Reklama

Niedziela Częstochowska

Z inspiracji Jurą

Jest to wystawa  pięciu artystek, które są członkiniami Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, w ramach warsztatów twórczych zrealizowanych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Niegowej i Bobolicach.

2022-01-12 13:51

[ TEMATY ]

malarstwo

Marian Florek

Jesienna Jura

Jesienna Jura

Na wystawie można zobaczyć zróżnicowane podejście do malarskiego ujęcia letnio-jesiennych jurajskich pejzaży. Jedna artystka obserwuje szczegół, detal i przygląda się roślinności, kamieniom z bliska. Inna zaś ujmuje krajobraz w szerokich planach, w większej perspektywie. A kolejna skupia się na grze świateł, jej temperaturze i barwie – analizuje malarskie artefakty Robert Sękiewicz, odpowiedzialny za galerię OPK  Gaude Mater  od 27 lat.

Reklama

Wśród wszystkich prac bardzo interesujący jest pejzaż Bogusławy Grzywińskiej. Jest malowany w aurze zachodzącego słońca. Widoczna jest jesienna nostalgia. Sposób operowania światłem jest na bardzo dobrym poziomie warsztatowym, ale też wiele mówi o wrażliwości twórcy. Bardzo ciekawy jest obraz Małgorzaty Domańskiej, gdzie widzimy detale w bardzo bliskim planie. Dziki koper dominuje, ale w tle majaczy bryła ruin zamku. Jest to ciekawe połączenie obu planów. Wszystkie obrazy na wystawie zostały wykonane na płótnie techniką olejną i akrylową.

Wystawę można obejrzeć w OPK  Gaude Mater  w Częstochowie do 26 stycznia 2022 r.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w twórczości polskich malarzy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 52/2012, str. 8

[ TEMATY ]

malarstwo

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie według malarza Janusza Szpyta w kościele w Ułazowie (fragment)

Boże Narodzenie według malarza Janusza Szpyta w kościele w Ułazowie (fragment)

W ikonografii chrześcijańskiej przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem należą do jednych z najstarszych oraz najczęstszych motywów. Pierwsze przedstawienia Narodzenia Chrystusa od IV wieku były bardzo oszczędne i proste. Ukazywały tylko Dzieciątko owinięte w pieluszki, znajdujące się w ciemnej grocie oraz towarzyszące mu zwierzęta (wół i osioł). Dopiero później pojawili się: Matka Boża, św. Józef, aniołowie, pasterze iin. Nastąpiło zróżnicowanie między ikonografią wschodnią i zachodnią, czego dowodem jest przeniesienie sceny narodzenia z groty do szopy.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Legnicki prosi o modlitwę za Biskupa Seniora Zbigniewa Kiernikowskiego

2022-01-21 19:12

[ TEMATY ]

modlitwa

Legnica

biskup legnicki

Archiwum Diecezjii Legnickiej

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Bp. Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zwraca się z prośbą do duchowieństwa diecezji legnickiej, wszystkich zgromadzeń zakonnych, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich o modlitwę w intencji BISKUPA SENIORA ZBIGNIEWA KIERNIKOWSKIEGO, który przebywa w szpitalu, w Legnicy.

Jednocześnie Ksiądz Biskup prosi o modlitwę za wszystkich kapłanów naszej diecezji, którzy zmagają się w tym czasie z chorobą i cierpieniem.

CZYTAJ DALEJ

Jabłonka: peregrynacja ikony Świętej Rodziny

2022-01-21 21:18

[ TEMATY ]

peregrynacja

ikona

Święta Rodzina

archidiecezja krakowska

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Ewangelista zachęca do wysiłku leczenia się u Boga – mówił bp Janusz Mastalski i wskazywał na modlitwę i życie sakramentalne.K rakowski biskup pomocniczy przewodniczył dziś Mszy św. w parafii Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, którą nawiedza dziś peregrynująca po Archidiecezji Krakowskiej ikona Świętej Rodziny.

– Święta Rodzina nawiedza naszą parafię, nawiedza każdą naszą rodzinę. Chce nas umocnić. Chce nam dodać sił, odwagi, pocieszać – mówił na początku Mszy św. ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję