Reklama

Niedziela Małopolska

Bp Jeż do samorządowców i parlamentarzystów: Miłość bliźniego jest najwspanialszą zasadą społeczną

„Miłość bliźniego jest najwspanialszą zasadą społeczną, zdolną przezwyciężyć postawę bierności” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas dnia skupienia dla samorządowców i parlamentarzystów diecezji tarnowskiej. Odbył się on w parafii w Dąbrowie Tarnowskiej. Gościem spotkania był dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW.

[ TEMATY ]

bp Jeż

diecezja tarnowska

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Biskup tarnowski podkreślił w homilii, że odkąd rozpoczęła się wojna w Ukrainie świadectwo niesienia pomocy przez Polaków nabrało wyjątkowej skali.

„Niezwykle ujmujące jest to, iż na miarę możliwości przyjmujemy uchodźców wojennych pod dachy naszych domów. Nie tworzymy dla nich obozów, bo obozy nadal mają dla nas nadal pejoratywne konotacje. Chcemy ofiarować im to, czego bogacz z przypowieści odmówił cierpiącemu Łazarzowi – dajemy im dom i przyjmujemy do naszych wspólnot. Fakt, że Polska przyjęła już ok. 2 mln uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza kobiet i dzieci uciekających przed okropnościami wojny, to dosłowne wypełnienie tego, czego uczy nas Chrystus” - dodał.

Bp Andrzej Jeż powiedział także, że otwierając w tych niespokojnych czasach nasze serca oraz drzwi domów dla potrzebujących, na nowo odkrywamy własne człowieczeństwo i wartość ludzkiej wspólnoty, solidarnej wobec bestialstwa zrodzonego przez zło.

„Okazane w tych dniach otwartość i serdeczność są pierwszą, konieczną i jakże głęboką pomocą humanitarną. Musimy jednak pamiętać, że samo przyjęcie wojennych uchodźców jest tylko pierwszym etapem stojącego przed nami wyzwania. Mamy świadomość, iż w perspektywie długoterminowej stoją kolejne zadania związane już z procesem integracji. W takiej sytuacji wejście uchodźców do społeczeństwa wymaga od nich usamodzielnienia się, jest także nieodłącznie związane z akceptacją lokalnej kultury, obowiązującego prawa, przestrzegania zasad bezpieczeństwa społecznego”.

Biskup podkreślił, że obecna sytuacja wymaga podjęcia trudu mądrego zarządzania procesem integracji społecznej, wymaga połączenia sił na różnych poziomach oraz harmonijnej współpracy. „Jestem wdzięczny za to, iż ta współpraca dokonuje się między władzami cywilnymi, zwłaszcza między samorządami a instytucjami kościelnymi. Jest to absolutnie niezbędne, ażeby podejmowane przez nas wspólnie działania były spójne, skuteczne i jak najbardziej adekwatne do zaistniałych potrzeb”.

Reklama

Zdaniem biskupa Jeża trzeba też mieć świadomość, że pierwszy zapał w pomaganiu z czasem osłabnie. Mogą się też pojawić napięcia w społeczeństwie. „Najczęściej powstają one na tle dostępu do zasobów, rywalizacji o miejsca pracy, poczucia niesprawiedliwego traktowania w zakresie edukacji, służby zdrowia czy możliwości korzystania z pomocy społecznej. Jest to wyzwanie dla instytucji państwowych i samorządów. Kościół ma natomiast świadomość spoczywającego na nim zadania mądrego duszpasterskiego towarzyszenia tym procesom pomagania i integracji, budowania klimatu miłosiernej miłości, która wiele potrafi znieść i także wiele wybaczyć” - mówił.

Na dzień skupienia zaproszono dyrektora Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW podkreśla, że w Polsce mamy 2 mln Ukraińców i nie ma obozów dla uchodźców.

„Nasz kraj, Kościół stanął przed kryzysem do tej pory nam nie znanym w najnowszej historii Polski. Zarówno obywatele, jak i rząd stanęli na wysokości zadania. Zawsze ofiarami wojny są najsłabsi, kobiety, starcy i dzieci. W najtrudniejszej sytuacji są ludzie biedni. Kościół w Polsce pokazał piękną twarz pomagając uchodźcom. Upadła narracja o Polakach jako niechętnych ludziom w potrzebie” - dodał.

Ks. Cisło podkreśla, że Ukrainie trzeba będzie długo pomagać.

„Łatwiej jest krótko pomagać, ale obawiam się, że tutaj czeka nas wieloletni problem. Bądźmy cierpliwi. Łatwiej przyjąć

kogoś do mieszkania na tydzień, ale jeśli to trwa dłużej to zaczynają się problemy. Bądźmy bogatsi o doświadczenia z Syrii czy Iraku, przemyślmy pewne kroki postępowania” – radzi.

Licznie zgromadzeni samorządowcy uczestniczyli w Mszy św. i drodze krzyżowej. Była także okazja do spowiedzi.

Reklama

„W obliczu wojny w Ukrainie myśli pracowników instytucji samorządowych skupione są na pomocy uchodźcom i walczącej Ukrainie. Dzień skupienia jest przede wszystkim dniem modlitwy o pokój” - podkreśla diecezjalny duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców, ks. dr hab. Jan Bartoszek.

Dzień skupienia odbył się w parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

2022-03-17 17:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławski sztab dla Ukrainy

Niedziela wrocławska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

pomoc humanitarna

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do Sztabu Kryzysowego Caritas dołączyły: instytucje miejskie, kościelne organizacje, fundacje, wrocławskie wspólnoty katolickie, harcerze, skauci i Wojska Obrony Terytorialnej

Do Sztabu Kryzysowego Caritas dołączyły: instytucje miejskie, kościelne organizacje, fundacje, wrocławskie wspólnoty katolickie, harcerze, skauci i Wojska Obrony Terytorialnej

Arcybiskup Józef Kupny powołał Sztab Kryzysowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, by skoordynować i usprawnić pomoc dla Ukrainy.

Metropolita wrocławski w trosce, aby nasza wspólna pomoc przyniosła jak najlepsze efekty, powołał Zespół Kryzysowy, do którego zaprosił samorządy, organizacje i instytucje działające na terenie miasta i archidiecezji, parafie, fundacje i wspólnoty katolickie. Chcemy nasze działania skoordynować i dobrze ukierunkować, by osoby dotknięte wojną na Ukrainie, które tej pomocy rzeczywiście potrzebują, otrzymali ją jak najszybciej – powiedział ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję