Reklama

Kościół

Bp Muskus do dominikanów: z losu ludzkiego czyńcie drogę do Boga

W naprawianiu tego, co złe i niegodziwe, trzeba zdać się na Pana i być posłusznym Jego miłości. Trzeba, jak On, zobaczyć człowieka w krzyczących o pomoc – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. w intencji o. Łukasza Wiśniewskiego OP, nowego przełożonego Polskiej Prowincji Dominikanów. Dotychczasowy przeor krakowskiego konwentu został wybrany przez obradującą pod Wawelem kapitułę prowincjalną.

[ TEMATY ]

dominikanie

powolania.dominikanie.pl

38-letni o. Łukasz Wiśniewski został wybrany prowincjałem 29 stycznia. W krakowskiej bazylice Świętej Trójcy przy najstarszym w Polsce klasztorze dominikańskim Mszy św. o dobre owoce kapituły i błogosławieństwo dla nowego przełożonego przewodniczył bp Damian Muskus OFM. Uczestniczyli w niej bracia kapitulni.

W homilii bp Muskus nawiązał do Ewangelii o człowieku uwolnionym przez Jezusa od złych duchów i odniósł ją do kryzysu w Zakonie Kaznodziejskim. - Zadziwiająca jest logika Ewangelii. Widzimy człowieka, który namacalnie dotknął zła. Był przecież przez długi czas pod jego władzą. I właśnie temu człowiekowi Jezus zleca misję: ma iść do pogan i opowiadać o tym, co Pan mu uczynił. Jego wiarygodność potwierdzało doświadczenie, które go wcześniej przekreślało w oczach ludzi – mówił krakowski biskup pomocniczy.

- Oczywiście, to nie doświadczenie zła czyni nas wiarygodnymi, ale to, co z nim robimy, w jaki sposób mierzymy się z kryzysem i gdzie szukamy pomocy. Jak słyszymy dziś w Ewangelii, jedynym ratunkiem jest Jezus – podkreślił.

Jak dodał, żadne ludzkie metody nie uwalniają od zła. - W naprawianiu tego, co złe i niegodziwe, trzeba zdać się na Pana i być posłusznym Jego miłości. Trzeba, jak On, zobaczyć człowieka w krzyczących o pomoc. To jest warunek odnowy i powrotu do głębi własnej tożsamości – stwierdził hierarcha.

Bp Muskus zauważył, że uwolnionemu łatwiej byłoby odciąć się od złej przeszłości, ale Pan mu nakazał powrót do domu. - Każe mu być misjonarzem w miejscu, gdzie doświadczył zła, gdzie wydawało się, że ono zwycięża. Pan wysyła go, by był świadkiem nadziei, by głosił Dobrą Nowinę mimo wszystkich ran z przeszłości. Trudna to lekcja, ale Jezus nie chce, byśmy szli na skróty i chwytali się łatwych, zazwyczaj zresztą nieskutecznych metod odzyskiwania utraconej twarzy. Bo też nie o twarz chodzi, ale o ewangeliczną czystość i prawdę – zaznaczył.

Reklama

Przywołał ponadto zbliżający się jubileusz 800-lecia przybycia pierwszych braci kaznodziejów do Polski, który ma być „powrotem do domu”, czyli „okazją powrotu do źródeł i szukania odpowiedzi na nowe wyzwania”. Bp Muskus zacytował kard. Karola Wojtyłę, który mówił o św. Jacku Odrowążu: „Nauczył nas z losu ludzkiego czynić drogę do Boga”.

- Wracajcie do domu. Wracajcie do odważnej wizji św. Dominika, do gorliwości św. Jacka, do źródeł waszej tożsamości, która jest wielkim skarbem Kościoła. Wracajcie do domu, to znaczy do postawy pokory, do wierności Słowu, do całkowitego oddania się Panu, do ludzi, by ich kochać, podnosić na duchu, zadośćuczynić za zadane rany, zgodnie współpracować z nimi w dziele niesienia i młodym i starszym Dobrej Nowiny o zbawieniu. Z losu ludzkiego czyńcie drogę do Boga – życzył biskup polskim dominikanom.

O. Łukasz Wiśniewski urodził się w 1984 roku w Pasłęku. Do zakonu dominikanów wstąpił w 2003 roku. Od 2020 roku mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka miesięcy był wychowawcą braci studentów. 3 maja 2021 roku został wybrany przeorem klasztoru krakowskiego.

Wykłada teologię dogmatyczną (eklezjologia, eschatologia) w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Prowadzi też wykłady w Dominikańskim Studium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Studium Dominicanum w Warszawie. Publikował w miesięczniku "W drodze" oraz głosił komentarze do niedzielnych czytań dla portalu dominikanie.pl. Posługuje się czterema językami obcymi.

W homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej kapitułę o. Łukasz Wiśniewski przypominał, że poprzednia kapituła ogłosiła rok 2021 w zakonie jako rok ubóstwa. Zauważył, że dominikanie przeżyli go w sposób, którego nikt z nich nie zaplanował. - Jako spotkanie z ubóstwem w tym wszystkich, co dotychczas wydawało się naszym bogactwem i dumą - mówił. - Może zatem z Bożego natchnienia rok 2022, zaplanowany jako rok kaznodziejstwa, ma być odpowiedzią na to, co przeżyliśmy i przeżywamy. Bo czy najwłaściwszą odpowiedzią na kryzys, w którym jesteśmy, nie jest powrót do tego, kim jesteśmy? - pytał.

Kapituła prowincjalna będzie obradować do 19 lutego.

2022-01-31 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowscy dominikanie apelują o pomoc w zakupie środków ochrony osobistej dla sióstr w Bochni

[ TEMATY ]

pomoc

dominikanie

koronawirus

AdobeStock

„Prosimy Was o wsparcie w zakupie środków ochrony osobistej dla sióstr dominikanek ze Zgromadzenia św. Dominika, które ruszyły z pomocą do DPS w Bochni” – piszą na stronie internetowej dominikanie. Jutro do sióstr dołączą także bracia z krakowskiego klasztoru.

Do pomocy zgłosił się również ks. Piotr Dydo-Rożniecki, polski ksiądz misjonarz z Kazachstanu, chwilowo zatrzymany w Polsce przez zamknięcie ruchu lotniczego, a także kolejne siostry zakonne. Od wtorku do pracy przystąpią kolejne osoby oraz pracownicy, u których wynik wyszedł negatywny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję