Reklama

Włochy

Wybitni artyści wyśpiewali w Rzymie apel o pokój i za życiem

We wtorek 14 grudnia wieczorem w Teatrze Brancaccio w Rzymie odbył się Festiwal Psalmów Dawidowych, w czasie którego wybrzmiały „Psalmy Pokoju i Pojednania”. W wydarzeniu wzięli udział wybitni artyści reprezentujący Polskę i Izrael. Koncert zainicjowany przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR to kompozycja, z której płynie apel o pokój na świecie. Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest również życie.

[ TEMATY ]

festiwal

Rzym

Ks. Tomasz Podlewski / Family News Service

Spotkanie poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi, polsko-watykańska dziennikarka oraz Claudio Marchisio, były reprezentant Włoch w piłce nożnej i zawodnik Juventusu, gość specjalny.

Prowadzący rozpoczęli Festiwal od rozmowy o pokoju.

„Wśród kibiców piłki nożnej jest także młodzież, są dzieci. Oni są szczególnie ważni w wołaniu o pokój. Im można już od wczesnych lat przekazać tę prawdę, że jedynymi barwami, które mogą nas różnić, powinny być barwy klubów piłkarskich” - powiedział Marchisio. „Pamiętam, że podczas jednego z meczów w czasie Mistrzostw Europy w Polsce moja drużyna odwiedziła jeden z obozów koncentracyjnych. To była okazja do wsłuchania się w tę okrutną historię cierpienia. Ta historia to dla nas zobowiązanie do pamięci” – zaznaczył były sportowiec.

Na scenie pojawiła się m.in. Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, występująca w imieniu premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Nawiązując do trudnej historii XX w. ambasador podkreśliła, że „miliony Żydów i Polaków wołało o zaprzestanie wojny. To był mroczny czas, kiedy pokój trzeba było nieść wśród ognia wojny. Choć ratowanie Żydów wiązało się z karą śmierci, a Polakom – co chcę podkreślić – groziła za ratowanie Żydów kara śmierci, to Polacy, którzy sami byli wywożeni do obozów, byli gotowi zostawić wszystko i ratować bliźnich, nawet innego narodu i religii.. Polacy są najliczniejszą grupą Sprawiedliwych wśród narodów świat”. „Ten koncert to oddanie czci tym, którzy żyli prawdą i pokojem, przypłacając to nawet swoim życiem” – podsumowała ambasador.

Głos zabrał również Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny festiwalu. W imieniu Fundacji SOAR podziękował zebranym za udział w wydarzeniu, będącym hołdem dla Sprawiedliwych.

Romaniuk nawiązał do tragicznej historii Ulmów, którzy zginęli za pomoc okazaną Żydom: „Rodzina Ulmów i wiele innych osób, chroniąc swoich przyjaciół Żydów – wyraziła miłość, oddając własne życie. Kierujemy apel o pokój do rządzących światem. Jednocześnie wznosimy te śpiewy jako modlitwę do Boga, bo jak czytamy w Biblii w Księdze Jonasza –‘Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?’ Módlmy się, aby świat był wolny od jakichkolwiek konfliktów zbrojnych” – powiedział dyrektor Festiwalu.

Reklama

Swoje wystąpienia mieli również ks. prał. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury w Watykanie, reprezentujący kard. Gianfranco Ravasiego, oraz ambasador Izraela Dror Eydar. Obecny był także Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

W części artystycznej wydarzenia goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów reprezentujących Polskę i kulturę Izraela. Wystąpili: Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, sopranistka Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, Magdalena Kołcz, muzycy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Sienna Gospel Choir, Anna Bajak (dyrygent), a także wybitni kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku i pianista z Izraela Manachem Bristowski. Nie zabrakło także kompozycji Michała Lorenza, Piotra Rubika i Michała Jurkiewicza.

Podziel się cytatem

Reklama

Spotkanie zakończył wspólny występ artystów, a całość wydarzenia doceniono owacją na stojąco.

Festiwal organizowany w Rzymie dofinansowano dzięki wsparciu: Ministerstwa Spraw Zagranicznych w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2021”, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura inspirująca 2021”, Województwa Podkarpackiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytutu Pamięci Narodowej, PKN Orlen oraz Fundacji State of Poland.

Patronem wydarzenia była także m.in. Papieska Rada Kultury, a partnerami Ambasady RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej.

24 marca będzie można obejrzeć retransmisję telewizyjną z tego wydarzenia. Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów.

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

2021-12-15 09:07

Ocena: +3 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: plakat z nienarodzonym dzieckiem zagrożeniem dla prawa i wolności?

[ TEMATY ]

Rzym

obrońcy życia

Włodzimierz Rędzioch

Plakaty obrońców życia godzą w prawa i wolność jednostki – twierdzą władze miejskie Rzymu. Nieopodal Watykanu zawisł ostatnio ogromny, lecz niewinny w swej treści baner Włoskiego Ruchu Obrony Życia.

Przedstawia prenatalne zdjęcie 11-tygodniowego płodu. Informuje, że jest on już wyposażony we wszystkie organy, ssie palec, a od trzeciego tygodnia bije w nim serce. „Ty też byłeś taki, i jesteś tu, bo twoja mama cię nie usunęła” – przypominają obrońcy życia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję