Reklama

Kościół

Bielsko-Biała: międzyreligijny marsz i modlitwa o pokój na Ukrainie

„Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” – słowa Psalmu 23 wypowiedziane w języku polskim i ukraińskim usłyszeli uczestnicy Marszu Solidarności z Ukrainą, którzy 5 marca wieczorem zgromadzili się na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Stąd wyruszył marsz milczenia, będący modlitwą o pokój na Ukrainie. Wydarzenie zakończyła modlitwa w katedrze.

[ TEMATY ]

marsz

pomoc

Bielsko‑Biała

diecezja.bielsko.pl

W marszu milczenia wzdłuż ulic bielskiej starówki pod katedrę przeszło w milczeniu kilkaset osób. Wśród nich byli przedstawiciele różnych wyznań, religii i narodów. Nie zabrakło reprezentantów miasta, samorządu oraz rządu. Ramię w ramię, w milczeniu, szli Polacy, Ukraińcy, Białorusini, osoby starsze i młodzi – harcerze i skauci Europy, Rycerze Jana Pawła II. Na czele marszu niesiono transparent w kolorze narodowej flagi Ukrainy z napisem „Pray for Ukraine. Modlitwa o pokój. Bielsko-Biała”.

Inicjator spotkania bp Roman Pindel zaznaczył w słowie, że wspólne rozważanie znanego psalmu o kroczeniu ciemną doliną zła jest wyrazem wiary, że Bóg wysłuchuje próśb o pokój. „Wierzymy, że Bóg jest Panem pokoju. Wszyscy razem zwracamy się do jednego Boga, by wysłuchał naszej modlitwy o pokój, o ustanie prześladowania, zabijania, agresji i gniewu” – zaapelował, przyznając, że zabiegi o pokój na Ukrainie nie przynoszą dotąd oczekiwanych rezultatów. „Będziemy szli w górę uliczkami, trzymając się naszego psalmu” – wyjaśnił.

Przewodnicząca bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra modliła się słowami Księgi Izajasza. „On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” – wyrecytowała.

Biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Adrian Korczago zaznaczył, że wspólna obecność w tym miejscu wyraża też lęk o przyszłość. „Jesteśmy razem, bo docierają do nas przerażające obrazy tego, co dzieje się w wyniku bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział, wzywając na koniec miłosierdzia Bożego w języku ukraińskim.

Głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Jego zdaniem, „Polacy zdają egzamin z człowieczeństwa”. „Możemy być dumni z tego, co robimy - czynem, pomocą, przyjmowaniem uchodźców” – stwierdził. „Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu” – dodał.

Reklama

Starosta bielski Andrzej Płonka cytował Jana Pawła II i akcentował rolę modlitwy. Zachęcił, by w tych dniach szturmować niebo i prosić Boga o pokój i siłę. „Bez modlitwy nie ma siły”. Dziękował bielszczanom za pomoc i wsparcie. „Dziękuję, że przyjmujecie uchodźców. Potrzebna jest wytrwałość i modlitwa” – podkreślił.

Wśród uczestników byli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

W duchowej łączności modlitewnej z uczestnikami wydarzenia byli ks. protojerej Piotr Pawliszcze z Kościoła greckokatolickiego oraz ks. Marcin Bielawski. Obaj duchowni posługują w Bielsku-Białej w swoich wspólnotach.

Słowa Psalmu 23 w języku ukraińskim odczytał ks. Anatol z ukraińskiej Trembowli. Wcześniej bp Pindel, podzielił się rozważaniami nt. Psalmu 23, zauważając, że jest w nim siła zdolna, co potwierdzają świadectwa ludzi, zmienić rzeczywistość duchową człowieka.

Biskupi katolicki i luterański udzielili uczestnikom marszu błogosławieństwa.

Wydarzenie zakończyło się przed katedrą. Następnie bp Roman Pindel przewodniczył w katedralnej świątyni Mszy św. koncelebrowanej o pokój na Ukrainie. Liturgia Słowa czytana była także w języku ukraińskim.

W homilii biskup zwrócił uwagę na to, że chrześcijańskie rozumienie pokoju oznacza coś więcej niż tylko zaprzestanie wojny. „Pokój, który Bóg daje, to coś o wiele więcej. To pojednane serca ludzkie, to jest przebaczenie, to jest naprawienie krzywd” – wyjaśnił i podkreślił, że „Bóg jest pokojem”. Wskazał, że szczególna Msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości przypomina, że wszelkie wojny wygrywa Bóg.

Na koniec zaapelował o wytrwałą modlitwę o pokój, powtrzymanie wojny i sprawiedliwość.

2022-03-06 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obronie wolnych mediów

Ulicami Lublina przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów w Polsce. Pod hasłem: „Nie ma wolności bez częstotliwości – jestem, czuwam, trwam”, w niedzielę 17 listopada manifestowało kilka tysięcy osób

Lubelski marsz został przygotowany przez różne organizacje, m.in. Rodzinę Radia Maryja Archidiecezji Lubelskiej i środowiska narodowej młodzieży, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie osób wyrażających poparcie dla platformy medialnej Ojców Redemptorystów przebiegało w trzech częściach. Najpierw w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Królewskiej została odprawiona Msza św. w intencji wolnych mediów, później kilkutysięczna rzesza osób przemaszerowała główną ulicą miasta na pl. Litewski. Wśród manifestujących znaleźli się m.in. prawicowi politycy różnych szczebli władz oraz uczestnicy motocyklowego rajdu do Katynia. W czasie przemarszu złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Spotkanie, któremu towarzyszyła modlitwa różańcowa, zakończyło się wiecem na głównym placu Lublina.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję