Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu

– Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu – powiedział w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 marca Sumie odpustowej, podczas której powołał do istnienia Bractwo św. Józefa i przyjął w jego szeregi 10 kandydatów.

– Gromadzimy się, aby wraz z pasterzem naszej diecezji uwielbiać Boga za dar osoby św. Józefa. Przeżywając dzisiaj odpust parafialny, wypraszamy pomoc i wstawiennictwo naszego patrona w trudnych sprawach życia codziennego oraz zyskujemy odpust zupełny. To wielka łaska – podkreślił na rozpoczęcie liturgii ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

Dodał, że w tej wspólnocie przed trzema wiekami powstało Arcybractwo św. Józefa, „szerzące jego kult i naśladujące cnoty opiekuna Jezusa i Maryi”. – Jednym z owoców Roku św. Józefa jest wskrzeszenie tegoż Bractwa – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do Bractwa św. Józefa wyrazili chęć naśladowania cnót św. Józefa, rozwijania jego kultu, modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, wspierania małżonków i rodziców w wypełnianiu ich zadań, pomocy rodzinom w potrzebie oraz obrony świętości życia i sakramentalnego charakteru małżeństwa.

W homilii abp Depo przyznał, że „częstym błędem jest umieszczanie świętych na jakimś wysokim piedestale”. Podkreślił, że nie możemy dosłownie ich naśladować, popełniając plagiat. – Oni żyli w swoim czasie, mieli swoją łaskę i plan Boży do wypełnienia, a każdy z nas ma swoje zadania – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że św. Józef, zgodnie z poleceniem anioła, wprowadził Maryję do swojego domu, chociaż wcześniej miał zastrzeżenia, ponieważ została brzemienną „poza jego ciałem”.

Abp Depo wskazał, że Ewangelia ukazuje św. Józefa jako człowieka odwagi, „który jest posłuszny Bogu, a nie swoim trudnościom”. – Na wzór Abrahama Józef nakazuje nam absolutne posłuszeństwo Bogu. Od Boga bowiem przychodzi Jego łaska i prawda – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dzisiaj odkrywamy św. Józefa jako „opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego również w zbawczej misji Kościoła, którą stanowimy i którą przeżywamy”. – Dlatego nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin, wspólnot chrześcijańskich, wychowaniu dzieci i młodzieży i spełnianiu naszych zadań – ocenił.

Reklama

Mówiąc o kryzysie demograficznym w Polsce i Europie, w której już w żadnym państwie nie występuje tzw. zastępowalność pokoleń, abp Depo wzywał do refleksji, „czy nie dominuje kultura indywidualizmu, która nastawia nas przede wszystkim na dobrobyt, zysk i poprawę komfortu naszego życia”.

Maciej Orman/Niedziela

– Dlatego trzeba ufnie wołać do św. Józefa najpierw o zmianę naszej mentalności, żebyśmy nie wchodzili w pokuszenie diabelskie. Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu, pomimo zbrodni dokonujących się teraz w Europie, szczególnie na Ukrainie – podkreślił metropolita częstochowski.

Po wyznaniu wiary kandydaci do Bractwa złożyli uroczyste ślubowanie, oddając się św. Józefowi, aby zawsze był ich „ojcem, obrońcą i przewodnikiem na drodze do zbawienia”. Następnie abp Depo pobłogosławił i wręczył im znaki przynależności do Bractwa św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiono Litanię do św. Józefa, po czym ks. Chrzanowski zawierzył jego opiece parafię i archidiecezję. Po odśpiewaniu suplikacji abp Depo udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie metropolita częstochowski wręczył ks. Chrzanowskiemu dekret zatwierdzający Bractwo św. Józefa i zezwalający na jego działalność przez 5 lat.

W uroczystości uczestniczyli konfratrzy z Bractwa św. Józefa w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP i Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Maciej Orman/Niedziela

Więcej o Bractwie św. Józefa w Makowiskach w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 27 marca.

2022-03-19 22:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: dyspensa na św. Walentego

[ TEMATY ]

odpust

walentynki

św. Walenty

monticellllo/pl.fotolia.com

Dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dzień św. Walentego udzielił wiernym archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. – To odpowiedź na wiele próśb napływających do Kurii w tej sprawie – mówi ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik poznańskiej Kurii wyjaśnia, że skoro w tym roku tzw. walentynki przypadają w piątek, warto było wyjść naprzeciw prośbom osób przeżywających ten dzień w świątecznej atmosferze.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Portugalskim szlakiem do Santiago de Compostela

2022-08-13 16:29

Leokadia Kowalczyk

Żółty prowadzi do Santiago de Compostela, niebieski do Fatimy

Żółty prowadzi do Santiago de Compostela, niebieski do Fatimy

Miłośnicy Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej wraz z pielgrzymami z różnych stron Polski dotarli do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Pielgrzymka trwała ok. 10 dni.

Duchowym opiekunem grupy był ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej, a przewodnikiem Krzysztof “Jaxa” Kwiatkowski. - Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w Viana do Castelo i pierwszego dnia mieliśmy do pokonania 26 kilometrów do Caminho. Tam dzień rozpoczęliśmy od przeprawy promowej, by następnie przebyć 17 km do miejscowości Oia - zaznacza ks. kapelan. - Dla mnie to było coś wyjątkowego płynięcie tą samą drogą, którą szczątki św. Jakuba dopłynęły do Hiszpanii - podkreśla Leokadia Kowalczyk i dodaje: - Ta pielgrzymka była dla mnie wyjątkowa. Dlatego, że wiele rzeczy nie udało mi się zrealizować w ubiegłym roku. Stąd też prosiłam św. Jakuba, abym w tym roku mogła ponownie pielgrzymować. To się udało. A ostatecznie otrzymałam wiele więcej, niż prosiłam. Wracam do domu ubogacona tym duchowym czasem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję