Reklama

Z Polski

Ukazał się nowy album Adama Bujaka. Tym razem są to zdjęcia do nauk rekolekcyjnych, jakie kard. Karol Wojtyła w 1976 r. głosił dla Pawła VI w Watykanie. Prezentacja odbyła się 1 marca br. w siedzibie Prymasa Polski w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzie zabrali go do swoich serc

Zachęta do modlitwy za chorego Papieża

Z zachętą o modlitwę za chorego Ojca Świętego zwrócił się 26 lutego do chrześcijan w Polsce w specjalnym apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Oto treść apelu:
Każde cierpienie budzi współczucie, odruch solidarności, pragnienie udzielenia pomocy. Chorobę bliskich ludzi przeżywamy jeszcze głębiej, intensywniej. Niejako dotykalnie jednoczymy się z cierpiącym, chcemy mu pomóc i to natychmiast. I to jest może także ten misteryjny, twórczy i tajemniczy aspekt cierpienia, ujawniający to, co autentycznie ludzkie w nas.
Choroba Ojca Świętego Jana Pawła II po raz kolejny ujawnia, kim jest ten Papież dla nas, dla wszystkich ludzi, dla całego świata. Widzimy, że to nie tylko on przez 27 lat nieustannie idzie do ludzi, zabiera ich do swego serca, modli się za nich i naucza, ale i ludzie zabrali go do swoich serc. Jest tam obecny. Chcą pomóc.
Jestem przekonany, że ludzie wierzący modlą się w tych dniach za Ojca Świętego. Wiem, że chrześcijanie w naszej Ojczyźnie każdego dnia wspierają duchowo Jego posługę, ale obecnie Papież tej modlitwy szczególnie potrzebuje.
Przeto wraz z wszystkimi biskupami Kościoła w naszej Ojczyźnie proszę gorąco wszystkich kapłanów, zakony oraz wiernych o gorącą modlitwę za doświadczonego chorobą Ojca Świętego, aby mógł wrócić do zdrowia i dalszej owocnej posługi Kościołowi.

Abp Józef Michalik
Arcybiskup Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawska promocja

Wydanie albumowe watykańskich rekolekcji kard. Wojtyły

Album zawiera kilkadziesiąt fotografii Adama Bujaka, przedstawiających krzyże z całego świata. Autor przyznał, że po raz pierwszy ilustruje swoimi zdjęciami tekst Jana Pawła II. W albumie zamieścił fotografie krzyży wykonywane od kilkudziesięciu lat na całym świecie, od Toronto po Kazachstan. Są w nim również fotografie krzyży z przydrożnych kapliczek w Polsce i na Litwie, krzyży pokutnych na Śląsku, w wiejskich kościółkach i katedrach na całym świecie i w rzymskim Koloseum.
Zdaniem Bujaka, krzyż nieodłącznie towarzyszy dramatowi cierpienia Jana Pawła II, który uwidacznia się szczególnie w ostatnich latach. Mówił o tym na prezentacji także Prymas Polski. „Ojciec Święty nie lęka się krzyża, który towarzyszy mu w ciągu wszystkich lat pontyfikatu. W historii Kościoła było kilkunastu papieży-męczenników. Ten Papież także przelał krew, która spadła na bruk rzymskiego placu, i gdyby nie przeżył, zaliczono by go w poczet męczenników” - akcentował kard. Józef Glemp. Poproszony przez dziennikarzy o komentarz do spekulacji we włoskiej prasie na temat zdrowia Ojca Świętego, odpowiedział: „Ojciec Święty zawsze powtarza: «O ile Pan Bóg da», «O ile Pan Bóg pozwoli». Cały czas widoczna jest u niego postawa zdania się na wolę Bożą, wszelkie spekulacje zaś to tylko budzenie ciekawości przez media”.
Ksiądz Prymas zwrócił też uwagę na uniwersalny wymiar rekolekcji, które kard. Wojtyła wygłosił dla Pawła VI. Jak przyznał Adam Bujak, dziś powszechnie uważa się, że rekolekcje te stanowiły ostatni etap drogi kard. Wojtyły na stolicę Piotrową. Jest w nich mowa o potrzebie nowej ewangelizacji, o większej roli laikatu w życiu publicznym, o roli kobiety, a także mediów we współczesnym świecie. Kard. Wojtyła wykazuje konieczność obrony wolności, ludzkiej godności, ostrzega przed kreacją świata bez Boga, przed pokusą stawiania człowieka ponad prawem. „Stąd ponadczasowość tego tekstu” - podkreślał Leszek Sosnowski z Wydawnictwa Biały Kruk, które wydało ten album.

Milena Kindziuk

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

„Niedziela” pomaga w dystrybucji filmu „Pasja”

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa - przeżyj w tym roku rekolekcje wielkopostne z najsłynniejszym filmem ostatnich lat - z Pasją Mela Gibsona.
Zachęcamy Księży Proboszczów, by ułatwili swoim parafianom nabycie filmu. Pośredniczymy tylko w zamówieniach grupowych.
Prosimy o kontakt: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”,
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa,
tel. (0-34) 365-19-17 lub pocztą elektroniczną: e-mail: redakcja@niedziela.pl
Koszty przesyłki pokrywa zamawiający.

Tydzień w Polsce

Ks. dr Jerzy Ostrowski został nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dotychczas pełnił on funkcję kanclerza Kurii. Na tym stanowisku zastąpił go ks. dr Andrzej Kaszycki. Powodem zmian była niedawna nominacja ks. rektora dr. Kazimierza Gurdy na biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

Przewodnik Katolicki - najstarsze społeczno-religijne czasopismo katolickie w Polsce - obchodzi 110. rocznicę powstania. Pierwszy numer Przewodnika Katolickiego ukazał się 17 stycznia 1895 r. w Poznaniu.

Prokuratura Okręgowa wszczęła kontrowersyjne śledztwo w sprawie skopiowania jawnego rejestru nazwisk IPN.

Od 6 oskarżonych w aferze FOZZ likwidator domaga się 68 mln zł odszkodowania.

Unia Wolności przystąpiła do zmiany nazwy na: Partia Demokratyczna.

Przesłuchiwany przez Sejmową Komisję Śledczą ds. Orlenu Jan B., zamieszany w gigantyczną aferę paliwową, na pytanie, czy widział szwajcarskie konto Aleksandra Kwaśniewskiego, odrzekł: „Odmawiam odpowiedzi”. Wiceprzewodniczący komisji - poseł Zbigniew Wassermann chce postawić przed Trybunałem Stanu Leszka Millera, Barbarę Piwnik i Zbigniewa Siemątkowskiego.

PiS wypowiedziało się przeciwko obecności Prezydenta RP na moskiewskich obchodach 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej; Moskwa chce przemilczeć pakt Ribbentrop-Mołotow i powojenną okupację krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie ostro skrytykowało niezrozumiałe stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, walnie utrudniające okradzionym przez komunistów Polakom odzyskiwanie w drodze administracyjnej zagrabionych im dworków, pałacyków i pałaców.

Prasa informuje o możliwym rychłym wzroście cen prądu o 10 proc.

Sejmik Województwa Lubelskiego przegłosował apel o lustrację wszystkich władz samorządowych.

Płk Dariusz Antosik został nowym zastępcą szefa Agencji Wywiadu - w wywiadzie pracuje od 20 lat.

Do Sądu Apelacyjnego dotarło uzasadnienie wyroku skazującego Lwa Rywina na 2 lata więzienia i 100 tys. zł grzywny za pomocnictwo w płatnej protekcji.

Z całej Polski i ze świata kierowane są do Lecha Wałęsy listy z protestami i potępieniem ataków Wałęsy na Radio Maryja.

18 marca w Częstochowie odbędzie się Marsz Nadziei dla chorych na raka. Celem organizowanego przez częstochowskie hospicjum pochodu jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym, cierpiącym oraz ich rodzinom. Marsz Nadziei rozpocznie wiosenny finał Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.

Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej wystawią spektakl Karola Wojtyły Brat naszego Boga. Z chłopcami z poprawczaka będzie pracować grupa wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Sursum Corda”. Otrzymali oni ponad 5 tys. euro na program integracji z młodzieżą trudną wychowawczo. Spektakl ma być gotowy w maju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

[ TEMATY ]

Aleksandra Gabrysiak

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Bp Jezierski w swoim edykcie przypomina sylwetkę "doktor Oli" - Aleksandry Gabrysiak - świeckiej konsekrowanej, lekarki, opiekunki chorych, działaczki społecznej a także adopcyjnej matki, zamordowanej wraz z córką przez jedną z osób, której udzieliła wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

[ TEMATY ]

boromeuszki

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję