Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyprowadzała młodych do Boga. Ostatnie pożegnanie elżbietanki

W 76 roku życia i w 57 roku profesji zakonnej odeszła do Pana elżbietanka cieszyńska s. Maria Hiacenta Śliwak.

[ TEMATY ]

pogrzeb

elżbietanki cieszyńskie

Elżbietanki Cieszyńskie

Siostra Hiacenta.

Siostra Hiacenta.

Siostrę żegnali liczni kapłani, siostry i wierni w Sylwestra w kościele św. Elżbiety w Cieszynie. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji i dyrektor wydziału katechetycznego ks. dr Marek Studenski, który podkreślił, że s. Hiacenta cale życie czuwała w oczekiwaniu, by zobaczyć Jezusa twarzą w twarz.

Jak prorokini Anna całe swoje życie poświęciła na służbę Bogu i ludziom. Jako katechetka wychowała wiele pokoleń cieszyniaków – zaznaczył.

Przekazał również kondolencje od bp. Romana Pindla. Przełożona generalna s. Alberta Jasek dodała, że s. Hiacynta kochała dzieci, służyła im otwartym sercem i pokazywała Boga, była też ciepłą osobą, pokornie znoszącą cierpienia.

Reklama

Kazanie wygłosił franciszkanin o. Symplicjusz Sobczyk, który zauważył, że siostra zakonna jest po to, aby być świadkiem, a nie wyglądać.

S. Hiacenta przyjęła Słowo i odpowiedziała na nie, stała się dzieckiem Bożym, a potem Oblubienicą. Była mała ciałem, ale wielka duchem. Była też moją katechetką, prowadziła mnie do wczesnej Komunii św. – wspominał.

Po Mszy św. odprowadzono zmarłą na cmentarz w Cieszynie.

Krystyna Śliwak urodziła się w Sierosławicach. Jako 17-latka w lutym 1962 r. wstąpiła do zgromadzenia sióstr św. Elżbiety w Cieszynie. W listopadzie 1962 r. otrzymała habit zakonny oraz imię s. Maria Hiacenta od Przenajświętszego Sakramentu. W 1964 r. złożyła pierwszą profesję zakonną, a po 3 latach – wieczystą. Najpierw posługiwała w Tarnawie, gdzie ukończyła kurs katechetyczny. Przez 30 lat katechizowała w Cieszynie. Posługiwała w Łagiewnikach, Bobrownikach Śląskich i w Miotku, gdzie spędziła ostatnie lata życia.

2022-01-26 21:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiny: pogrzeb ordynariusza, następca wywieziony przez władze

[ TEMATY ]

pogrzeb

KATARZYNA WOYNAROWSKA

Ponad 5 tys. wiernych wzięło dziś udział w pogrzebie ordynariusza diecezji Wenzhou, bp. Vincenta Zhu Weifanga. Zmarł on 7 września w wieku 89 lat. W latach 1955-71 był on osadzony w obozach pracy przymusowej, zaś w latach 1982-1988 przebywał w więzieniu. Choć należał do Kościoła zwanego podziemnym, czyli nieuznawanego przez władze chińskie, to kilka lat temu został zaaprobowany przez nie jako ordynariusz Wenzhou.

Pogrzebowi nie mógł przewodniczyć bp Peter Shao Zhumin - koadiutor, który z chwilą śmierci bp. Zhu stał się ordynariuszem diecezji - gdyż 23 sierpnia został wywieziony z Wenzhou przez funkcjonariuszy władz, które nie uznają jego nominacji, dokonanej przez Stolicę Apostolską. Oficjalnie przebywa on na wakacjach, by „podziwiać piękno Bożego stworzenia”. Wywieziono także trzech innych duchownych, nieuznawanych przez władze.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

17. rocznica sakry biskupiej metropolity wrocławskiego

2023-02-04 09:59

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 17. rocznica sakry biskupiej naszego ks. abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego ordynariusza. Zachęcamy także do modlitwy o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Informacja o nominacji biskupiej została ogłoszona 21 grudnia 2005 r. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Uroczystość święceń biskupich zorganizowano 4 lutego 2006 r. w archikatedrze katowickiej Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a konsekratorami byli metropolita katowicki abp Damian Zimoń (dziś biskup senior), biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) i biskup legnicki Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję