Reklama

Kościół

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej: przemówienie papieża do dyplomatów jest ważnym przesłaniem dla wszystkich wierzących

wydarzeniem nie tylko dla dyplomatów, ale dla wszystkich ludzi wierzących. Wskazuje bowiem, co zdaniem Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej było szczególnie niepokojące w minionym roku, ale też, co nas czeka, czego należy się obawiać i jakich dróg wyjścia szukać w roku, który się rozpoczął - mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, nawiązując do dzisiejszego spotkania papieża Franciszka z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

papież Franciszek

Janusz Kotański

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Janusz Kotański, ambasador

Janusz Kotański, ambasador

Jak podkreślił ambasador Janusz Kotański, w papieskim przemówieniu istotne było zarówno ponowne zwrócenie uwagi na pewne zjawiska, do których Franciszek nawiązywał już w przeszłości, jak też zupełnie nowe i radykalne poruszenie kwestii, na temat których papież nie wypowiadał się dotychczas z takim naciskiem.

- Po raz kolejny, choć tym razem już bardzo stanowczo, papież zwrócił uwagę na to, że czas pandemii nie kończy się; że wciąż jest to problem światowy i wymaga on wspólnego poczucia odpowiedzialności – powiedział przedstawiciel Polski przy Stolicy Apostolskiej. Wyjaśniając, w czym powinna przejawiać się ta odpowiedzialność, podkreślił za Ojcem Świętym, że dotyczy ona zarówno decyzji politycznych, jak i indywidualnych postaw obywatelskich.

– Jeśli chodzi o państwa, zwłaszcza te najbogatsze, to trzeba stworzyć możliwość zaszczepienia się tym, którzy pragną tego, a nie mogą tego uczynić, np. w krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Z drugiej zaś strony papież apelował do tych, którzy mogą się szczepić, a nie robią tego w imię – jak to określił – nienaukowych przesądów. I trudno nie zgodzić się w tej kwestii z papieżem Franciszkiem - przyznał ambasador.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejny ważny apel, który za pośrednictwem dyplomatów Ojciec Święty skierował do społeczeństw całego świata, dotyczył problemu migracji i rozwiązywania konfliktów na świecie. – Ważne było podkreślenie, że migracja bywa wymuszana, co widzimy także w kontekście polskim, a co papież uznał za niedopuszczalne, bez wskazywania jednak na konkretne kraje. Podkreślił jednak także, że mury nie są rozwiązaniem i że każdy migrant musi mieć zachowaną osobistą godność. To stanowisko Stolicy Apostolskiej pozostaje niezmienne, podobnie jak opinia, z którą zgodne jest też stanowisko Polski, że konflikty powinny być rozwiązywane na drodze rozmów a nie wojen, a działaniom takim, jak gromadzenie broni atomowej i broni masowego rażenia zdecydowanie należy położyć kres – powiedział ambasador Kotański.

Jak zauważył, Ojciec Święty nie stronił od wymieniania konkretnych państw zmagających się z konfliktami, m.in. Syrii i Jemenu. - Jeśli zaś chodzi o Europę, papież nalegał na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i na Kaukazie, oraz, uwaga, antycypował możliwy konflikt na Bałkanach, zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie, przed którym przestrzegał i który wyraźnie niepokoi Stolicę Apostolską - zaznaczył dyplomata.

Wśród powracających i wciąż bardzo istotnych wątków papieskiego przemówienia, ambasador Kotański wymienił też stanowisko na temat ochrony życia ludzkiego, spójne nie tylko z etyką chrześcijańską, ale też z polską racją stanu. – Ojciec Święty podkreślił, że życia należy bronić od poczęcia do naturalnej śmierci i że wolność religijna jest czymś niezbywalnym. A także że te dwie wartości nie podlegają jakimkolwiek dyskusjom - powiedział dyplomata.

Reklama

Mówiąc o nowych wątkach, podjętych przez papieża, zwrócił uwagę na krytykę międzynarodowych instytucji, które „tracą autorytet i wiarygodność za sprawą narzucania innym własnych poglądów”. – Papież określił to mianem ideologicznej kolonizacji. Nie wymienił wprost Unii Europejskiej, ale w tym kontekście ewidentnie chodzi m.in. o próby wyeliminowania przez nią określenia „Boże Narodzenie” z języka oficjalnego. W odniesieniu do tego zjawiska papież po raz pierwszy użył w oficjalnym wystąpieniu określenia „cancel culture”, podkreślając, że jest to brak respektu wobec poszczególnych narodów. Przestrzegał, że pod pretekstem obrony różnorodności niszczy się tę właśnie różnorodność i bogactwo poszczególnych narodów i kultur - zauważył ambasador.

Zaznaczył, że ciekawym wątkiem, poruszonym podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym, była też sytuacja młodych ludzi, których coraz większa aktywność w mediach społecznościowych, zwłaszcza w czasie pandemii, skutkuje rosnącym „wyalienowaniem” i osłabianiem prawdziwych więzi międzyludzkich.

Podziel się cytatem

Reklama

- To było ważne i mocne przesłanie, a papieskie wskazówki, przy uwzględnieniu interesu narodowego i na miarę możliwości poszczególnych państw, należy wcielać w życie w konkretny sposób – podsumował polski dyplomata.

Doroczne spotkanie papieża Franciszka z członkami Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej odbyło się w poniedziałek w Sali Błogosławieństw watykańskiego Pałacu Apostolskiego. Ze względu na zaostrzone przepisy dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego, w programie nie przewidziano tym razem możliwości indywidualnych pozdrowień i rozmów Ojca Świętego z uczestnikami audiencji.

2022-01-10 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym – X Marsz dla Życia

[ TEMATY ]

marsz

Rzym

ambasador

marsz dla życia

Janusz Kotański

Grzegorz Gałązka

W sobotę, 22 maja odbył się w Rzymie, na Forach Cesarskich Marsz dla Życia. W zeszłym roku, z powodu pandemii, coroczne spotkanie włoskich obronców nie mogło się odbyć. W tym roku tysiące osób wzięło udział w X edycji Marszu, która ze względu na przepisy sanitarne mogła odbyć się jedynie w formie „statycznej” – zamiast tradycyjnego marszu ulicami Rzymu było to zebranie tysięcy ludzi w starożytnym sercu Wiecznego Miasta.

Marsz 2021 r. zbiegł się z 40. rocznicą referendum w sprawie aborcji i był zainspirowany niedawnym przemówieniem Franciszka o kryzysie demograficznym we Włoszech, w którym Papież podkreślił, że „społeczeństwo, które nie przyjmuje życia, przestanie istnieć”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję