Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: w spotkaniu ze Słowem możesz odkryć taką siłę, że się Mu poddasz!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już od kilku lat w III Niedzielę Zwykłą w Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, która ma zwrócić uwagę zarówno wiernych świeckich jak i duchownych na Słowo Boże, które obok Eucharystii jest Skarbem Kościoła.

W Niedzielę Słowa Bożego Mszy świętej o godz. 11:00 w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Wskazując na dzisiejszą liturgię Słowa Bożego duchowny w swojej homilii zauważył, że - Jezus otwiera Pismo inaczej niż my! Bo On nie otwiera Pisma, żeby je przeczytać, ale otwiera Pismo z takim pragnieniem, aby się na Nim spełniło! Nie chodzi tylko o to, że czyta i wie, że Pismo jest mądre, i że mówi prawdę, albo że Pismo ma rację. On otwiera Pismo myśląc, że ono jest też mocne, że może zmieniać życie ludzkie, że może je przekształcać, że może faktycznie na nie wpływać. Człowiek w spotkaniu ze Słowem może odkryć taką siłę, że może się jej poddać, podporządkować! – podkreślił hierarcha.

- Jakie jest dzisiaj Słowo, które ma się wydarzyć? Dzisiaj ma się wydarzyć Słowo mówiące o tym, że jesteśmy Ciałem, że siebie nawzajem potrzebujemy, że nie umiemy żyć, gdy kogoś nie ma obok nas w Kościele. Był, ale go nie ma! Nie mogę być w Kościele jako ktoś bezproduktywny, jako ktoś, kto nie jest ani uchem, ani okiem, ani nosem, ani palcem. Nie, nie mogę być kimś, kto nic od siebie nie daje. Nie mogę w Kościele być też kimś, kto myśli, że sam sobie wystarczam, a ty do niczego nie jesteś potrzebny. W Kościele jesteśmy sobie zadani jak wszystkie tkanki w jednym organizmie. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

Odnosząc się do trwającego w Kościele Powszechnym Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan kaznodzieja dodał - musimy dziś usłyszeć słowo Pawła o tym, że wszyscy jesteśmy ochrzczeni w jednym Duchu w jedno ciało! 100 metrów dalej jest Kościół luterański, pół godziny stad jest Cerkiew prawosławna – katedra. Potrzebujecie tych ludzi? Traktujecie ich jako swoje tkanki? Jeśli nie, to po co to czytaliśmy? – pytał arcybiskup Grzegorz.

Reklama

- Być może tak jak Teofil z dzisiejszej Ewangelii przerobiliśmy całą katechizację, ale czy doświadczyłeś mocy Słów Bożych? Czy doświadczyłeś że Słowo Boże jest niezawodne? Słowo się dzieje. Słowo cię nie zawodzi! Słowo ma swoją siłę! Bóg wypowiada Słowo, żeby się wydarzyło na nas! – mówił.

Dzisiejszą liturgię swoim śpiewem ubogacił góralski zespół Małolipnicka Rodzina Kolpinga z Lipnicy na Orawie, który po liturgii zaprezentował koncert kolęd.

2022-01-23 15:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aleksandrów Łódzki: Otwarcie drzwi jubileuszowych w Parafii Św. Archaniołów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

20 grudnia b. r. w aleksandrowskiej parafii Św. Archaniołów miały miejsce uroczystości związane z otwarciem Drzwi Jubileuszowych. Świątynia jest jednym z 16 kościołów stacyjnych z okazji przeżywanego Jubileuszu 100-lecia powołania przez papieża Benedykta XV diecezji łódzkiej. Inauguracja uroczystości nastąpiła 10 grudnia, a otwarcie Drzwi Świętych w Archidiecezji Łódzkiej 12 grudnia przez legata papieskiego i łodzianina kard. Konrada Krajewskiego.

W parafii Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała msza św. została odprawiona przy udziale duchowieństwa i wiernych z dekanatów: aleksandrowskiego, konstantynowskiego i poddębickiego.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jak kochać?

2022-05-13 13:04

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Mowa z Wieczernika to jedne z ostatnich słów Jezusa przed męką. Kluczowe jest wezwanie do miłości braterskiej: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem”. Miłość Jezusa i miłość do drugiego człowieka są ze sobą „stopione” – podkreśla w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 15 maja ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony

CZYTAJ DALEJ

Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie na Nowym Dworze

2022-05-15 19:17

materiał archiwalny

15 maja br. Ruch Światło-Życie miał swój popaschlany dzień wspólnoty. Jedno z takich spotkań odbyło się w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, gdzie przybyli oazowicze z rejonu Wrocław - Zachód.

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Po niej odprawiona została Msza święta, której przewodniczył ks. Radosław Rotman, diecezjalny moderator RŚ-Ż. W homilii ks. Radosław nawiązał do słowa “nowe”, które w dzisiejszej liturgii słowa występuje kilkukrotnie. W tym kontekście nawiązał do fundamentu oazy: nowego życia, nowego człowieka, nowej kultury,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję