Reklama

Niedziela Częstochowska

Zmarła Maria Żmigrodzka, wybitny filolog polski, publicystka „Niedzieli”

W wieku 90 lat zmarła 12 stycznia w Częstochowie Maria Żmigrodzka, wybitny filolog polski, publicystka m.in. Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

2022-01-13 12:04

[ TEMATY ]

Tygodnik Katolicki Niedziela

Śp. Maria Żmigrodzka

filolog polski

http://www.ibin.us.edu.pl

Maria Żmigrodzka urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w rodzinie Jana Sołdrowskiego i Heleny z d. Pustułkówna. Jej ojciec Jan Sołdrowski (1889 – 1970) był wybitnym pedagogiem, działaczem społecznym, kulturoznawcą, polonistą, również publicystą „Niedzieli”. Był odznaczony orderem papieskim „Pro Eccelesia et Pontitice” (1969). Maria Żmigrodzka była absolwentką katolickiego Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1950), krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1953) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (1958). W latach 1953-91 była nauczycielką języka polskiego w szkołach podstawowych i średnich Częstochowy. Maria Żmigrodzka była związana z harcerstwem. Była współzałożycielką i przyboczną odrodzonej po wojnie XX Częstochowskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek (CŻDH) im. Wandy Chmurskiej przy Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1946-49), członkiem drużyny drużynowych przy Komendzie Żeńskiego Hufca Harcerek w Częstochowie. W latach 1981-92 współtworzyła Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, a w latach 1980-92 należała do NSZZ „Solidarność”. Działała również w Sodalicji Mariańskiej w bardzo trudnym okresie represji komunistycznych. Maria Żmigrodzka tak wspominała w „Niedzieli” tamte czasy: „Pomimo zaprzestania pracy Sodalicji Akademickiej, w 1950 r. zaaresztowano i osadzono na Mokotowie jej głównych moderatorów: o. Tomasza Rostworowskiego SJ, o. Stanisława Nawrockiego SJ oraz ich trzech najbliższych współpracowników-studentów: Wiesława Gorączkę, Andrzeja Sołdrowskiego i Adama Stanowskiego – pod zarzutem dywersji, demoralizacji młodzieży i dążenia do obalenia siłą ustroju państwa”.

Reklama

Maria Żmigrodzka była wybitną publicystką i autorką książek. Miała w swoim dorobku wiele artykułów na tematy literackie, patriotyczne i harcerskie, publikowane w prasie katolickiej i niezależnej. Najchętniej przedstawiała godne pamięci osoby, problemy i fakty, nie zawsze znane i podawane do wiadomości ogółu. W jej książkach można znaleźć wiele tematów, których znajomość jest nie tylko godna pamięci, ale wręcz obowiązkowa. Maria Żmigrodzka napisała m.in. o historii koron zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i o polskim fenomenie, czyli pieszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Przywoływała postaci ks. Jana Długosza, ks. Piotra Skargi, ks. Hugona Kołłątaja, pisała o kobietach zaangażowanych w działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i w podziemiu antystalinowskim.

Publikowała w prasie religijnej i niezależnej, w tytułach takich jak: „Niedziela”, „List do Pani”, „Nasz Dziennik”, „Gazeta Solidarna” (1998-2000), „Apostoł Miłosierdzia Bożego”. Opublikowała książki, m.in.: „Wybrali Polskę” (Radom, 2003) – zbiór artykułów, które publikowała od 1981 r. najczęściej na łamach tygodnika „Niedziela”, „Wychowanie dla człowieczeństwa” – 150 opracowań lekcji wychowawczych dla wszystkich typów szkół ponadpodstawowych, (Częstochowa, wyd. I 1955, współautorstwo z Marią Czają), i II wyd. rozszerzone, t. 1-3 (Częstochowa 2000), „Świadcząc Boże Miłosierdzie: apostolska droga ks. Edmunda Boniewicza SAC” (Częstochowa 1994), „Bóg jest Miłosierdziem” – rozważania Ks. E. Boniewicza (Częstochowa 1995), „Pani Fatimska na Wschodzie. Wspomnienia kapłana” (ks. Edmunda Boniewicza SAC, Częstochowa 1999), „Czas to miłość – wybór wypowiedzi, myśli i modlitewnych rozważań Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia” (Częstochowa 2001), „Jak uczyć się Polski” (Wrocław 2004), „Na polskich drogach” (Wrocław 2009), „W imię prawdy” (Wrocław 2014).

Zmarła najbardziej związana była z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, należała do pierwszego zespołu redakcyjnego, po reaktywacji tygodnika w 1981 r. Na łamach „Niedzieli” opublikowała blisko 270 artykułów. Zaangażowana była w przywracanie pamięci o Zofii Kossak.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Benedykt XVI zaprzecza zarzutom i przeanalizuje raport monachijskiej kancelarii prawnej

2022-01-21 11:06

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

W związku z opublikowaniem w czwartek, w Monachium raportu kancelarii prawnej Westpfahl-Spilker-Wastl na temat nadużyć, papież-senior zapozna się z obszernym dokumentem w najbliższych dniach - powiedział dziennikarzom jego sekretarz osobisty, arcybiskup Georg Gänswein. Dodał, że Benedykt XVI modli się za ofiary przemocy seksualnej.

Raport, opublikowany w czwartek rano, nie znalazł żadnych dowodów na winę papież-seniora, ale zdaniem prawników rzekomo źle prowadził cztery sprawy, gdy stał na czele archidiecezji monachijskiej, w latach 1977-1982. Benedykt XVI, z zadowoleniem przyjmuje wyjaśnienia i stanowczo zaprzecza wszelkim zarzutom o tuszowanie sprawy. Przypomniano, że papież-senior przesłał 82 strony notatek do autorów raportu.

CZYTAJ DALEJ

Pospieszalscy kolędowali w Jelczu-Laskowicach

2022-01-21 22:51

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W Jelczu-Laskowicach odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu rodziny Pospieszalskich. W ramach ogólnopolskiego tournée artyści wystąpili w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Koncerty kolędowe Pospieszalskich są wyjątkowe, ponieważ zawierają dużo elementów improwizacji. Widoczna jest ona w warstwie muzycznej, ale też przejawia się w spontanicznym podejściu do scenariusza. Dlatego publiczność często angażowała się w śpiew i żyła tym co działo się na scenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję