Reklama

Kościół

Włochy: otwarto korytarz humanitarny dla chorych dzieci z Etiopii

W Rzymie zaprezentowano projekt „I love Ethiopia”, zainicjowany przez Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i szpital pediatryczny im. Dzieciątka Jezus. Jest nim korytarz humanitarny dla cierpiących na poważne choroby etiopskich dzieci, które nie mają szans na skuteczne leczenie w swoim rozdartym wojną kraju. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane dwa dni temu.

[ TEMATY ]

Włochy

korytarz humanitarny

Etiopia

Od ponad roku Etiopia jest pustoszona przez wojnę spowodowaną napięciami etnicznymi i politycznymi, które doprowadziły do krwawego konfliktu pomiędzy rządem w Addis Abebie a separatystami z regionu Tigraj. Od roku wojna rozlewa się na cały kraj. Pochłonęła już tysiące ofiar a także spowodowała wybuch straszliwej przemocy, dziesiątki tysięcy uchodźców, dwa miliony przesiedleńców i ryzyko śmierci głodowej milionów osób.

Projekt „I love Ethiopia” jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o braterstwo i solidarność z cierpiącymi w tym afrykańskim kraju. „Ojciec Święty wielokrotnie wzywał, aby nikt nie był pozostawiony sam. Nasz projekt ma pomóc konkretnym dzieciom, ale i przyczynić się do ocalenia przyszłości Etiopii, która obecnie przeżywa swoje najgorsze chwile” – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Watykańskim Giuliano Crepaldi, przewodniczący rzymskiego oddziału Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dzieci, które cierpią na poważne choroby i nie mogą być leczone na miejscu, są przewożone samolotem do Włoch i goszczone w placówkach szpitala Dzieciątka Jezus lub w domach wolontariuszy Rodziny Wincentyńskiej. Szpital Black Lion w Addis Abebie dostarcza rzymskim lekarzom dokumentację medyczną i to oni podejmują decyzję czy istnieje szansa na skuteczniejszą pomoc w Europie – wyjaśnia Giuliano Crepaldi. – Wkrótce do Szpitala Dzieciątka Jezus przybędzie 15-letnia dziewczyna, cierpiąca na różne formy raka, która musi jak najszybciej przejść operację. Ważną funkcję pełnią na miejscu w Etiopii Córki Miłosierdzia. Siostry dostarczają informacji o najbardziej wymagających przypadkach. Oczywiście, dzieci nie są wysyłane same, są z nimi ich rodzice, a jeśli ich nie mają, to osobisty asystent, tak, aby nie pozostawały same”.

Wojna w Etiopii wybuchła na początku bieżącego roku. W kraju panuje chaos, a przywództwo obecnego premiera, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, wydaje się wisieć na włosku. Północna część Etiopii pogrąża się w coraz poważniejszym kryzysie humanitarnym. Dziesiątki tysięcy zabitych, masakry bezbronnej ludności, masowe gwałty i grabieże – to od roku codzienność w tym regionie. Przemoc seksualna i głód wykorzystywane są jako broń wojenna. Krajowi grozi nawet ludobójstwo, jednak dla orzeczenia takiej zbrodni potrzebna byłaby międzynarodowa komisja. Ponad 5 mln osób brakuje żywności, a liczba wewnętrznych przesiedleńców przekroczyła już 2 mln. Wydatki wojskowe wzrosły do ponad 500 mln funtów w ciągu jednego roku. To wszystko spowodowało ucieczkę inwestorów. Kryzys pogłębia porzucanie przez miejscową ludność ziemi, pastwisk i zwierząt gospodarczych. Wzrost gospodarczy, który przed konfliktem dochodził do 11 proc. obecnie spadł do 2 proc.

2021-12-20 19:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: uwolniono część aresztowanych salezjanów

[ TEMATY ]

salezjanie

Etiopia

uwolniony

W Etiopii uwolniono część aresztowanych przez policję przed kilkoma dniami salezjanów i ich współpracowników. Nadal w areszcie pozostaje 14 osób: trzech zakonników, koadiutorzy (świeccy konsekrowani, żyjący we wspólnocie z zakonnikami) oraz świeccy pracownicy.

Na wolności natomiast znalazło się siedmiu salezjanów i jedna pracownica. Stanęli oni rano przed sądem i zostali uwolnieni za kaucją – donoszą źródła misyjnej agencji Fides.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję