Reklama

Niedziela Wrocławska

Włączeni do grona Rycerzy Kolumba

Na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Michaela McGivneya w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu do grona Rycerzy Kolumba dołączyło 4 braci: dwóch kapłanów i dwóch mężczyzn świeckich.

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Mszy św. obecny był ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu oraz kapelan Rycerzy Kolumba z Milicza. W wygłoszonej homilii kapłan zwrócił uwagę na potrzebę jedności w Kościele. Powołał się przy tym na pierwsze czytanie z Księgi Ezdrasza - „Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud powstał. I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud, podniósłszy ręce, odpowiedział: "Amen! Amen!"

Nie zabrakło także odniesienia do trwającej peregrynacji relikwii bł. założyciela Rycerzy Kolumba i osoby tego kapłana. - Bł. ks. Michael wiedział, co to znaczy być we wspólnocie Kościoła i właściwie odczytywał, co Jezus Chrystus do niego kierował. Patrząc w aspekcie historycznym na jego życie, zarówno w czasach jego dorastania, jak i działalności kapłańskiej w New Heaven, gdzie powołał to szczególne grono mężczyzn do realizacji dzieła, które Bóg dał pod natchnieniem Ducha Świętego, celem realizacji dróg miłości i miłosierdzia, poprzez budowę jedności i braterstwa we wspólnocie mężczyzn oddanych służbie Chrystusowi - podkreślił ks. Słobodecki.

Reklama

Kapłan zwrócił uwagę, że ks. McGivney był tym, który potrafił właściwie odczytać znaki czasów. - Umiał dostrzec potrzeby swojej wspólnoty i szedł na służbę drugiemu człowiekowi. Nie miał problemu, aby pochylić się nad potrzebującymi i zniewolonymi różnymi schorzeniami ówczesnego XIX wieku. Dziś potrzeba ludzi czynu, którzy również odczytają znaki czasów i stąd przesłanie Rycerzy Kolumba skierowane do wierzących mężczyzn, którzy nie boją się stawać świadkami w służbie jedności, braterstwa oraz dbających o rodzinę, kościół domowy, zachowujący zasady patriotyzmu i zasady życia wypływających z Ewangelii i wierności krzyżowi i życiu sakramentalnemu - mówił proboszcz z Milicza.

To wszystko, co wypracował ks. McGivney, ma swoją kontynuację we współczesnym świecie. - Dzisiaj potrzeba, aby działania Rycerzy Kolumba trwały i miały swoją kontynuację. To służba potrzebującym, miłosierdzie czynione każdego dnia i skierowane do współpracy z innymi organizacjami, aby dotrzeć do potrzebujących. [...] Potrzeba braterstwa i patriotyzmu w codziennym życiu, bo tak się buduje świętość, czyli to co najważniejsze - zaznaczył ks. Kapelan

Kaznodzieja nawiązał do momentu pogrzebu ks. Michaela MCGivneya - Nikt wtedy nie przypuszczał, że to dzieło zapoczątkowane w II. poł. XIX wieku… Dlatego trzeba umieć dziękować za to, co Pan Bóg przez błogosławionego uczynił dla nas - zakończył ks. Zbigniew Słobodecki.

Po zakończonej Mszy św. nastąpił obrzęd dołączenia nowych braci do wspólnoty Rycerzy Kolumba.

2022-01-23 14:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przed Regina Caeli: niech nowi święci pobudzają do dialogu

2022-05-15 12:11

[ TEMATY ]

Franciszek

święci

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„W czasach gdy niestety narastają w świecie dystanse i powiększają się napięcia, niech nowi święci inspirują do wspólnych rozwiązań, do dróg dialogu, zwłaszcza w sercach i umysłach tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska i są powołani do tego, by być protagonistami pokoju, a nie wojny” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa na zakończenie kanonizacji dziesięciorga nowych świętych.

"Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

105. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2022-05-13 07:46

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Adobe.Stock

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

W piątek przypada 105. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież spotkał się z przedstawicielami ukraińskiej Caritas

2022-05-15 20:58

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

Monika Książek

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Ojciec Święty przyjął ks. ks. Wiaczesława Hryniewicza i Tatianę Stawnychy z Caritas Spes oraz Caritas Ukraina – poinformowała na swoim koncie Twitter Caritas Internationalis.

Jutro o 11 rano będą oni rozmawiać o sytuacji humanitarnej na Ukrainie na konferencji Caritas Internationalis, która będzie transmitowana na żywo przez Vatican News na kanale https://youtu.be/0gPbWo598HE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję