Reklama

Z Polski

Ks. inf. Ireneusz Skubiś otrzymał statuetkę „Summa Bonitas” (Najwyższa Dobroć) za szczególne zasługi w realizacji programu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Wyróżnienie odebrał 3 października podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Artur Stelmasiak

W czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie

W czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Summa Bonitas” dla ks. Ireneusza Skubisia

Statuetką został uhonorowany także Marek Grela - właściciel firmy GM Records. Fundacja przyznaje również tablety „Czyniącym Dobro”, którymi wyróżniła osoby prywatne, firmy, hotele i Światową Fundację Zdrowie-Rozum-Serce.
„Człowiek został stworzony dla dobroci, czytaj: dla miłości - powiedział ks. inf. Skubiś po odebraniu statuetki. - Bez dobroci i miłości czujemy się osieroceni” - dodał. Redaktor Naczelny Niedzieli od lat jest świadkiem tego, jak ludzie są wrażliwi na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci. Czytelnicy odpowiadają na apele i prośby zamieszczane w tygodniku, dzięki ich ofiarności udało się m.in. uratować chłopca chorego na białaczkę. „To, co robicie w Fundacji, jest niezwykłe. Dobrze, że ona istnieje i że są ludzie, którzy chcą pomagać dzieciom” - powiedział ks. Skubiś.
Marek Grela podziękował za wyróżnienie jego firmy, pogratulował także Fundacji realizowania programu „Zdążyć z pomocą”, z którego korzysta ok. 2,5 tys. chorych i niepełnosprawnych dzieci.
„Gdyby zebrać wszystkie rodziny, którym pomagamy, w jedno miejsce, powstałoby miasto - powiedział Stanisław Kowalski, prezes zarządu Fundacji. - Niestety, możemy im ofiarować coraz mniejsze wsparcie materialne, ponieważ przychody Fundacji radykalnie się kurczą, co jest m.in. związane z ubożeniem społeczeństwa” - przyznał.
Mimo trudności finansowych, z jakimi boryka się Fundacja, prowadzi ona 24 filie w całym kraju. Jej celem jest ratowanie życia i zdrowia dzieci, a także poprawa ich warunków bytowych oraz wspieranie ich edukacji. Informacje o samej Fundacji, która jest organizacją pożytku publicznego, można znaleźć na stronie: www.dzieciom.pl

Izabela Matjasik

W Roku Świętych Aniołów

Na krakowskiej Skałce obchodzony jest Rok Świętych Aniołów. 2 października uroczystość Świętych Aniołów Stróżów miała tam charakter szczególny, przede wszystkim ze względu na jednego z patronów bazyliki - św. Michała Archanioła, czczonego w tym miejscu od ponad dziesięciu wieków. Podczas uroczystości odpustowych przeor klasztoru - o. Andrzej Napiórkowski poświęcił „anielską” monstrancję, wykonaną ze srebra i bursztynu w gdańskiej pracowni złotniczej. Monstrancja ta jest darem ojców i braci paulinów. Podczas Mszy św. w dniu święta Patrona bazyliki przyjęci zostali nowi członkowie do erygowanego na początku roku, po półwiecznej przerwie, Bractwa Aniołów. Dzień wcześniej, 1 października, odbyła się inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Izydor Matuszewski - przełożony generalny Zakonu.

Roman Stachowski

Modlitwa Aktorów przed spektaklem

Znakomici polscy aktorzy - Ewa Kasprzyk, Jan Kobuszewski, Paweł Wawrzecki przybyli w niedzielę 2 października na Jasną Górę. Okazją do wizyty w Sanktuarium było otwarcie sezonu teatralnego w Filharmonii Częstochowskiej przez goszczący w mieście warszawski Teatr Kwadrat. Przed wieczornym spektaklem pt. Złodziej Erica Chappella aktorzy Teatru wraz z jego dyrektorem Edmundem Karwańskim modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. „Jestem bardzo szczęśliwy, że w naszym zespole jest grupa tak wspaniałych ludzi, którzy, nawet gdy przyjeżdżają ze względów zawodowych do Częstochowy, najpierw organizują wizytę u Najświętszej Maryi Panny” - mówi Edmund Karwański.
„Z Jasną Góra jestem związany od dziecka - powiedział Jan Kobuszewski. - Pierwsza moja pielgrzymka tutaj miała miejsce chyba w 1946 r. Byłem ministrantem w kościele Najświętszej Maryi Panny na Saskiej Kępie i nosiłem sztandar św. Antoniego. Zostałem tak wychowany przez mamę i ojca, przez ciotkę i moje dwie siostry, że jest to dla mnie jedno z najświętszych miejsc na świecie. A znając dobrze historię Polski, wiem, kto się przed tym Obrazem modlił, kto leżał krzyżem, i kto w prochu i w radości dziękował za wszystkie łaski, których nasza Ojczyzna doznała. Mogę więc śmiało powiedzieć: „«Najświętsze miejsce w Polsce»”.
„To jest dla mnie miejsce chyba najważniejsze na świecie - potwierdza Paweł Wawrzecki. - Miejsce, z którym jestem emocjonalnie związany, w którym wielokrotnie byłem, na którym nigdy się nie zawiodłem, miejsce, które szczególnie pomogło mojej bardzo chorej, niepełnosprawnej córce. Tutaj byliśmy i chyba od tego momentu wszystko się poprawiło”.
„To jest ważne miejsce dla nas, wierzących, tu jest moc i siła, którą otrzymujemy po uczestnictwie we Mszy św. przed Cudownym Obrazem. Daje nam to wiarę, nadzieję i umacnia nas. Dla mnie jest to bardzo osobiste, dlatego nie chciałabym za dużo o tym mówić. Jest to coś naprawdę bardzo głębokiego” - wyznaje Ewa Kasprzyk.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

Bp Ryszard Karpiński podziękował w imieniu Episkopatu Polski niemieckiej Polonii za gościnne przyjęcie uczestników XX ŚDM w Kolonii. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Liturgii w sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneaux w Belgii. Na doroczną pielgrzymkę przybyło tam ponad tysiąc osób.

Sprzeciw wobec budowy w Berlinie Centrum Przeciwko Wypędzeniom wyrazili wspólnie Kościół ewangelicki w Niemczech i Polska Rada Ekumeniczna. Opinię taką zawiera oświadczenie w 40. rocznicę ogłoszenia tzw. memorandum wschodniego (dokumentu O sytuacji wypędzonych i stosunku narodu niemieckiego do swych wschodnich sąsiadów, wydanego 1 października 1965 r. przez Kościół ewangelicki w Niemczech).

We wrocławskim sanktuarium Golgoty Wschodu odbył się symboliczny pochówek 7 czaszek Polaków zamordowanych w Katyniu w 1940 r.

W wieku 53 lat zginął w wypadku samochodowym o. Eugeniusz Śliwka, werbista - wielki popularyzator misji, wykładowca misjologii, prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego, postulator procesów beatyfikacyjnych Męczenników II wojny światowej, przewodniczący Komisji Misyjnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Pogrzeb odbył się 7 października w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

Statuetki s. Faustyny „Ubi Caritas”, przyznawane przez Caritas Polska, obchodzącą w tym roku 15-lecie swej działalności, wręczono podczas specjalnego koncertu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrody, będące wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy wspomagają działalność Caritas, przyznano w 3 kategoriach: „sponsoring”, „współpraca z Caritas” i „świadectwo Caritas”.

Stały ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył, że plan budowy Gazociągu Północnego, który ma bezpośrednio - przez Morze Bałtyckie - połączyć Rosję z Niemcami, przewiduje budowę odgałęzienia do Polski. Wzmianka na ten temat znalazła się w stenogramie ze spotkania Czyżowa z rosyjskimi dziennikarzami akredytowanymi w Brukseli.

Sejmowa komisja śledcza ds. afery Orlenu zakończyła prace nad raportem, w którym wnioskuje o postawienie przed Trybunałem Stanu 7 polityków, w tym prezydenta RP i 2 byłych premierów. Członkowie komisji uważają, że Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Jan Kulczyk dążyli do sprzedaży polskiego sektora paliwowego Rosjanom, a za zatrzymaniem w lutym 2002 r. prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego stał premier Miller, który wraz z podległymi sobie ministrami posłużył się w tym celu służbami specjalnymi i prokuraturą.

Po raz trzeci w tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podniosło cenę gazu ziemnego (w przypadku indywidualnych odbiorców - o ok. 3%).

Eurostat odnotował, że wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej największe bezrobocie dotyka Polskę. W sierpniu br. wyniosło (z uwzględnieniem tzw. korekty sezonowej) 17,5% - o ponad 2% więcej niż w Słowacji i aż o 10% więcej w porównaniu z Litwą.

Kilkanaście tysięcy uczniów wzięło udział w marszu milczenia w Białymstoku - dla uczczenia 12 ofiar wypadku autokaru, którym maturzyści jechali na pielgrzymkę do Częstochowy.

Mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak została ranna w wypadku samochodowym w okolicach Płońska. Na miejscu zginął jej 19-letni brat Szymon, student I roku AWF w Warszawie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęła Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Stanisław Chmielewski, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz strażaccy kapelani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele panem Marcinem Piwnikiem, starostą sandomierskim, komendantem powiatowym straży pożarnej bryg. Piotrem Krytusem, komendantem powiatowym policji insp. Ryszardem Komańskim oraz strażacy wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję