Reklama

Kościół

Lwów: kard. Krajewski spotkał się z arcybiskupami Szewczukiem i Mokrzyckim

We wtorek 8 marca, przybył na Ukrainę z misją specjalną papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. Celem jego wizyty jest danie świadectwa osobistej bliskości Ojca Świętego z narodem ukraińskim, ofiarą agresji Rosji Władimira Putina – czytamy w komunikacie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

kard. Krajewski

Twitter @StanisławBudzik

Arcybiskupi Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, oraz Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, spotkali się z wysłannikiem papieskim zaraz po jego przybyciu do Lwowa. Kardynał Konrad Krajewski zaznaczył, że pragnie odwiedzić ośrodki pomocy społecznej na Ukrainie, spotkać się z uchodźcami i ofiarami wojny Rosji z Ukrainą.

Podczas spotkania kardynał Krajewski, oraz obaj arcybiskupi mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z papieżem Franciszkiem. Legat papieski opowiedział Ojcu Świętemu o swoich pierwszych wrażeniach z wizyty, a zwłaszcza o tym, co zobaczył w Polsce (dokąd przybył w niedzielę 7 marca). Papież został również poinformowany o programie wizyty swojego wysłannika na Ukrainie, który był już wcześniej omawiany przez uczestników spotkania.

Należy zauważyć, że wizyta, którą Ojciec Święty zlecił kard. Krajewskiemu, ma trwać tak długo, jak to będzie konieczne, aby w imieniu Stolicy Apostolskiej wspierać naród ukraiński w tych dramatycznych chwilach jego dziejów. „Papież Franciszek chce być obecny poprzez swojego osobistego wysłannika. I to jest cel jego wizyty” - podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Szczegółowy program pobytu kardynała Konrada Krajewskiego na Ukrainie nie został jeszcze opublikowany, wiadomo jednak, że w czwartek 10 marca odwiedzi on ośrodki służby społecznej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz weźmie udział we wspólnej modlitwie z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

2022-03-09 07:52

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Krajewski o swej nominacji: ta purpura jest dla ubogich

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

Grzegorz Gałązka

- Ta purpura jest dla ubogich i dla wolontariuszy, ja nie mam żadnych zasług - tak na wiadomość o swej nominacji kardynalskiej zareagował jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Dodał, że było to „coś niespodziewanego”, o co się nigdy nie starał.

Wyraził przekonanie, że nie jest to nominacja dla niego osobiście, tylko dla urzędu jałmużnika papieskiego, którego zadaniem jest być „ramieniem charytatywnym” papieża. - Robię tylko to, czego chciał Ojciec Święty - wyznał kardynał-nominat.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję