„Szlachetne grono miast papieskich kontynuuje dzieło Papieża Polaka poprzez organizowanie rozmaitych uroczystości, przede wszystkim Dnia Papieskiego, ale także troszczą się konkretnie o Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", o jej stypendystów przyjmujących tych młodych ludzi w swoich miastach i miejscowościach” – powiedział, witając uczestników odbywającego się on-line spotkania opłatkowego. „Im dalej od odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, tym ta pamięć o Nim staje się bardziej ulotna - następnym pokoleniom, trzeba wiec o papieżu przypominać – zwrócił uwagę kardynał.
Jako kolejny głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przedstawił sprawozdanie z działalności Fundacji w ostatnim roku. Skupił się na tegorocznych wakacyjnych obozach formacyjno-integracyjnych dla stypendystów Fundacji oraz obchodach XXI Dnia Papieskiego, który odbył się pod hasłem „Nie lękajcie się”. Ks. Kowalczyk omówił towarzyszące obchodom tego dnia wydarzenia – konferencję naukową „Czy jest lekarstwo na lęk?”, transmitowany w TVP1 koncert „Nie lękajcie się miłości” oraz galę wręczenia Nagród TOTUS TUUS transmitowaną w TVP2.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolejnym elementem wydarzenia był wykład ks. dr hab. Wojciecha Węgrzyniaka zatytułowany „Inwestować w człowieka. Nie bójcie się inwestować w człowieka”. Słowa te wypowiedziane zostały przez papieża Jana Pawła II – ks. Węgrzyniak wspominał czas studiów w Rzymie i jednego ze spotkań z Papieżem Polakiem.
W pierwszej części wykładu biblista odpowiedział na pytanie „dlaczego warto inwestować w człowieka”. Zwrócił uwagę na starotestamentalny opis stworzenia człowieka. „Człowiek z punktu widzenia Biblii jest koroną stworzenia. Jest najważniejszym stworzeniem, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże” – podkreślił wykładowca. Druga odpowiedź na postawione wcześniej pytanie wiązała się z twierdzeniem, że człowiek często w swoich własnych oczach nie dostrzega wartości swego człowieczeństwa. Dlatego właśnie warto inwestować w człowieka, aby odzyskał on właściwe poczucie własnej wartości. W trzeciej odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie ks. Węgrzyniak przywołał słowa Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Słowa te dla chrześcijan stanowić mają zachętę i wezwanie do czynienia dobra – inwestowania w człowieka, w bliźniego.
Reklama
Biblista zadał również pytanie o to, co znaczy inwestować. Odpowiadając na nie przywołał najpierw fragment Starego Testamentu opowiadający historię pierwszych ludzi. Skierowane do Adama i Ewy słowa „mnóżcie się”, zdaniem eksperta, można też tłumaczyć jako wezwanie do „przynoszenia owoców”, a zatem inwestowania. Ks. Węgrzyniak przytoczył również fragment Ewangelii dotyczący powołania Apostołów. Zwrócił uwagę, że Jezus w pierwszej kolejności budował relację ze swoimi uczniami – dlatego więc inwestowanie może być rozumiane jako „budowanie relacji”.
Swój wykład ks. Wojciech Węgrzyniak zakończył fragmentem wiersza Jerzego Lieberta – „Uczę się ciebie człowieku, uczę się ciebie powoli, od tego uczenia trudnego raduje się serce i boli”.
Do wypowiedzi biblisty odniósł się kard. Kazimierz Nycz, który zwrócił uwagę na wartość inwestycji jednostek samorządowych w oświatę. – Gdy zaglądam do szkoły podczas wizytacji, widzę, jak wielka jest to inwestycja w człowieka – powiedział metropolita warszawski.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał złożony ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Chór i orkiestra FDNT” pod batutą absolwentki programu stypendialnego Agnieszki Kowalik. Uczestniczący w wydarzeniu mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie i łacińskie kolędy w chóralnym wykonaniu.