Choć z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze, to odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. - Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej czy zaangażowania duchowego - podkreślają organizatorzy Orszaku.
Reklama
Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Uczestnicy uroczystego pochodu są zachęcani do podjęcia refleksji nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w ludzkich sercach.
Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.
„Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością - tłumaczą organizatorzy Orszaku Trzech Króli.
Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na Placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty moment pokłonu Trzech Króli.
Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.
W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcielą się Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich roczny syn Stefan.
Reklama
Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org od samego początku o godz. 12.00. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz przyglądania się warszawskiemu orszakowi warszawskiemu na żywo będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do Orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu uroczystego pochodu.
Podczas streamingu będzie też można zobaczyć tradycyjne sceny orszakowe przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół. Sceny zostały nagrane wcześniej, gdyż na trasie tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Warszawie nie będzie mansjonów.
Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.
Kartę do Gry (Krzyżówkę) oraz Mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu 6 stycznia w godz. 11.00-14.00
Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godz. 11.30-15.00. Punkt odbioru upominków oznaczony będzie flagą orszakową. W grę będzie można też zagrać korzystając z aplikacji na telefon.
Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.
Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.
Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z gorzej materialnie sytuowanych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.