Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki u św Jakuba

Na zaproszenie które napłynęło z sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 30 marca biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wziął udział w uroczystościach ku czci św. Jakuba w Jakubowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jakubów

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Powodów do świętowania było kilka. Od strony lokalnej, podczas tego wydarzenia bp diecezjalny Tadeusz Lityński pobłogosławił nową, jubileuszową figurę św. Jakuba i koronę do obrazu w kościele, w ołtarzu głównym, która wraca na swoje miejsce po 300 latach.

Poświęcony też został nowy dach na domu parafialnym, który spłonął podczas pożaru w ubiegłym roku. Kolejnym powodem o charakterze diecezjalnym, było zapoczątkowanie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego. Pierwsza sesja odbyła się po uroczystości w Jakubowie, w głogowskim teatrze. Inauguracyjne wykłady wygłosili ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne zaplanowano w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Jego hasłem są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W wymiarze Kościoła powszechnego, uroczystości w Jakubowie były okazją do przypomnienia wizyty św. Jana Pawła II w Santiago de Compostella przed 40 laty.

Wszystkie te motywy zostały przypomniane w homilii, którą wygłosił biskup legnicki. Mówiąc o słowie jubileusz, zwrócił uwagę że ma on korzenie biblijne. Nawiązując zaś do wizyty papieskiej przywołał słowa Jana Pawła II: ... kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. (JP II 9XI 1982)

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński, który od początku swej pracy w tej parafii (1999 r.) podjął się rozszerzania kultu św. Jakuba, podziękował wszystkim uczestnikom i darczyńcom za obecność i wspólną modlitwę. Warto dodać, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana mu została Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”.

Reklama

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół im Jana Pawła II, Bractw św. Jakuba i indywidualni goście.

Jakubowy Rok Jubileuszowy, którego główne uroczystości wypadały w roku ubiegłym, decyzją papieża Franciszka, z racji panującej pandemii został przedłużony do końca bieżącego roku.


  

2022-04-05 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbudowa domu parafialnego w Jakubowie

[ TEMATY ]

pożar

plebania

Jakubów

odbudowa

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w odbudowie

Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński dziękuję wszystkim darczyńcom za pomoc w odbudowie

Przeszło rok temu, w nocy z 3 na 4 maja 2021 r., doszło do pożaru zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie. O tym jak postępują prace przy odbudowie specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej opowiada kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję