Reklama

Wiadomości

Niemiecka sinolożka: Kościół w Chinach jest pod presją także bez Olimpiady

Mimo porozumienia między Watykanem a Pekinem chińscy katolicy są nadal pod silną presją – stwierdziła niemiecka sinolożka Katharina Wenzel-Teuber. „W szczególności stosuje się środki przymusu wobec księży, sióstr zakonnych i zgromadzeń w nieuznawanym przez Pekin Kościele «podziemnym»" - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA redaktor naczelna wydawanego przez werbistów w niemieckim Sankt Augustin kwartalnika "China heute".

Odnosząc się do sprawy często zatrzymywanego przez władze komunistyczne biskupa Kościoła „podziemnego” Cui Tai z Xuanhua w regionie Zhangjiakou, gdzie będą odbywać się m.in. olimpijskie zawody w biathlonie, przypomniała, że w ostatnich latach biskupa tego często wypuszczano na kilka dni z okazji chińskiego Nowego Roku. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie również w tym roku. "Z olimpiadą czy bez niej naciski na podziemny Kościół katolicki są w tym regionie od dawna bardzo duże" – powiedziała rozmówczyni agencji.

Dodała też, że dotychczasowe „sukcesy” tymczasowego porozumienia zawartego między Stolicą Apostolską a Chinami we wrześniu 2018 roku były "ograniczone". "Od tamtego czasu za obopólną zgodą wyświęcono tylko sześciu nowych biskupów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w 2018 roku do obsadzenia było około 40 stolic biskupich" – powiedziała Wenzel-Teuber. Zwróciła uwagę, że jedną z trosk Watykanu jest zachowanie jedności Kościoła w Chinach. "Ale presja religijno-polityczna bardzo wzrosła. Władze próbują wykorzystać ten dokument do likwidacji Kościoła «podziemnego»" – zaznaczyła.

Podkreśliła, że sytuacja w Chinach przed rozpoczynającymi się 4 lutego XXIV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi jest "ogólnie napięta”, jak to zwykle bywa przed dużymi wydarzeniami i to nie tylko z powodu rządowych obostrzeń "antykoronawirusowych". "Dotyczy to również chrześcijan" – powiedziała uczona i dodała: "Ogólnie rzecz biorąc, przez całą pandemię obiekty sakralne często były dotknięte blokadą dłużej niż wiele innych instytucji".

Wenzel-Teuber powiedziała, że katolicy także zgłosili się jako wolontariusze podczas Igrzysk. "Ze względów prewencyjnych muszą się izolować i nie wolno im wracać do domu. Z ich strony jest to ogromne wyrzeczenie w świetle obchodzonego rodzinnie chińskiego Nowego Roku” – powiedziała redaktor naczelna „China Heute”.

Reklama

Religia i kościół w Chinach

Ten rządzony przez komunistów olbrzymi kraj jest wieloreligijny. Według Centrum Chińskiego w St. Augustin koło Bonn, rząd oficjalnie uznał 5 wspólnot religijnych: buddyzm, taoizm, islam, protestantyzm i katolicyzm. Wśród 1,4 miliarda Chińczyków jest około 185 milionów buddystów, około 23 mln wyznaje islam, liczbę protestantów ocenia się na 38-60 mln a katolików jest mniej więcej 10 milionów. Liczby taoistów nie da się dokładnie ustalić. Ważną rolę odgrywają również tradycyjna religijność ludowa i religie nieuznawane przez państwo.

Z badań przeprowadzonych przez WIN/Gallup w 2015 wynika, że 61 proc. mieszkańców Chin określa się jako "przekonani ateiści", ale według innego badania odsetek "czystych ateistów" wynosi tylko 15 procent ludności.

Podczas gdy Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego diecezji Hongkongu (HSSC) szacuje, że w Chińskiej Republice Ludowej żyje 10 milionów katolików, to „Biała Księga” Rady Państwowej Chin z 2018 nt. wolności religijnej w tym kraju wskazuje jedynie na około 6 milionów. Inne rozbieżności dotyczą też liczby diecezji i innych katolickich jednostek administracyjnych: HSSC podaje 147 według rachuby watykańskiej i 95 według oficjalnej wersji chińskiej.

HSSC podał, że na koniec 2020 roku Kościół w tym państwie miał 99 biskupów, z których 72 należało do oficjalnego, zarejestrowanego przez państwo Kościoła (66 urzędujących) w ramach tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, a 27 biskupów pozostawało w tzw. Kościele „podziemnym” (w tym 14 urzędujących). Wraz z zawarciem porozumienia z 22 września 2018, które następnie odnowiono w październiku 2020, papież uznał wszystkich biskupów w Chinach, przy czym ok. 40 diecezji nie miało wówczas żadnego ordynariusza.

2022-02-03 19:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Pjongczangu do Pekinu

Niedziela Ogólnopolska 9/2018, str. 49

[ TEMATY ]

Olimpiada

Igrzyska

Igrzyska w Pjongczangu

Archiwum Marka Krochmalskiego

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim, członkiem Polskiej Misji Medycznej na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, rozmawia Anna Wyszyńska

ANNA WYSZYŃSKA: – XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu to już historia. Co najbardziej zapamiętamy z Korei?

DR N. MED. MAREK KROCHMALSKI: – I my, i kibicie z pewnością zapamiętamy skoki narciarskie na normalnej skoczni. Nasi skoczkowie skakali świetnie, ale zmienna pogoda płatała figle i w końcu nie zdobyliśmy medalu, który był tak blisko. Była to, niestety, porażka, bo wiemy, że nasi zawodnicy byli świetnie przygotowani. Ale to są zawody. Na szczęście był złoty medal Kamila Stocha na dużej skoczni, który bardzo nas ucieszył, podobnie jak brązowy dla drużyny, z minimalną stratą do drugiego miejsca, do zespołu Niemiec. Byliśmy też blisko złotego medalu w sztafecie biathlonowej kobiet, jednak biathlon to nie tylko bieganie, ale i strzelanie, które ostatniej zawodniczce nie bardzo się udało. Inne ekipy też przeżywały dramaty – w slalomie specjalnym dwóch aktualnych liderów rankingu światowego wypadło z trasy, przestali się liczyć. Podobnie hokej kobiet, w którym Kanadyjki – największe faworytki – przegrały niespodziewanie z reprezentacją USA. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Takich sytuacji było więcej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Na lotnisku w Dżubie na pokład samolotu weszli, oprócz nuncjusza apostolskiego w Sudanie Południowym, również: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields, z którymi Franciszek odbędzie ten etap swej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję