Reklama

Konflikty zbrojne

D. Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla: „Czujemy wstyd”

Dziś wcześnie zebraliśmy się w redakcji. Jesteśmy smutni. Nasz kraj, na rozkaz prezydenta Putina, rozpoczął wojnę z Ukrainą. I nie ma nikogo, kto mógłby wojnę powstrzymać. Dlatego wraz z bólem, my i ja czujemy wstyd – napisał na swoim blogu redaktor naczelny „Nowej Gazety” Dmitrij Muratow, ubiegłoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

[ TEMATY ]

gazeta

Putin

inwazja na Ukrainę

Wikipedia

Dmitrij Muratow

Dmitrij Muratow

Oto polski tekst tego oświadczenia:

Dziś wszyscy wcześnie spotkaliśmy się w redakcji. Jesteśmy smutni. Nasz kraj, na polecenie prezydenta Putina, rozpoczął wojnę z Ukrainą. I nie ma nikogo, kto mógłby powstrzymać wojnę. Dlatego wraz ze smutkiem, my i ja czujemy wstyd.

W rękach głównodowodzący, niczym breloczkiem od drogiego samochodu, obraca "guzkiem atomowym". Czy następnym krokiem będzie wybuch jądrowy? W żaden inny sposób nie mogę zinterpretować słów Władimira Putina o broni odwetowej.

Reklama

Ale ten numer „Nowej Gazety" wydamy w dwóch językach – ukraińskim i rosyjskim. Ponieważ nie uznajemy Ukrainy za wroga, a języka ukraińskiego za język wroga. I nigdy tego nie uznamy.

I ostatnia uwaga. Tylko globalny ruch antywojenny Rosjan może, moim zdaniem, ocalić życie na tej planecie.

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny „Nowej gazety", laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

„Nowa Gazeta” (Nowaja Gazeta) jest uznawana za najbardziej niezależne pismo w Rosji. Siedziba redakcji znajduje się w Moskwie. W 2021 jej redaktor naczelny Dmitrij Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działalność dziennikarską.

2022-02-24 20:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upadek patriarchy

Niedziela Ogólnopolska 11/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Putin

PAP

Cyrylowi bardziej zależy na przyjaźni z Putinem niż na prawosławiu

Cyrylowi bardziej zależy na przyjaźni z Putinem niż na prawosławiu

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę, jak domek z kart zaczyna się rozpadać mit Władimira Putina jako władcy, który strzeże wartości chrześcijańskich przed zalewem demoralizacji płynącej z zsekularyzowanego Zachodu.

W taką opinię o Putinie, jako ostatniej nadziei chrześcijan, uwierzyło wielu nie tylko prawosławnych wiernych, ale również katolików w krajach zachodnich. Niektórzy z nich do końca bronili decyzji podboju Ukrainy, wierząc, że rzeczywiście chodzi w niej o szczytny cel wyzwolenia prawosławnych wiernych patriarchatu moskiewskiego z ucisku fanatycznych Ukraińców.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję