewangelii”.
Na zakończenie Mszy św. Papież odmówił wraz z wiernymi modlitwę maryjną Anioł Pański. „W tę pierwszą niedzielę października, miesiąca poświęconego w szczególny sposób Matce Bożej Różańcowej, zachęcam wszystkich do odmawiania tej pięknej modlitwy, naśladując w ten sposób nowych błogosławionych” - powiedział Ojciec Święty. Przed modlitwą pozdrowił pielgrzymów w ich językach ojczystych, polecając ich wstawiennictwu nowych błogosławionych.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski i z Polonii. Rozpoczęliśmy październik - miesiąc Różańca. Jutro przypada święto Matki Bożej Różańcowej. Jej opiece powierzam Kościół święty i moją posługę w nim. Jej też zawierzam sprawy pokoju na świecie, a także w rodzinach i sumieniach ludzkich. Niech Bóg wszystkim błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 6 października 2004 r.

Nowa książka Jana Pawła II: „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”

Zapowiedziano nową publikację autorstwa Jana Pawła II: Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci. W nawiązaniu do wielkich tematów historii XX wieku podejmie ona problemy filozoficzne i egzystencjalne pytania, jakie zadaje sobie współczesny człowiek.
Nowa książka Jana Pawła II ukaże się w języku włoskim nakładem Wydawnictwa Rizzoli.

Ojciec Święty laureatem nagrody Prix du Courage Politique

2 października Jan Paweł II otrzymał w Watykanie prestiżową nagrodę Prix du Courage Politique w uznaniu dla jego wkładu w dzieło pokoju na świecie. Nagroda przyznawana jest przez czasopismo Politique Internationale, francuskie Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej z Sorbony oraz niedawno powstałą francuską telewizję katolicką Ka-Te-O. Redaktor naczelny Politique Internationale - Patrick Wajsman podkreślił, że przyznano ją temu, kto „mimo iż prowadzi dialog z Wiecznością, stworzył na tej ziemi gigantyczne dzieło podyktowane intuicją wolności, która nie ma sobie równych w historii”.
Dziękując za wyróżnienie, Papież podkreślił, że jest ono okazją do zwrócenia uwagi na pokojową misję Kościoła na świecie i skierowania „nowego apelu o pokój i budowę braterskiej wspólnoty między narodami”. Jan Paweł II objął myślą dziennikarzy, których świadectwo i publikacje, jak powiedział, służą pokojowi i wolności, i którzy płacą wysoką cenę w czasie konfliktów. „Myślę o zakładnikach i ich rodzinach, niewinnych ofiarach przemocy i nienawiści, wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do poszanowania życia osób” - podkreślił Ojciec Święty, dodając, że niekiedy żądania porywaczy prowadzą do handlu życiem ludzkim. „Droga przemocy jest drogą bez wyjścia” - zakończył Jan Paweł II.

Reklama

Biskupi Kolumbii z wizytą „ad limina”

Do osobistego świadczenia o nauce i wartościach Ewangelii zachęcił biskupów kolumbijskich, kończących swą wizytę ad limina w Watykanie, Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym do nich 30 września podkreślił, że mają głosić sprawiedliwość, prawdę, wierność Bogu i miłość. Ojciec Święty przedstawił ogólny obraz obecnej sytuacji społeczno-kościelnej w Kolumbii oraz zaproponował środki, które winny prowadzić do przezwyciężenia istniejących trudności i wytyczać dalszą drogę rozwoju miejscowego Kościoła.
Jan Paweł II mówił o trudnej sytuacji, jaką przeżywa Kolumbia z powodu nieustannych zamachów na życie, wolność i godność osób, a także z powodu wzrostu liczby porwań. To ostatnie zjawisko „pokazuje po raz kolejny perwersję, jaką może osiągnąć nikczemność ludzka, gdy w imię złowieszczych interesów traci się wszelką perspektywę moralną oraz nie uznaje się ani nie szanuje najbardziej podstawowych praw człowieka”. Według Ojca Świętego, w Kolumbii plagi te mają swe korzenie w handlu narkotykami, powiązanym z wieloma dziedzinami życia - handlu, który od wielu lat obciąża cały naród niezliczonymi ujemnymi skutkami we wszystkich środowiskach życia społecznego.

Audiencja dla prezydentów Rumunii i Pakistanu

30 września Jan Paweł II przyjął w Watykanie m.in. prezydentów: Rumunii - Iona Iliescu i Pakistanu - Perweza Muszarrafa. Audiencja dla prezydenta Pakistanu trwała 20 min, z czego 10 min obaj mężowie stanu rozmawiali w cztery oczy.
„W tym okresie niepokoju i przemocy” Papież zachęcił prezydenta Pakistanu i jego współobywateli do dalszego szerzenia „ducha dialogu i tolerancji”. „Tylko uznanie wzajemnego zrozumienia między narodami na drodze szczerej i otwartej wymiany idei może przynieść światu prawdziwą sprawiedliwość i pokój” - stwierdził Ojciec Święty.
Perwez Muszarraf, który był po raz pierwszy w Watykanie, podarował Papieżowi zielony islamski dywan do modlitwy, otrzymał natomiast zestaw medali pontyfikatu.
Audiencja dla prezydenta Rumunii związana była z otwarciem w Muzeach Watykańskich wystawy zatytułowanej Stefan Wielki - pomost między Wschodem a Zachodem. Dla Jana Pawła II spotkanie to było okazją do przypomnienia „ze wzruszeniem niezapomnianej wizyty” w Rumunii w maju 1999 r. „Jako pielgrzym wiary i nadziei przyjęty zostałem gorąco i entuzjastycznie przez Pana i władze państwowe, przez Jego Świątobliwość Patriarchę Teoktysta i cały lud czcigodnego Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego” - powiedział Ojciec Święty. Życzył narodowi rumuńskiemu pomyślności i pokoju, zapewniając o swej modlitwie.

Strona internetowa w języku arabskim

Radio Watykańskie rozszerzyło swoją ofertę. Za pośrednictwem internetu są przekazywane informacje w języku arabskim. Na stronie www.vaticanradio.org, obok informacji w 19 językach europejskich i pięciu azjatyckich, znalazł się obecnie link na stronę redakcji arabskojęzycznej tej rozgłośni.
Otwierając nową stronę internetową, Stolica Apostolska uzyskała możliwość przekazywania tą drogą informacji o Kościele również do tych krajów arabskich, w których misyjna działalność chrześcijańska jest zabroniona i karalna.
Za wiadomości umieszczane na stronie arabskojęzycznej jest odpowiedzialny pochodzący z Lizbony jezuita - ks. Joseph Zogheib, prowadzący redakcję rozgłośni watykańskiej w języku arabskim.
Radio Watykańskie nadaje audycje w języku arabskim już od 1948 r.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował

2024-05-31 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pl.wikipedia.org

"Człowiek z uschłą ręką", mozaika w Palermo, XII w.

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował. Nic nie było ważniejszego, nawet świętość szabatu temu nie przeszkodziła, by uczynić coś wyjątkowo ważnego dla kogoś, kto był w wielkiej potrzebie.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: święcenia nie upoważniają do sięgania po „rzeczy złote, a skromne"

2024-06-01 16:17

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Archidiecezja Krakowska

Święcenia nie dają wam prawa do reformowania Kościoła według własnych wizji i pomysłów. Nie są przepustką na salony polityczne ani do miejsc, gdzie bywają ludzie z wyższych sfer - mówił bp Damian Muskus OFM do franciszkanów, którzy z jego rąk przyjęli święcenia diakonatu i prezbiteratu. - Nie bądźcie teoretykami bliskości z Jezusem, ale praktykujcie ją wiernie - apelował do nich.

Święcenia w stopniu prezbitera i diakona przyjęło w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 14 braci ze Studium Franciszkańskiego: franciszkanie konwentualni, reformaci i kapucyni.

CZYTAJ DALEJ

Nowi diakoni

2024-06-02 22:27

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

We wspomnienie bł. Sadoka i Towarzyszy, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w bazylice katedralnej w Sandomierzu udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom sandomierskiego seminarium.

W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza wzięli udział przełożeni, wychowawcy sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, alumni, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. Po Ewangelii ks. Michał Powęska, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, poprosił Biskupa Ordynariusza o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając o odpowiednim przygotowaniu kandydatów do tego urzędu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję