Reklama

Polska

Kard. Müller w Przemyślu: to nie Bruksela ma nam dyktować kierunek

- To nie Bruksela ma nam dyktować w jakim kierunku mamy iść, ale mamy wrócić do korzeni. Mamy wrócić do Rzymu, gdzie jest centrum chrześcijaństwa – powiedział kard. Gerhard Müller w prelekcji „Kapłaństwo w Kościele” wygłoszonej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

[ TEMATY ]

Przemyśl

kard. Gerhard Müller

Bruksela

Monika Książek/Niedziela

W swoim wykładzie były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że Kościół rozumiany, jako wspólnotę należy postrzegać jako to wszystko, co odnosi się nie tylko do struktury, ale samego Boga. - Dlatego musimy, tak jak dzisiaj to czynimy, każdego spotykanego człowieka traktować jak brata. Zarówno uciekinierów z Ukrainy, czy ludzi biednych i ubogich z krajów trzeciego świata: z Afryki, z Ameryki Południowej. My jesteśmy tymi, którzy mają świadczyć im pomoc - podkreślił hierarcha.

W kontekście konfliktu na Ukrainie purpurat mówił, że prezydent Putin często sprawia wrażenie człowieka wierzącego poprzez zewnętrzne gesty: uczestnictwo w ceremoniach prawosławnych, czynienie znaku krzyża, ale swoim zachowaniem zdecydowanie zaprzecza tym ideałom.

Idąc tym tropem, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał zebranym definicję antychrysta. - Ona nie polega na tym, że mówimy o tym, że jest jakimś diabłem. Bowiem każdy kto jest antychrystem lub może być tak nazwany, neguje Wcielenie Chrystusa, Syna Bożego - powiedział kardynał. Dlatego ludzie wierzący i praktykujący nie mogą jednocześnie czynić dzieł szatana i powierzać się Bogu.

Reklama

Kardynał zaznaczył, że chrześcijanin jest wezwany do czynienia dobra, a unikania zła. - Jednak szatan ciągle szepcze i próbuje zmienić tę mentalność. Europa, Unia Europejska mówi nam, że my sami decydujemy o wszystkim, a niepotrzebny jest nam ten wymiar religijny, te korzenie chrześcijańskie. Bo możemy robić to, na co mamy ochotę - ostrzegał kard. Müller.

Dlatego chrześcijaństwo, wskazywał kardynał, powinno walczyć o swoją tożsamość. - To nie Bruksela ma nam dyktować w jakim kierunku mamy iść, ale mamy wrócić do korzeni. Mamy wrócić do Rzymu, gdzie jest centrum chrześcijaństwa - przypominał hierarcha.

W specjalnym spotkaniu wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani Archidiecezji Przemyskiej, osoby życia konsekrowanego, katecheci świeccy oraz mieszkańcy Przemyśla i okolic.

Dzisiaj kard. Gerhard Müller odwiedził Markową, czyli miejsce związane ze Sługami Bożymi Rodziną Ulmów. Następnie na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce spotkał się z uchodźcami, wolontariuszami, służbami i samorządowcami. Z kolei wieczorem hierarcha będzie przewodniczyć modlitwie zawierzenia Rosji i Ukrainy w Bazylice pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku u oo. Bernardynów.

2022-03-25 19:15

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Nikt nie może decydować o życiu i wolności sumienia, a także wierze innych osób

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

chrześcijanie

wolność słowa

Monika Książek/Niedziela

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję