Reklama

Niedziela Częstochowska

Zmarła Bibianna Preisler-Trzmiel, nauczycielka i działaczka opozycji antykomunistycznej

W wieku 96 lat zmarła w Częstochowie 9 stycznia Bibianna Preisler-Trzmiel, która w latach 1981-89 na terenie Częstochowy prowadziła zagrożoną odpowiedzialnością karną i represjami działalność opozycyjną, czynnie angażując się w przedsięwzięcia w ramach kościelnych komitetów pomocy.

Bibianna Preisler-Trzmiel urodziła się 1 grudnia 1925 r. W latach 1981-89 na terenie Częstochowy prowadziła działalność opozycyjną, kiedy w Częstochowie bp Stefan Bareła powołał w styczniu 1982 r. Ośrodek Duszpasterski dla Internowanych i ich Rodzin, którym kierował bp Franciszek Musiel. Organizatorką ośrodka byli Irena Makowicz i działacze częstochowskiego KIK-u. W maju 1983 r. ośrodek przekształcono w Diecezjalny Komitet Pomocy Bliźniemu. W komitecie ważną rolę odgrywał ks. Marian Duda. W składzie komitetu byli także: Bibianna Preisler-Trzmiel, Adam Banaszkiewicz, Janina Ujma, Teodor Harabasz i Michał Woziwodzki.

Reklama

– Szczególnym miejscem w tym trudnym okresie była „Piwnica” domu biskupiego. Dzięki bp. Stefanowi Barele mogliśmy się w niej spotykać i organizować się. Właśnie do tego miejsca były przywożone dary, które roznosiliśmy po domach, do rodzin, którym było ciężko w tamtym okresie stanu wojennego. Pomagaliśmy w ten sposób rodzinom, które także doświadczyły represji ze strony władz komunistycznych. Oczywiście mieliśmy adresy konkretnych osób i rodzin, gdzie ta pomoc była potrzebna. Były to rodziny, u których odbywały się m.in. kontrole i rewizje. W tych rodzinach osoby były również aresztowane. I te rodziny potrzebowały bardzo konkretnej pomocy. Trzeba było oczywiście zachować dyskrecję. Trzeba też podkreślić, że władze przeprowadziły rewizję w „Piwnicy” domu biskupiego – wspominała w 2020 r. w rozmowie z „Niedzielą” Bibianna Preisler-Trzmiel.

W kwietniu 1984 r. została zatrzymana i przesłuchana wraz z innym członkami Komitetu Pomocy Bliźniemu, podczas najścia funkcjonariuszy SB. Fakt ten posłużył władzom PRL do publicznego szkalowania w mediach (prasa, telewizja) członków Komitetu poprzez formułowanie zarzutu o stworzenie nielegalnej organizacji, mającej na celu zakłócanie oficjalnych obchodów 1 maja. Za działalność opozycyjną otrzymała w 2016 r. Krzyż Wolności i Solidarności.

Bibianna Preisler-Trzmiel była, wraz z Adamem Banaszkiewiczem i Ireną Makowicz, współzałożycielką Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, który powstał z inicjatywy ks. Ireneusza Skubisia. Od września 1991 r. do listopada 1993 r. była we władzach KIK-u w Częstochowie. W latach 1986-97 Bibianna Preisler-Trzmiel była nauczycielem wychowania fizycznego w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: apel o przywrócenie autorytetu nauczyciela i wychowawcy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciel

BOŻENA SZTAJNER

Pod hasłem „Wierzę w Jezusa” na Jasnej Górze odbyła się 76. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli. Wzięło w niej udział ok. 10 tysięcy osób. W specjalnym przesłaniu uczestnicy spotkania apelują o odnowienie wiary w sens i wartość nauczycielskiego powołania. Biskupi przestrzegają przed realizowaniem w szkołach choćby najbardziej ambitnych eksperymentów edukacyjnych i wzywają do przywrócenia szacunku dla nauczycieli i wychowawców.

CZYTAJ DALEJ

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 12:05

[ TEMATY ]

parlament europejski

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

CZYTAJ DALEJ

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka Kicińskiego

2022-01-21 23:30

[ TEMATY ]

bp Kiciński Jacek

Magdalena Lewandowska

Nie milkną echa po wczorajszym otwarciu Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu. Głos w tej sprawie zabrała firma HENKEL. - To pokłosie i – jak komentuje rzecznik archidiecezji wrocławskiej – miejmy nadzieję ostatni akt przykrej sytuacji, która miała miejsce podczas otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

W czwartek, 20 stycznia, podczas uroczystości otwarcia pralni przy ul. Małachowskiego zaproszony był bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej i asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia dowiedział się, że w programie nie przewidziano modlitwy ani poświęcenia obiektu i sprzętów, który ma służyć ludziom potrzebującym. W takiej sytuacji uznał, że jego obecność jest bezzasadna. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczył, że bp Jacek nie reprezentował siebie, a jego udział w uroczystości nie miał ograniczać się jedynie do przecięcia wstęgi i wystąpienia na kilku fotografiach. – Ksiądz biskup przybył na to wydarzenie jako reprezentant Episkopatu, który współpracuje z Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz jako osoba duchowna, który wierzy w moc modlitwy i błogosławieństwa – wyjaśnił ks. Rafał Kowalski,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję