Reklama

Kościół

XXII Dzień Papieski – 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”

XXII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 16 października pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor) – poinformowano w czwartek na konferencji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W trakcie spotkania Fundacja, wspierająca zdolną i niezamożną młodzieży z małych miejscowości, poinformowała też o wynikach corocznej zbiórki na ten cel: w parafiach zebrano 7,8 mln zł, w kweście publicznej prawie 775 tys. zł, a zbiórka SMS-owa przyniosła 102 tys. zł.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Paweł Kłys

Hasło XXII Dnia Papieskiego to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.

OBCHODY XXI DNIA PAPIESKIEGO

XXI Dzień Papieski obchodzony był 10 października 2021 roku pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

9 października 2021 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Statuetki zaprojektowane przez prof. Wincentego Kućmę otrzymały osoby oraz instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirowały się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami nagród TOTUS TUUS zostali: dr Katarzyna Jachimowicz (Promocja godności człowieka), prof. Leszek Mądzik (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), prof. Stanisław Grygiel (Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II), wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” z Łodzi (TOTUS medialny im bp. Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości otrzymał prof. Carl Albert Anderson (Rycerze Kolumba - USA).

W niedzielę 10 października 2021 r. kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawił Mszę Św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmitowaną w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmitowaną w TVP 1 i TVP Polonia).

Reklama

W niedzielne popołudnie o godz. 15:55 TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpili w nim m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska, Bartas Szymoniak oraz zespół absolwentów Fundacji - Tylko Ty.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXI Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”, która odbyła się 8 października 2021 r. Wykłady wygłosili ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej w Warszawie.

Podczas XXI Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 774 819,95 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 102 084 zł, wysyłając ponad 25 tys. wiadomości. W minionym roku pilotażowo przeprowadzona została również e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek, zebrano w ten sposób 34 267 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 8,7 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 5 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie niemal 2000 stypendystów.

Reklama

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% umożliwiły ufundowanie około 50 rocznych stypendiów uczniowskich. Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Siejmy dobro”.

DZIAŁANIA FUNDACJI NA RZECZ UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Od wielu lat Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje stypendia edukacyjne także młodym Ukraińcom uczącym się w Polsce. W tym roku Fundacja planuje objąć dodatkową opieką stypendialną kolejnych 50 osób z grona młodych uchodźców z Ukrainy. Jest to długofalowy program pomocy materialnej, duchowej i psychologicznej trwający aż do zakończenia studiów.

Już dzisiaj w pomoc uciekającym przed wojną w Ukrainie osobom włączają się stypendyści Fundacji. Jednym z miejsc zaangażowania jest Kraków, gdzie w zorganizowanym przez Kościół punkcie pomocowym na Dworcu Głównym pracuje kilkadziesiąt wolontariuszy z Fundacji. Pełnią oni wielogodzinne dyżury, udzielają informacji, których uchodźcy potrzebują, rozdają posiłki, wodę, ubrania, akcesoria higieniczne, wspierają swoją obecnością uciekających przed wojną.

Stypendyści studenci włączają się w pomoc uchodźcom w swoich miastach akademickich – np. w Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Warszawie. Sortują ubrania, rozdają posiłki, animują czas dzieciom. Młodsi stypendyści angażują się w zbiórki pieniędzy, żywności i artykułów chemicznych organizowane w parafiach i szkołach na terenie całej Polski.

W ramach jałmużny wielkopostnej wspólnoty akademickie przygotowują „wielkanocne koszyki” darów dla uchodźców z Ukrainy. Znajdą się w nich: zabawki, materiały edukacyjne i słodycze dla dzieci, a także żywność i środki chemiczne. Dary zostaną przekazane do miejsc zakwaterowania uchodźców, w których spędzą święta.

Reklama

W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąca” organizuje dla nastolatków z Ukrainy „Wakacje z uśmiechem”. Trzy, trwające tydzień spotkania odbędą się w Wyższych Seminariach Duchownych w Warszawie, Radomiu i Opolu. W każdym z nich udział weźmie około 100 młodych ludzi z Ukrainy, którymi jako wolontariusze będą się opiekować stypendyści studenci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W programie „Wakacji z uśmiechem ” znajdą się zajęcia edukacyjne, sportowe i integracyjne oraz zwiedzanie i wypoczynek. Spotkania mają na celu zapewnienie dzieciom odpoczynku, prezentację osoby św. Jana Pawła II oraz poznanie historii i kultury Polski.

WAKACYJNE SPOTKANIA DLA STYPENDYSTÓW FDNT

Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W tym roku zaplanowano 15 spotkań. Dla stypendystów uczniów przygotowano 13 czterodniowych międzydiecezjalnych rekolekcji wakacyjnych. Będą się one odbywały od 11 lipca do 26 sierpnia. Spotkanie stypendystów-studentów zaplanowano na 1-4 lipca w Częstochowie, na Jasnej Górze. Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 9 dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

2022-03-17 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dariusz Kowalczyk na Dzień Papieski: Módlmy się o to, aby nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy – mówi ks. Dariusz Kowalczyk. - Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna – dodaje Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 16 października obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask prawdy”.

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodzimy 16 października stały się słowa "Blask prawdy". Dlaczego właśnie one?

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję