Reklama

Niedziela Świdnicka

Konkurs poetycki w Międzyborzu

W czwartek 3 marca w Szkole Podstawowej w Międzyborzu odbyła się uroczysta gala Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego, pn: W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

konkurs poetycki

Ewa Miałkowska

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu wraz z opiekunami odebrali cenne nagrody. Konkurs został zorganizowany przez: Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury w Międzyborzu, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Międzyborzu, Urząd Miasta i Gminy Międzybórz, parafię św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość i Nadzieję w Międzyborzu.

Patronat nad konkursem objęli: Dolnośląski Kurator Oświaty, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Stowarzyszenie Odra-Niemen. Uczniowie w ramach zadań konkursowych napisali wiersze, których tematem było życie, twórczość, posługa i wartości Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpień zaproszonych gości, min. wykładu Marka Gadowicza z IPN we Wrocławiu, obejrzeli prezentację idei Stowarzyszenia Odra-Niemen, występy uczniów szkoły i wystawę nagrodzonych prac. Laureaci otrzymali cenne upominki, w tym wydany tomik ich wierszy oraz wycieczki – dla laureatów kl. IV-VI do Warszawy, a kl. VII-VIII do Wilna wraz z opiekunami prac konkursowych.

Ewa Miałkowska

Reklama

W konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów ze szkół podstawowych województwa dolnośląskiego, w tym kilkoro uczniów ze szkół podstawowych gminy Strzegom, którzy znaleźli się w gronie laureatów.

W kategorii klas VII-VIII Krzysztof Ośka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie - III miejsce; Oliwia Skóra – III miejsce, Wiktoria Świerad – wyróżnienie i Tomasz Strzelczyk – wyróżnienie - uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach.

W kategorii klas IV-VI Alicja Dudzik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu – wyróżnienie.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy pięknych wrażeń podczas edukacyjnych wycieczek do Warszawy i Wilna.

Niech słowa błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy …” będą dla nich inspiracją do codziennego życia, działania i wzrostu w człowieczeństwie.

2022-03-09 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

Paulini zapraszają na Jasną Górę na uroczystości pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, które już jutro. O godz. 14.00 do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną relikwie kard. Wyszyńskiego, potem odprawiona zostanie Msza św. na Szczycie. Zaprezentowane zostaną też dwa oratoria.

- Umieszczenie relikwii bł. Prymasa Wyszyńskiego obok Cudownego Obrazu Matki Bożej, jego fizyczna ponowna obecność będzie dla nas przypomnieniem o wartości wiary, znaczeniu chrześcijańskich wartości i o wielkim zawierzeniu Maryi - uważa przełożony generalny Zakonu Paulinów. To on w obecności przeora Jasnej Góry i innych zakonników dokona uroczystego wprowadzenia relikwii do Kaplicy Matki Bożej. Relikwiarz ma kształt kardynalskiego herbu. Jest w nim kropla płynu otrzewnowego z elementami krwi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję