Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: pogrzeb ostatniego Cichociemnego

Na starobielskim cmentarzu w Bielsku-Białej spoczął dziś płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych. Nad trumną zmarłego w wieku 101 lat byłego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych modlił się podczas Mszy św. w salwatoriańskim kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Obecni byli m.in. członkowie najbliższej rodziny zmarłego, przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP oraz wojska.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bielsko‑Biała

cichociemny

Wikipedia

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Proboszcz parafii wojskowej pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie ks. ppłk Ireneusz Biruś podkreślił w homilii, że śmierć płk. Tarnawskiego jest wielką stratą. „Zabraknie tego, który zapalał pasją do jeszcze większych wyrzeczeń. Zabraknie tego, który na zakończenie kursu podstawowego wręczał znak Cichociemnych” – zaznaczył, wskazując, że spadkobiercą Cichociemnych jest dziś jednostka GROM.

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłanym na uroczystości liście przypomniał, że płk Tarnawski był żywą legendą i wzorcem patriotyzmu. „Niezwykle skromny. Dopiero po wielu dekadach, dożywszy sędziwego wieku, stał się postacią szeroko znaną jako jeden z Cichociemnych” – zauważył.

W liście od premiera Mateusza Morawieckiego przypomniana została powojenna działalność budzącego podziw byłego żołnierza, który ukończył studia i pracował na Politechnice Śląskiej, gdzie, jak dodał premier, „przekazywał wiedzę kolejnym pokoleniom polskich inżynierów”. „Był ostatnim żyjącym Cichociemnym, a zarazem świadkiem niezwykłej historii tej elitarnej formacji” – zwrócił uwagę szef rządu i powtórzył, że zmarły był bohaterem, który na wszystkich frontach swej walki odniósł zwycięstwo.

Odczytano list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Podkreślono w nim, że losy Aleksandra Tarnawskiego „pozostaną trwałym śladem w pamięci narodu o tych, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność Ojczyzny”.

Ostatniego Cichociemnego pożegnał dowódca jednostki GROM płk Grzegorz Mikłusiak.

Aleksander Tarnawski został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika, a Prezydent RP uhonorował go Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Trumna z jego ciałem spoczęła na nowym cmentarzu w Starym Bielsku.

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie koło Rzeszowa. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny trafił do Wielkiej Brytanii. Otrzymał przydział do 16. Brygady Pancernej. Szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej.

Reklama

Tarnawski przeszedł szkolenie dla Cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Został zrzucony na ziemie polskie w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 r. Był oficerem Armii Krajowej okręgu Nowogródek. Wykonywał misje konspiracyjne. Zajmował się szkoleniem żołnierzy AK oraz walką z partyzantką sowiecką. Podczas działań wojennych nosił pseudonimy "Upłaz" i "Wierch".

Po wojnie studiował chemię na Politechnice Śląskiej. Potem pracował na tej uczelni, współpracował z Instytutem Metali Nieżelaznych oraz Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.

Z Bielska-Białej pochodziła jego żona. Wspólnie z rodziną lubił przyjeżdżać w Beskidy na górskie wędrówki.

Aleksander Tarnawski zmarł 4 marca br. w Gliwicach.

2022-03-11 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent przygotowaniem na ostateczne spotkanie

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bielsko‑Biała

Monika Jaworska

Adwent właściwy, to spotkanie z Panem Bogiem - powiedział o. Aurelian OFM, który w dniach 7-11 grudnia prowadził rekolekcje adwentowe w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Podczas rekolekcji rozważał temat przygotowania się na spotkanie z Jezusem w godzinie śmierci: - Nie da się przygotować na spotkanie z Panem w ostatniej chwili. Ten adwent naszego życia ma być obecny w naszym życiu zawsze. W każdej chwili mam być gotowy na to spotkanie. Jezus ma być fundamentem mojego życia - zauważył o. Aurelian. Podczas rekolekcji nawiązywał też do tematyki wiary i opowiedział o drogach świętości, jakimi ma człowiek podążać, chcąc innych przyciągnąć do Boga. Był też czas na nauki stanowe i nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem dla chorych.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność. Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata.

2023-02-02 14:42

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.– napisał bp Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego.

Biskup Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej jest także przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W liście hierarcha wskazał na bardzo ważną rolę osób konsekrowanych w życiu współczesnym. Wskazał, że bardzo ważna jest obecność. która realizuje się w kilku wymiarach. - Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata - napisał biskup, ukazując także błogosławione siostry Elżbietanki s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 Towarzyszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję