Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Kaszak: wyrażam wdzięczność wszystkim osobom niosącym pomoc chorym i cierpiącym

- Wyrażam wdzięczność wszystkim osobom niosącym pomoc chorym i cierpiącym - napisał bp Grzegorz Kaszak w liście na XXX Światowy Dzień Chorych.

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiecka

- Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II - człowiek, który sam doświadczył choroby i wielorakiego cierpienia, ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić nas na potrzeby osób dotkniętych chorobą i tych, którzy się nimi opiekują. Pragnął też skierować naszą uwagę na konieczność pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości przeżywanego cierpienia nie tylko na płaszczyźnie ludzkiej, ale przede wszystkim nadprzyrodzonej - napisał sosnowiecki ordynariusz podkreślając, że data Dnia Chorego została ustanowiona na 11 lutego z powodu przypadającego w tym dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, czczonej jako patronka chorych i cierpiących.

Biskup zaznaczył również, że 11 lutego do katedry sosnowieckiej nie odbędzie się diecezjalna pielgrzymka osób chorych, jak było to w minionych latach. Spotkania odbędą się natomiast w parafiach.

- Zwrócimy się do Maryi, powierzając Jej wszystkie swoje troski w modlitwie indywidualnej oraz podczas nabożeństw dla chorych sprawowanych we wspólnotach parafialnych. Podczas celebracji eucharystycznych nie zabraknie krzepiącego duszę Słowa Bożego oraz wzmacniającego sakramentu namaszczenia chorych.

Reklama

Bp Grzegorz Kaszak zakończył swój list przypomnieniem, że Maryja ze swoim Synem zawsze jest blisko każdego.

- Umiłowani Diecezjanie, wszystkich Was powierzam Matce Bożej z Lourdes. Niech wyprasza Wam potrzebne łaski u swojego Syna. Zapewniam o mojej modlitwie i z serca Wam błogosławię - napisał bp Kaszak.

2022-02-05 10:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak wdzięczności

Po raz czwarty w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu odbył się Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Wydarzenie swym patronatem objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Patronat medialny sprawował Tygodnik Katolicki „Niedziela”

Koncert laureatów poprzedziła Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. „Ojczyzna – łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. To znaczące, że wielokrotnie mówi się też: «ojczyzna – matka». Ojczyzna więc to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu” (św. Jan Paweł II). Cytując słowa Ojca Świętego, proboszcz parafii i dziekan dekanatu sławkowskiego ks. Sylwester Kulka mówił, że pragnieniem jest, by IV Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej, oraz koncert laureatów stały się choćby najmniejszym znakiem naszej wdzięczności za wolność Ojczyzny i odpowiedzialności za jej duchowe dziedzictwo i naszą kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję