Reklama

Aspekty

Zmarł ks. Stanisław Jastkowski

Z przykrością informujemy, że w piątek, 11 lutego 2022 r., w Stalowej Woli, w wieku 91 lat i w 58. roku kapłaństwa odszedł do Pana zaopatrzony świętymi sakramentami śp. ks. kan. Stanisław Jastkowski, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Stanisław Jastkowski

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. Stanisław Jastkowski

ks. Stanisław Jastkowski

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bpa Pawła Sochy zostanie odprawiona w środę, 16 lutego br. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach koło Stalowej Woli (diecezja sandomierska). Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpi przejście i dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Jastkowicach.

Ks. kan. Stanisław Jastkowski (do 1971 r. Bronisław Stanisław Kuziora) urodził się 11 marca 1930 r. w Jastkowicach w rodzinie Piotra i Jadwigi z domu Kuziora. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Następnie uczył się w szkole średniej w Rozwadowie. Klasę maturalną ukończył w Lublinie i tam uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Studia musiał jednak przerwać z powodu choroby. Formację do kapłaństwa kontynuował od 1958 r. w seminarium duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Pawła Latuska 29 czerwca 1963 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. Pracował jako wikariusz w Bystrzycy Kłodzkiej, Jaroszowie, Krzepowie, Lądku Zdroju, Kamiennej Górze i Żarach. Po ustanowieniu diecezji gorzowskiej w 1972 r. Żary znalazły się w jej granicach, a ks. Stanisław Jastkowski został tym samym do niej inkardynowany. Następnie był jeszcze wikariuszem w Małomicach (1973-75) i Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, 1975-77). 1 lipca 1977 r. został mianowany proboszczem w Cigacicach. W 1987 r. przeniesiono go do Żar i powierzono mu misję tworzenia nowej parafii oraz budowę kościoła parafialnego. Zadanie to wypełniał najpierw jako wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach, a po erygowaniu w 1991 r. parafii pw. Miłosierdzia Bożego jako jej pierwszy proboszcz. 21 marca 1992 r. został przeniesiony do parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach. Wspólnotą tą kierował do przejścia w stan spoczynku 1 sierpnia 2006 r. Krótko przed zakończeniem posługi w Żarach, w lipcu 2006 r., został wyróżniony tytułem kanonika R.M. Na emeryturze przebywał najpierw jako rezydent w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, a następnie powrócił w rodzinne strony i zamieszkał u krewnych w Stalowej Woli.

2022-02-12 19:43

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję