Reklama

Kościół

Papież ogłasza 26 stycznia dniem modlitwy o pokój

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.

[ TEMATY ]

Watykan

youtube.com/vaticannews

Oto słowa papieża w tłuamczeniu na język polski:

Z niepokojem śledzę wzrost napięć, które grożą zadaniem nowego ciosu pokojowi na Ukrainie i stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, z jeszcze szerszymi reperkusjami. Gorąco apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli by wnieśli modlitwę do Boga Wszechmogącego, aby każde działanie i inicjatywa polityczna służyły ludzkiemu braterstwu, bardziej niż jednostronnym korzyściom. Ci, którzy realizują własne cele ze szkodą dla innych, gardzą własnym powołaniem jako istoty ludzkie, ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni braćmi. Z tego powodu, i z niepokojem w obliczu obecnych napięć proponuję również, aby najbliższa środa, 26 stycznia była dniem modlitwy o pokój.

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież przypomniał o wczorajszej beatyfikacji męczenników w Salwadorze oraz ogłoszeniu św. Ireneusza z Lyonu doktorem Kościoła.

Reklama

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy Bracia i Siostry, wczoraj w San Salvador zostali beatyfikowani: jezuita Rutilio Grande Garcia oraz dwóch towarzyszy świeckich, a także franciszkański kapłan Cosma Spessotto, męczennicy wiary. Stali oni u boku ubogich, dając świadectwo Ewangelii w prawdzie i sprawiedliwości, aż do przelania krwi. Niech ich heroiczny przykład wzbudzi we wszystkich pragnienie bycia odważnymi w budowaniu braterstwa i pokoju. Brawa dla nowych błogosławionych!

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przyjąłem propozycję wielu i ogłosiłem św. Ireneusza z Lyonu Doktorem Kościoła powszechnego. Nauczanie tego świętego pasterza i nauczyciela jest jak pomost między Wschodem i Zachodem: dlatego nazywamy go doktorem jedności, Doctor Unitatis. Niech Pan sprawi, abyśmy za Jego wstawiennictwem mogli wspólnie pracować na rzecz pełnej jedności chrześcijan.

Reklama

A teraz kieruję moje pozdrowienie do was wszystkich, drodzy wierni z Rzymu i pielgrzymi, którzy przybyliście z Włoch i innych krajów. Pozdrawiam w sposób szczególny rodzinę duchową Sług Cierpienia i skautów Agesci z Lacjum. Widzę też, że jest grupa rodaków: pozdrawiam obecnych tu Argentyńczyków. A także młodzież Niepokalanej.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapominajcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia.

2022-01-23 12:56

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Wspólnotą Karaibską

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Z dniem 30 lipca Stolica Apostolska i Wspólnota Karaibska (CARICOM) nawiązały stosunki dyplomatyczne. Sekretarz generalny organizacji Irwin LaRocque przyjął w stolicy Gujany - Georgetown listy uwierzytelniające od nuncjusza apostolskiego na Antylach abp. Nicoli Girasolego. Odtąd dyplomata ten, akredytowany w 12 małych państewkach wyspiarskich tego regionu, będzie reprezentował papieża także przy tej międzyrządowej organizacji.

Składając listy abp Girasoli powiedział o "nowym rozdziale" w stosunkach Stolicy Apostolskiej z krajami Antyli i Karaibów. Podkreślił, że dokumenty te "wyrażają pragnienie Stolicy Świętej współpracy z CARICOM-em w nadziei, że będzie to także inicjatywą na rzecz dobrobytu i pokoju w tym regionie".

CZYTAJ DALEJ

Franciszek ogłosi świętymi 10 błogosławionych: 6 mężczyzn i 4 kobiety z 4 krajów

2022-05-15 07:59

[ TEMATY ]

święci

Albrecht Dürer

W niedzielę 15 maja Franciszek ogłosi 10 nowych świętych – 6 mężczyzn i 4 kobiety – z Francji, Holandii, Indii i Włoch. Będą to, w kolejności podanej przez Stolicę Apostolską, błogosławieni: Tytus Brandsma z Holandii (Niderlandów), Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik (lub Alojzy) Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch. Dzisiejsza uroczystość będzie pierwszą kanonizacją w tym roku.

Poniżej podajemy krótkie życiorysy przyszłych świętych.

CZYTAJ DALEJ

Ratunek dla świata

2022-05-16 06:07

Archiwum parafii

Rodzina Dobrego Słowa świętowała w Lublinie.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie na modlitwie zgromadziło się ponad tysiąc osób z całej Polski. Na zaproszenie o. Józefa Koszarnego OFM z Lubartowa, ramię w ramię stanęli członkowie Rodziny Dobrego Słowa z Warszawy, Krakowa, Lublina, Lubartowa, Świdnika i innych rejonów. Konferencje wygłosił ks. Mariusz Bernyś z Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję