Reklama

Zaglądamy na strony edycji diecezjalnych „Niedzieli”

Edycje diecezjalne „Niedzieli” proponują co tydzień ciekawy materiał prasowy o życiu swoich lokalnych wspólnot.
Materiały te najczęściej zna tylko grono czytelników danej diecezji.
Postanowiliśmy część tych materiałów udostępniać szerszemu gronu odbiorców.
W tym numerze proponujemy lekturę fragmentów tekstów autorstwa Księży Biskupów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemyśl

Abp Józef Michalik

„Ostatnie miesiące ujawniły, że potęgującym się zagrożeniem jest źle wykorzystana telewizja. Mnożą się programy demoralizujące. Przyciągają ekstrawagancją i złudą wolności słowa. Za tym misternie tkanym parawanem kłamstwa kryją się treści zagrażające porządkowi moralnemu. Do planowej akcji niszczenia autorytetu władzy dołączają coraz śmielsze, bezwzględne programy wyśmiewające ludzi niepełnosprawnych i drwiące z katolickiej modlitwy. Jeden z ostatnich programów ujawnił zagrożenie, które wkrada się do szkół pod wzniosłym hasłem walki z homofobią, a tak naprawdę jest propagowaniem wśród młodzieży zachowań homoseksualnych. Inwazja jest brutalna. Wyprowadza z klas nauczycieli, odbiera prawa dyrektorom, a nade wszystko ignoruje prawa rodziców do wiedzy, co w szkole przekazuje się ich dzieciom. Na szczęście powstała grupa mądrych ludzi, którzy założyli komitet do obrony przed brutalnością w środkach przekazu. (...)
Apeluję do wszystkich o podjęcie działań mających na celu ratowanie polskiego ducha, tradycji i polskich rodzin.
Człowiek umocniony blaskami Zmartwychwstania nie może ulegać bezwładowi, poczuciu zniewolenia. «Nie niewola ni wolność są w stanie / Uszczęśliwić cię... nie! - tyś osobą: / Udziałem twym - więcej!... - panowanie / Nad wszystkim na świecie, i nad sobą» - napisał przed laty mądry Norwid”.

Płock

Bp Stanisław Wielgus

„Przywracanie nadziei ubogim to zadanie, jakie stawia sobie w tym roku Kościół w Polsce. Aby być wiarygodnym świadkiem nadziei, potrzebny jest dar głębokiej wiary i umiłowanie Prawdy, jaką jest sam Bóg; potrzebna jest dziecięca ufność w kontemplowaniu tajemnic, jakie dokonały się w Wieczerniku i na wzgórzu Golgoty; potrzebny jest wreszcie głęboki zachwyt nad misterium Poranka Wielkanocnego, z którego wspólnota Kościoła czerpie siłę i moc do nieustannego wędrowania ku pełnej jedności na końcu czasów.
Jezus zmartwychwstał, On żyje - pozostał z nami, aby wzmacniać swój lud w drodze ku życiu wiecznemu, abyśmy nawet w najtrudniejszych momentach naszej indywidualnej i społecznej egzystencji nie tracili nadziei i z ufnością patrzyli w przyszłość. Jego Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie prowadzą do tego, że jest z nami «przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zamość - Lubaczów

Bp Jan Śrutwa
Bp Mariusz Leszczyński

„W Wielkim Poście tego roku wspominaliśmy doniosłe rocznice kościelne i narodowe: 1 kwietnia obchodziliśmy 350-lecie pamiętnych ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w archikatedrze lwowskiej. Uświadomiliśmy sobie na nowo, że ich treść skłania także nasze pokolenie do pogłębienia wiary w Boga i czci do Matki Najświętszej oraz wprowadzania w życie osobiste, rodzinne i społeczne wartości ewangelicznych; 2 kwietnia przeżywaliśmy 1. rocznicę odejścia do Domu Ojca naszego ukochanego Papieża Rodaka - sługi Bożego Jana Pawła II, modląc się ufnie o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację. Obecnie przygotowujemy się duchowo do spotkania z Następcą św. Piotra - Papieżem Benedyktem XVI, który w maju tego roku odwiedzi naszą Ojczyznę.
Droga do życia wiecznego wiedzie przez miłość względem Boga i ludzi oraz wierność krzyżowi, jak tego przykład daje nam Jezus. Na kartach Ewangelii «opisuje swą osobistą drogę, która poprzez krzyż prowadzi Go do zmartwychwstania - drogę ziarna pszenicy, które pada w ziemię i obumiera i dzięki temu przynosi obfity owoc» (Benedykt XVI, Deus caritas est, n. 6, por. też 12, 13). Te święte tajemnice zbawienia - jak nam przypomina Papież Benedykt XVI - uobecniają się w sposób bezkrwawy podczas każdej Mszy św. W Eucharystii dokonuje się cud Zmartwychwstania i objawia się najpełniej «zwycięska pewność, że (...) Bóg jest miłością!» (Benedykt XVI, Deus caritas est, n. 39)”.

Sosnowiec

Bp Adam Śmigielski

„Chrystus umarł i zmartwychwstał dla nas. Już teraz uczestniczymy w Jego zmartwychwstaniu. Mamy więc szczególne powody do radości. Inny powód naszej radości to świadomość, że zło nie zwycięży, choć grzeszni jesteśmy. Dlatego też św. Paweł kieruje do swoich wiernych słowa: «Jako więc wybrańcy Boży obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem. Na to zaś wszystko przyobleczcie się w miłość, która jest więzią doskonałości» (por. Kol 3, 12-14)”.

Reklama

Szczecin - Kamień Pomorski

Abp Zygmunt Kamiński

„Celebrując misterium Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, z serca ludzkiego wyrywa się wdzięczny głos: «O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna. O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa! O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!» (Exsultet). Miłosierny Bóg w fakcie zmartwychwstania swojego Syna wyznaczył miarę złu i nie pozwolił, aby po tragedii grzechu ogarnęły człowieka strach i ciemność.
W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego objawia się Kościołowi i rodzinie ludzkiej dobroć Boga, który słyszy wołanie człowieka spragnionego pomocy, wsparcia czy zrozumienia i troskliwie prowadzi go drogami zbawienia. Blask zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią rodzi nadzieję i z wdzięczności przynagla do oddania swoich sił na rzecz rozwoju pełni człowieczeństwa”.

Toruń

Bp Andrzej Suski
Bp Józef Szamocki

„Prawda o zwycięstwie życia nad śmiercią stanowi fundament wiary chrześcijańskiej. Jest to prawda wyzwalająca nas z wszelkich lęków i niepokojów. Idąc za Chrystusem Zmartwychwstałym, mamy pewność, że idziemy w bezpiecznym kierunku. Naszym przeznaczeniem jest bowiem życie wieczne, a nie grób i unicestwienie. Dlatego wiara w zmartwychwstanie Jezusa jest drogą nadziei, która pozwala ufnie patrzeć w przyszłość.
Wszyscy potrzebujemy nadziei jak świeżego powietrza i czystej wody. Nadzieja nas mobilizuje, przynagla, stawia na nogi.
Polska zatruwana pesymizmem i widmem beznadziejności woła dzisiaj o siewców nadziei. Potrzebni są zwłaszcza ludzie myślący kategoriami dobra wspólnego, działający z troską o dobro kraju i narodu, dostrzegający prawdziwe ziarna dobra na różnych polach życia społecznego. Siewcy nadziei potrzebni są również w rodzinach dotkniętych ubóstwem, w szkołach kształtujących postawy dzieci i młodzieży, w zakładach pracy oraz instytucjach obarczonych często trudnościami ekonomicznymi, w samorządach i organach władzy państwowej, we wszystkich ośrodkach przekazu społecznego, które mają znaczny wpływ na klimat życia całego społeczeństwa”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

[ TEMATY ]

leki

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Do wczoraj do wojewódzkich oddziałów NFZ wpłynęło 16 wniosków o przystąpienie do pilotażu przepisywania antykoncepcji awaryjnej w aptekach. Chodzi o tzw. tabletkę +dzień po+ zawierającą hamujący lub opóźniający owulację, a przez to niedopuszczający do zapłodnienia, octan uliprystalu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pilotażu można je składać od 1 maja, ale odzew jest jak na razie nikły" - informuje "DGP".

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokój

modlitwa o pokój

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Biskup Krywicki zauważył, że w 2022 r., kiedy dokonano aktu ofiarowania Maryi Rosji i Ukrainy, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich. - Jak Polacy mają „swój” Cud nad Wisłą z 1920 r., [kiedy to nad polem bitwy dwukrotnie ukazała się Matka Boża i doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych i przełomowych zwycięstw w historii wojskowości, które pozwoliło ocalić niepodległość Rzeczypospolitej - przyp. red.], tak my postrzegamy odwrót wojsk rosyjskich stojących u bram Kijowa, jako, nowoczesny „Cud nad Dnieprem”. Po zawierzeniu przez cały świat Maryi Rosji i Ukrainy, najeźdźcy odeszli z całej północy naszej Ojczyzny. To naprawdę odczytaliśmy nie jako gest dobrej woli, tylko wstawiennictwo Matki Bożej - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję