Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Kaszak do nowych lektorów i akolitów: nieście ludziom Chrystusa, pocieszenie i radość

Lektorzy i akolici są usposobieni do tego, aby nieść Chrystusa ludziom – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. 5 marca ordynariusz diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Podczas Mszy św. biskup sosnowiecki udzielił posług lektoratu i akolitatu. Posługę lektoratu otrzymało 2 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast posługę akolitatu otrzymało 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 1 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Mszę św. koncelebrowali formatorzy seminarium.

Na początku liturgii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przypomniał, że zadaniem lektorów jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, przygotowanie wiernych do lektury Pisma Świętego oraz do godnego przyjmowania sakramentów. – Pełnienie tej posługi daje możliwość solidniejszego poznania Słowa Bożego, dalszego rozwoju duchowego na drodze do kapłaństwa i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła – powiedział ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podkreślił, że przez pełnienie tej posługi lektorzy „stają się wiarygodnymi świadkami wiary, głosicielami orędzia zbawienia, które ma swoje korzenie w słowie Bożym”.

Wskazał również, że z kolei zadaniem akolitów jest wspomagania kapłanów i diakonów w sprawowaniu Eucharystii, a w sytuacjach nadzwyczajnych udzielanie Komunii Świętej wiernym i zanoszenie jej chorym. – Akolici wezwani są do coraz głębszego przeżywania Ofiary eucharystycznej i kształtowania na jej wzór własnego życia – kontynuował rektor seminarium.

– Kościół naucza nas, że w Słowie Bożym jest obecny Bóg, Jezus Chrystus – przypomniał w homilii bp Kaszak.

Zacytował słowa Hugo od Świętego Wiktora, który napisał: „Całe Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, «ponieważ całe Pismo święte mówi o Chrystusie i całe Pismo święte wypełnia się w Chrystusie»”. – Wierzymy, że to słowo zawiera obecność naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kiedy Chrystus w Słowie Bożym przychodzi do człowieka to go przemienia – mówił biskup.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ordynariusz diecezji sosnowieckiej wskazał na słowa proroka Jeremiasza, który napisał: „Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego. Proroka Jeremiasza”. – Słowo Boże, które otrzymacie, aby je proklamować ludziom niesie radość – zwrócił się do nowych lektorów i podkreślił, że to jest ważne w obecnej sytuacji kiedy ludzie się boją, są strapieni wojną i są świadkami ogromnego cierpienia i bólu.

– Jeżeli przez wasze niedbalstwo, zaniedbanie Chrystus w tym słowie nie dotrze do ludzi, to wiedzcie, że może kiedyś odpowiecie na Sądzie Bożym za zmarnowanie okazji, aby człowieka pocieszyć i wlać w serce człowieka radości – przestrzegał bp Kaszak.

Biskup sosnowiecki przypomniał również, że akolici mają ludziom nieść Chrystusa, który rzeczywiście jest obecny w Eucharystii, pod postaciami chleba i wina. – Dlatego trzeba podchodzić do nawet najmniejszych drobin chleba i kropel wina z największym szacunkiem, bo w nich obecny jest Chrystus. Macie nieść Chrystusa obecnego w Eucharystii ludziom ze względu na życie wieczne i dlatego, że On chce przyjść do człowieka – mówił biskup i również przestrzegał: – Żeby nie było tak, że przez twoje niedbalstwo ktoś, jakiś chory będzie pozbawiony Komunii Świętej. Chrystus chce być obecny z tym człowiekiem, przychodzi z łaskami, darami.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela


W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.

2022-03-05 20:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół legnicki ma 7 nowych akolitów

[ TEMATY ]

akolitat

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup senior Stefan Cichy udzielił posługi akolitatu 7 alumnom 4 roku Wyższego Seminarium Duchownego. Uroczystość odbyła się w południe w katedrze legnickiej.

Akolitat to po lektoracie kolejna posługa, którą na drodze formacji ku kapłaństwu przyjmują klerycy. Kolejnym etapem będą już święcenia diakonatu, a po nich prezbiteratu. Zwyczajem legnickiego Seminarium Duchownego jest, że posługa akolitatu kończy rok formacji seminaryjnej. Dla kleryków zaczynają się zatem wakacje.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję