Reklama

Niemcy

Kard. Müller: księżmi mogą być tylko mężczyźni

Według niemieckiego kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, również w przyszłości, kapłanami w Kościele katolickim będą mogli być tylko mężczyźni. „To, co obowiązuje z zasady, nie może być wcześniej lub później relatywizowane” - powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Tłumaczył, że „sakrament kapłaństwa może przyjąć tylko mężczyzna".

[ TEMATY ]

kapłaństwo

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

"Wynika to logicznie z odniesienia do Chrystusa. Natomiast inne urzędy utworzone przez Kościół mogą oczywiście być przyznane na równi kobietom lub mężczyznom” - powiedział kard. Müller i dodał, że „dlatego kobiety są katechetkami, profesorami teologii lub zajmują inne wysokie stanowiska, na przykład w Caritas lub w administracji kościelnej”.

Niemiecki purpurat przypomniał, że Kościół nie jest organizacją świecką, stworzoną przez człowieka. „Nasz program nie jest zmienny. Jest w nim wiele wybitnych kobiet, a nade wszystko Maryja, matka Jezusa”, przekonywał kard. Müller. Podkreślił, że po Chrystusie jest ona najważniejszą postacią w historii zbawienia i jako kobieta jest archetypem Kościoła. "Nie ma więc mowy o dyskryminacji 700 mln katolickich kobiet” - zaznaczył.

Na uwagę, że istnieje tysiące tekstów napisanych w ciągu ponad dwóch tysięcy lat historii Kościoła na temat kobiet i ich roli, kard. Müller zaznaczył, że trzeba „starannie rozróżnić, czy tekst wyraża prawdę objawienia, czy też zawiera osobistą ocenę, która nie jest wiążąca”. "Objawionej nauki wiary nie można interpretować w sposób dowolny. Mężczyźni nie są w Kościele faworyzowani, ciągłości nauczania Kościoła nie należy sprowadzać do ‘zabetonowania’”, stwierdził kard. Müller.

Reklama

Zapytany, czy papież lub sobór mógłby zdecydować, że jednak kobiety powinny być dopuszczone do kapłaństwa, kard. Müller odpowiedział: „Papież Jan Paweł II zdecydował, że Kościół nie ma władzy do wyświęcania kobiet na księży. Jest to praktyka umocowana w jego boskiej konstytucji” - powiedział.

Zwrócił uwagę, że "w niektórych sprawach Kościół decydował na nowo, ale tylko w tych, które dotyczą zmieniającego się porządku kościelnego”. "Natomiast prawda Objawienia jest ponad kompetencjami papieża i soboru. To nie jest kwestia wyboru” - podkreślił kardynał.

Na pytanie, czy kobiety powinny być przynajmniej dopuszczone do święceń diakonatu, kard. Müller, który jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, powiedział: „To, czy jest to możliwe, czy nie, nie zależy od tego, kto i ilu ludzi za tym się opowiada, ale od tego, jak urząd nauczycielski Kościoła ocenia dogmatyczno-historyczne ustalenia biblijne. Watykan analizuje tę kwestię. Jest to również pytanie o to, jak ocenić kościelny urząd diakonisy, który istniał od III wieku".

Stwierdził, że można by je przywrócić jako urząd kościelny, ale – jak podkreślił – „przeciwko temu przemawia jedność sakramentu święceń, w przypadku którego istnieje ograniczenie do mężczyzn oraz to, że wszystkie 'niższe święcenia' zostały zniesione przez papieża Pawła VI”. Ponadto, dzisiaj każda referentka duszpasterska ma znacznie bardziej rozbudowane zadania niż którakolwiek diakonisa w starożytności.

2021-12-19 12:05

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrani dla Eucharystii

Niedziela częstochowska 19/2018, str. II

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego – 19 maja br. abp Wacław Depo udzieli święceń kapłańskich grupie kleryków z WSD w Częstochowie. Nowi kapłani składają wtedy przyrzeczenia, które będą realizować w swoim życiu i pracy duszpasterskiej. Jedną z najważniejszych czynności kapłana jest codzienne odprawianie Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję