Reklama

Kościół

Kard. Parolin: dyplomacja watykańska działa, gdy jest słuchana

Nasza dyplomacja, to dyplomacja słów i perswazji. Działa, jeśli znajduje posłuch - mówi Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin w trzeciej części wywiadu, udzielonego portalowi ACI Stampa. Odnosi się w niej m.in. do relacji z Chinami i Wietnamem, a także do sytuacji na Kaukazie i Bałkanach.

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

Pytany o to, jakie będą dalsze losy umowy między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową, która, odnowiona ad experimentum dwa lata temu, wygaśnie w październiku br., a która dotyczy nominacji biskupich aprobowanych przez chińskie władze, kard. Parolin, wyjaśnia, że temat ten jest wciąż przedmiotem rozmów. "Zastanawiamy się nad tym, co zrobić. COVID nam nie pomógł, ponieważ przerwał trwające rozmowy. Obecnie staramy się wznowić dialog w konkretny sposób, organizując spotkania, które, mamy nadzieję, odbędą się jak najszybciej i podczas których będziemy zastanawiać się nad rezultatami porozumienia i ewentualnie nad potrzebą wyjaśnienia lub zmiany niektórych jego punktów" - mówi. Na pytanie o to, czy jego zdaniem będzie możliwa rewizja części dokumentu, odpowiada: "mam taką nadzieję".

Watykański Sekretarz Stanu odnosi się też do kwestii relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a Wietnamem, w którym wciąż brakuje stałego przedstawiciela papieża. "Kontakty istnieją, a wkrótce nasza delegacja znów uda się do Wietnamu. Pracujemy w ramach tego, co obecnie stanowi skonsolidowaną formę relacji i dialogu. Po mianowaniu nierezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie, należałoby osiągnąć kolejny krok, polegający na obecności przedstawiciela Ojca Świętego na terenie kraju" - mówi.

Kard. Parolin zapewnia ponadto, że watykańska dyplomacja ze szczególną uwagą śledzi też sytuację na Bałkanach. "Jest to strefa, w której występują duże napięcia, a także obawa, że te napięcia mogą doprowadzić do czegoś gorszego. Abp Gallagher był niedawno w Bośni i Hercegowinie właśnie po to, by dać świadectwo zainteresowania ze strony Stolicy Apostolskiej" - podkreśla, odwołując się do propozycji, jaką Minister Spraw Zagranicznych Grecji złożył papieżowi Franciszkowi, a która dotyczyła powołania wspólnego pokojowego obserwatorium ds. Bałkanów.

Watykanista Andrea Gagliarducci pyta również najbliższego współpracownika Ojca Świętego o to, w jaki sposób Watykanowi udaje się utrzymywać i godzić ze sobą dobre relacje zarówno z Azerbejdżanem jak i Armenią, pomimo niedawnych walk tych krajów o Górski Karabach i trwających skutków tego konfliktu. "Zawsze odwołujemy się do zasad, które powinny przyświecać stosunkom międzynarodowym. Stolica Apostolska poparła propozycję wysłania na ten teren komisji ekspertów UNESCO z misją rozpoznawczą (...), ponieważ pojawiają się wzajemne oskarżenia o zagrażanie dziedzictwu historycznemu i kulturowemu tego regionu - wyjaśnia kard. Parolin - Stolica Apostolska zaproponowała również udział [swego] eksperta. Jak dotąd jednak nie udało się tego osiągnąć, co świadczy również o utrzymujących się napięciach, tak dużych, że żadna inicjatywa, nawet ze strony osób trzecich, nie może pomóc stronom zbliżyć się do siebie". Z kolei pytany o akty agresji względem miejsc kultu i chrześcijańskiego dziedzictwa w Europie, podkreśla, że ich przyczyną są dziś zarówno rosnoąca nietolerancja religijna, jak i mająca wiele przyczyn radykalizacja.

Reklama

Pytany także o brak efektów papieskich starań na rzecz przywrócenia pokoju w Sudanie Południowym i tym regionie Afryki, watykański hierarcha przypomina: "nasza dyplomacja to dyplomacja słów i perswazji. Działa, jeśli znajduje posłuch". Potwierdził, że odnosi się to także do sytuacji na Ukrainie, gdzie punktem wyjścia powinna być świadomość cierpienia ludności. "Myślę, że to powinien być podstawowy punkt widzenia, od którego należy zacząć dzisiejsze rozważania. Nie tyle polityczny dyskurs dyplomatyczny, co świadomość, że ludzie płacą zbyt wysoką cenę" - podsumował.

W najbliższych dniach ukażą się dwie ostatnie z pięciu części wywiadu, jakiego kard. Parolin udzielił portalowi ACI Stampa.

2022-04-11 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: sekretarz stanu kard. Pietro Parolin spotkał się z szefem MSZ Rosji

[ TEMATY ]

Rosja

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

W Nowym Jorku doszło do spotkania sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał portal Vatican News. Rozmawiali w czwartek na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

To było pierwsze spotkanie kardynała Parolina i Ławrowa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję